Film krótkometrażowy „Muerte en Torrevieja” wenezuelskiej reżyserki Adriany Aratei, wychowanej w Valladolid, zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego Castilla y León na 35. Festiwalu Filmowym w Aguilar. W ten sposób film został zwycięzcą konkursu regionalnego, otrzymując najwyższe wyróżnienie przyznane przez Oficjalne Jury Kastylii i León, w skład którego wchodzą reżyser i Złoty Orł CyL 2023, Arturo Dueñas, reżyserka Carla Soberana oraz reżyserka Biblioteka Filmowa Kastylii i León, Maite Conesa.
„Stworzenie osobistego świata wokół gorących tematów, takich jak niepewność zatrudnienia młodych ludzi, macierzyństwo jako przeszkoda w realizacji osobistych marzeń i przetrwaniu nieuniknionej marginalizacji” – tak oficjalne jury uzasadniło Cyl przyznanie tej nagrody. Nagroda, w której reżyser filmów krótkometrażowych podziękował festiwalowi. Chociaż Adriana Aratea nie mogła uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród zorganizowanej przez Cine Amor w niedzielę o 22:30, przesłała wideo, w którym podziękowała jej za uznanie.
Ponadto podczas ceremonii wręczono resztę nagród z sekcji Castilla i Leon. Tym samym Saldañés Pablo Quijano zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera za Rubio Cobrizo, film krótkometrażowy, którego zdjęcia częściowo nakręcili Aguilar de Campo i Salinas de Pisuerga, a z udziałem Maríi Barranco, która odbierze Złotego Orła podczas ceremonii zamknięcia festiwalu. Festiwal odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 grudnia.
Nagrodę za najlepszą kreację otrzymała Lucia Díez, aktorka z filmu Valentín (1989) w reżyserii Davida Hebrero. Ostatecznie aktorka, reżyserka i scenarzystka filmu „8 lutego” zdobyła dwie nagrody, zdobywając także Nagrodę za najlepszy scenariusz i Nagrodę Publiczności. Reżyserka chciała zadedykować nagrodę swojemu ojcu, który wczoraj obchodził swoje urodziny i również pochodzi z Walencji, z Santervas de la Vega, miasteczka, z którym Sara Martinez jest ściśle związana. Młoda kobieta powiedziała: „Tam nauczyłam się chodzić i spędziłam całe lato mojego dzieciństwa”. Néstor López otrzymał także nagrodę Castilla y León New Talent Open ECAM Award za projekt Polígono X.
Ceremonią wręczenia nagród Festiwal Filmowy w Aguilar kończy Konkurs Filmów Krótkometrażowych w Kastylii i León, który w tym roku nabrał szczególnego znaczenia poprzez skupienie wszystkich programów w jeden weekend i po raz pierwszy uczczenie ceremonii wręczenia nagród. Nagrody są odrębne od tych, które zostaną wręczone w najbliższą sobotę.
Jednak 35. AFF ma swoją kontynuację także dzisiaj, prezentując dwie edycje nagrody BAFTA, czyli wybór najlepszych filmów krótkometrażowych z Wielkiej Brytanii wyprodukowanych we współpracy z British Council. Dzięki temu publiczność będzie mogła zobaczyć te prace nominowane do nagród BAFTA w różnych kategoriach. W szczególności wyemitowane zostaną dwie sesje, o godz. 17:30 i 19:00, obejmujące sześć filmów krótkometrażowych, w tym trzy animowane, dwa inne fabularne i jeden dokumentalny.
Widzowie będą mogli także obejrzeć Nexos, specjalną sesję poświęconą nowym reżyserkom filmów krótkometrażowych w Kolumbii. Tym samym, podobnie jak w poprzednich edycjach, Aguilar Festival kontynuuje współpracę z kolumbijskim konkursem Bogoshorts Competition, odbywającym się w równoległych terminach w mieście Bogota.
Wreszcie dzisiaj (22:30) rozpocznie się program Ríete tú, czyli dwuodcinkowa sekcja, w której będzie można obejrzeć dziesięć aktów z sześciu krajów, których wspólną cechą jest komediowy charakter. Jest to zatem wybór najzabawniejszych i najnowszych filmów światowej sceny. Druga sesja odbędzie się jutro o tej samej godzinie.
W ramach jutrzejszego wydarzenia zostaną pokazane także 2 sesje Focus Poland, cykl poświęcony produkcjom, w ramach którego zaprezentowane zostaną 4 sesje obejmujące 19 filmów krótkometrażowych nakręconych w ostatnich latach w tym kraju oraz pierwsza sesja De Campo, kategorii konkursowej określonej przez jej cechy wiejskie, czyli region, którego festiwal jest częścią i który także chce uwzględnić w swoich programach.
Międzynarodowy Złoty Orzeł
Jednak głównym wydarzeniem dnia będzie wręczenie Międzynarodowego Orła Złotego przez reżysera, dramaturga i powieściopisarza Eugene’a Greena. Urodzony w Nowym Jorku w 1947 r., opuścił Stany Zjednoczone w 1968 r. i przeprowadził się do Francji, gdzie rozpoczął karierę teatralną i założył Le Théatre de la Sapience w 1977 r. Jego wejście do kina nastąpiło wiele lat później, w (2001 r.) film fabularny Toutes del nuits. Był to pierwszy tytuł wyjątkowego filmu kinowego, zrealizowanego z najwyższą niezależnością i podkreślającego wagę, jaką reżyser przywiązuje do słów i muzyki. Praca reżyserska zaprowadziła go do kręcenia filmów w takich miejscach jak Portugalia, Włochy i Kraj Basków, a podróż ta zaowocowała takimi przełomowymi tytułami, jak Le Pont des Arts (2004) czy A Religious Portuguesa (2009).
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”