Muzeum Hiszpanii wraca do Polski z dziełami zrabowanymi przez nazistów | rozrywka

Muzeum Hiszpanii wraca do Polski z dziełami zrabowanymi przez nazistów |  rozrywka

MADRYT (AP) – Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę Polsce dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak udowodniono, że zostały zrabowane przez nazistów podczas drugiej wojny światowej.

Prace „Mater Dolorosa” i „Es Homo” zostały przekazane delegacji Ministerstwa Kultury RP. Według Museo de Pontevedra w Hiszpanii, początkowo uważano, że prace wykonał Dieric Bouts, flamandzki malarz urodzony w holenderskim mieście Haarlem, ale obecnie przypisuje się je członkowi jego szkoły.

Muzeum poinformowało, że w 2020 roku polscy urzędnicy poinformowali je, że obrazy zostały skradzione przez nazistów. Muzeum wkrótce zdecydowało o ich zwróceniu do Polski, ale do tej pory nie udało się uzyskać oficjalnych pozwoleń na transfer.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że naziści ukradli obrazy z kolekcji Czartoryskich w Gołuchowie, kiedy wojska niemieckie okupowały to miasto podczas II wojny światowej. Pokazany w Madrycie w 1973 roku i przybył do Muzeum Pontevedra w 1994 roku, znalazł się wśród ponad 300 dzieł zakupionych od prywatnego hiszpańskiego kolekcjonera.

Polska straciła znaczną część swojego dziedzictwa kulturowego podczas wojny pod okupacją wojskową nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego, a nadal brakuje około 500 000 elementów.

Kraj dołożył wszelkich starań, aby odzyskać jak najlepiej. W Ministerstwie Kultury działa dział zajmujący się zrabowanymi dziełami sztuki, który prowadzi bazę danych o utraconych przedmiotach oraz ściśle monitoruje kolekcje i aukcje za granicą. Kiedy znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inne dzieło, powiadamiają organy ścigania w drugim kraju.


Reporterka Vanessa Gera nadesłała z Warszawy.

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *