Napisane przez Georginę de Rosario i Karen Struecker
LONDYN (Reuters) – To było trudne 12 miesięcy dla rynków wschodzących, z większą liczbą niewypłacalności rządów, cierpiącymi walutami i dwucyfrowymi stratami zarówno na akcjach, jak i obligacjach, choć wielu inwestorów jest optymistycznie nastawionych, że rok 2023 może przynieść ulgę.
Oto wydarzenia, trendy i tematy, które zdaniem inwestorów będą kształtować krajobraz rynków wschodzących w nadchodzącym roku.
1/ Wysokie stawki, niski wzrost
Spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i innych dużych gospodarkach może przygotować grunt pod ożywienie rynków wschodzących w 2023 r., przy czym słabszy dolar i niższa inflacja zapewnią tak potrzebną ulgę.
Oczekuje się, że gospodarki rozwijające się utrzymają lukę we wzroście w porównaniu z ich rozwiniętymi odpowiednikami, ale obawy przed recesją w Stanach Zjednoczonych i Europie kładą się cieniem na światowych rynkach, zwłaszcza w pierwszej połowie roku.
„Spadek koniunktury gospodarczej w połączeniu z agresywnym zacieśnianiem polityki monetarnej oraz zawirowaniami na rynkach towarowych i geopolitycznych, które je napędzają, będzie tymczasowo bolesny dla rynków finansowych i rynków wschodzących” – powiedział David Volkertz Landau, główny ekonomista Deutsche Banku.
Ożywienie może zostać opóźnione, jeśli wschodzące banki centralne nie będą miały możliwości obniżania stóp procentowych przez większą część roku”.
2/ Ponowne otwarcie Chin
Ponowne otwarcie Chin po blokadach związanych z COVID-19 będzie trudne, ale odpowiadają one za prawie jedną piątą światowego produktu krajowego brutto (PKB), a perspektywa silnego ożywienia w czasach stagnacji globalnego wzrostu jest kusząca.
Analitycy spodziewają się silnego ożywienia konsumpcji i inwestycji w drugiej co do wielkości gospodarce świata od połowy 2023 roku.
„Jeśli spojrzeć na stopę oszczędności w Chinach teraz, jest ona bardzo wysoka”, mówi Eric Zipf, szef rynków akcji rynków wschodzących w DuPont Capital. „Uważamy, że zostanie to wydane, gdy ludzie poczują się komfortowo wychodząc na zewnątrz, co zapewni bardzo znaczną gratkę z ekonomicznego punktu widzenia”.
3/ Wojna na Ukrainie
Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła rynkami i światową gospodarką, a to, jak potoczy się wojna w 2023 r., będzie miało znaczenie, niezależnie od tego, czy będzie to kontynuacja, eskalacja, czy krok w kierunku rozwiązania.
W skali globalnej wojna zmieniła rynki energii, presję inflacyjną, bezpieczeństwo żywnościowe i postrzeganie ryzyka geopolitycznego, czyli czynniki, które są często silniejsze w gospodarkach wschodzących. Wschodząca Europa odczuła również bezpośrednie skutki humanitarne, od ruchów uchodźców po drenaż mózgów z Rosji.
4/ Restrukturyzacja zadłużenia
Lista krajów borykających się z zadłużeniem w wyniku COVID-19 i wojny na Ukrainie rośnie: Zambia i Etiopia próbują dokonać przeglądu swojego zadłużenia w ramach wspólnych ram G20. Sri Lanka i Ghana zbankrutowały w 2022 r.
Ale bardziej złożona mieszanka wierzycieli – w tym pojawienie się Chin jako największego na świecie pożyczkodawcy dwustronnego – niż w poprzednich okresach trudnego zadłużenia, sprawiła, że procedury stały się powolne i złożone.
„Nakłonienie wszystkich do zaśpiewania tej samej piosenki w tej samej tonacji jest nie lada wyzwaniem” – powiedział Tim Simmons, adiunkt studiów prawniczych w Terry School of Business.
Liczba krajów zamkniętych na rynki kapitałowe wśród mniejszych i bardziej ryzykownych gospodarek jest najwyższa w historii, chociaż może się to zwrócić.
„W przyszłym roku nie będzie zbyt wielu długów”, mówi Carmen Altenkirch, analityczka rynków wschodzących w Aviva Investors. Najbardziej zagrożonym krajem jest Pakistan.
5/ Brazylia pod LULA 2.0
Prezydent elekt Luiz Inacio Lula da Silva obejmie urząd 1 stycznia, a rynki już teraz wyczekują oznak kotwicy fiskalnej, która pozwoli ograniczyć wydatki w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej.
Politycy pieniężni zwrócili uwagę na ryzyko inflacyjne wynikające z proponowanych przez Lulę wydatków w wysokości 168 miliardów riali (31,6 miliarda dolarów) na wypełnienie obietnic wyborczych.
„Inwestorzy chcą wiedzieć, czy stosunek długu do PKB w Brazylii jest gwałtowny lub znajduje się pod presją wzrostową, czy wkrótce osiągniemy 100% długu do PKB lub czy uda nam się go ustabilizować w ciągu najbliższych dwóch lat” – powiedział Gordian. kolejne trzy lata”. Kemen, szef Suwerennej Strategii dla Rynków Wschodzących (Zachodnich) w Standard Chartered Bank.
6/ Wybory w Turcji
Prezydent Recep Tayyip Erdogan może stanąć przed największym politycznym wyzwaniem swojej dwudziestoletniej władzy, gdy Turcy pójdą do urn w najbardziej prestiżowym głosowaniu na rynkach wschodzących.
Kraj stoi w obliczu rosnących kosztów utrzymania i spadającej waluty, a lira spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara w ostatnich dniach. Lata niekonwencjonalnej polityki pieniężnej skłoniły wielu inwestorów do zmniejszenia ekspozycji na aktywa tego kraju. Zmiana przywództwa może oznaczać gwiezdną zmianę.
„To prawdopodobnie najciekawsza historia 2023 r. w taki czy inny sposób” — powiedział David Haner, szef rynków wschodzących, strategii cross-asset i ekonomii, EMEA, Bank of America Global Research.
7/ Wybory
Inne kraje rynków wschodzących stoją w obliczu wyborów. Wyborcy w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, wybiorą kolejnego prezydenta w lutym, choć Muhammadu Buhari nie będzie pełnił urzędu z powodu ograniczeń kadencji.
W Ameryce Łacińskiej w październiku odbędą się wybory prezydenckie w Argentynie. Cristina Fernández de Kirchner, dwukrotna prezydent i wiceprezydent, oświadczyła, że „nie będzie kandydować” w wyborach powszechnych, po tym jak argentyński sąd skazał ją na sześć lat więzienia w głośnej sprawie korupcyjnej.
W Polsce zaplanowane na jesień wybory mogą doprowadzić do klęski nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, co może zmienić napięte relacje Warszawy z Brukselą.
(1 USD = 5,3109 riala saudyjskiego)
(Reportaż Karen Stroher i Jorgelina do Rosario; Dodatkowe raporty Rodrigo Campos; Edycja w języku hiszpańskim przez Ricardo Figueroa)
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”