Museo de Pontevedra zwróci jutro Polsce dwa obrazy zrabowane przez nazistów – Kultura

Muzeum Pontevedra planuje przekazać Polsce w środę, w grudniu 2020 r., dwa obrazy zidentyfikowane na podstawie ich pochodzenia z nazistowskiej grabieży, Dolorosa i XV-wieczny „Exe Homo”.

Po dwóch latach dokumentacji dzieła wrócą do kraju i zostaną odebrane przez delegację polskiego rządu pod przewodnictwem Elżbiety Rokowskiej, dyrektor Departamentu Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Według dokumentów dostarczonych przez Ministerstwo Kultury RP, dwa wracające do Polski dzieła należą do kolekcji Czartoryskich skradzionej przez funkcjonariuszy reżimu nazistowskiego w Gołuchowie podczas II wojny światowej.

Oba obrazy, po opuszczeniu Warszawy w 1944 roku, pojawiły się ponownie w sklepie artystycznym w Madrycie w 1973 roku i trafiły do ​​Museo de Pontevedra w 1994 roku w ramach nabycia kolekcji José Fernándeza Lópeza, która składała się z 313 obrazów autorów i chronologii . Różnorodny.

Specjaliści nie wiedzą, gdzie i kiedy nabył je Fernández López, ale wszystko wskazuje na to, że mógł to zrobić będąc stałym klientem Sala Pérez w Barcelonie czy galerii El Cisne w Madrycie.

Obrazami, które polecą do Polski, zajmie się firma specjalizująca się w sztuce artystycznej, gdzie znajdą się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.