Festiwal Filmowy w Aguilar (AFF) podczas swojej 35. edycji, która odbędzie się w dniach 1–9 grudnia, zaprezentuje 200 krajowych i międzynarodowych filmów krótkometrażowych.
Liczba ta stanowi „znaczący wzrost” w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy liczba zaplanowanych filmów sięgnęła 135, a wybrane dzieła pozwolą widzowi na kontemplację najwybitniejszych dzieł z całego świata i dostęp do różnorodnych gatunków, stylów i tematów jak podała organizacja festiwalu – napisano w oświadczeniu.
W tym roku festiwal przyzna swoją najwyższą nagrodę – Złotego Orła – aktorkom Maríi Barranco i Cristinie Plaza w uznaniu ich długiej i godnej kariery.
W konkursie przyznana zostanie także Międzynarodowa Nagroda Złotego Orła dla francuskiego reżysera Eugene’a Greena oraz Nagroda Złotego Orła Castilla y León dla reżysera Arturo Dueñasa i aktorki Any Garcés. Ta najnowsza nagroda, nowo utworzona, ma na celu uhonorowanie twórczości filmowców z regionu, zarówno wybitnych osobistości, jak i wschodzących profesjonalistów.
María Barranco i Cristinas Plaza otrzymają Złotego Orła podczas ceremonii zamknięcia, w sobotę, 9 grudnia, Eugene Green otrzyma go we wtorek, 5 grudnia, a Arturo Dueñas i Ana Garcés podczas sesji otwarcia, w piątek, 1 grudnia.
W ten sposób zwycięzcy dodadzą swoje nazwiska do listy wyróżnień, która obejmuje już tak wybitne postacie w historii hiszpańskiego kina, jak Pedro Almodovar, rodzina Bardem, Charo Lopez, Concha Velasco, Gracia Querejeta, Isear Bolín i Alex de la . Iglesia, Santiago Segura, Maribel Verde, Alfredo Landa, Emma Suarez, Ernesto Alterio, Elena Anaya, Antonio Resines, Imanol Arias czy Eduardo Noriega.
Konkursy filmów krótkometrażowych
Również przez kolejny rok Festiwal Filmowy w Aguilar po raz kolejny zgromadzi wybór najlepszych krajowych i międzynarodowych filmów krótkometrażowych w różnych sekcjach konkursowych. Na konkurs główny, czyli część oficjalną, nadesłanych zostanie 36 prac z 24 krajów.
Jeśli chodzi o filmy krajowe, organizacja podkreśliła obecność filmu krótkometrażowego Mussol, najnowszego filmu reżysera Juanjo Jiméneza, który w 2016 roku zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Aguilar za udany Timecode, dzieło, które zdobyło także Palmę d. „Albo w Cannes i był nominowany do Oscara.
Ze swojej strony występy w Kastylii i León przyjmą szczególną rolę i skupią się na programie pierwszego weekendu. Wśród nich znajdą się dwa filmy kręcone w Mount Palentina: Rubio Cobrezo w reżyserii Pabla Quijano z Saldy oraz Tras el aro w reżyserii Cristiny Herrero.
Trzecia kategoria konkursowa konkursu, Competition de Campo, pozwoli zastanowić się nad różnymi perspektywami świata wiejskiego, do których w tym roku przyczyni się 15 prac z ośmiu krajów. Nareszcie najmłodsi będą mogli cieszyć się porannymi zajęciami w ramach konkursu MiniAguilar.
Kursy i sesje prywatne
Oprócz sekcji konkursowych Festiwal Filmowy w Aguilar będzie zawierał w swoim programie różnorodne sesje, sesje specjalne i retrospektywy. Propozycje te pozwolą widzom cieszyć się selekcją najlepszych filmów krótkometrażowych, z sekcjami poświęconymi produkcjom regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Wśród tych ostatnich znajduje się serial wyprodukowany na cześć francuskiego reżysera północnoamerykańskiego pochodzenia Eugene’a Greena, który otrzyma Międzynarodową Nagrodę Złotego Orła. Z kolei twórczość nowych twórców filmowych będzie obecna także w konkursie poprzez dwie specjalne sesje Nexos i Emergentes, podczas których będzie można obejrzeć inne prace młodych reżyserów z Kolumbii i Hiszpanii.
W tym obszarze sekcji pozakonkursowych wyróżniają się także sekcje poświęcone kinematografii z różnych krajów, takie jak sesja, w której zaprezentowane zostaną niektóre z najwybitniejszych dzieł z Polski czy brytyjskie filmy krótkometrażowe, które znalazły się w finale nagrody BAFTA, m.in. An Irish Goodbye oraz Chłopiec, kret, lis i koń.” Laureaci ostatniej edycji Oscarów w kategoriach fantasy i animacji.
Wreszcie najzabawniejsze i najbardziej satyryczne filmy krótkometrażowe zawitają na festiwal w dwóch propozycjach; Z jednej strony cykl Ríete tú, w którym można zobaczyć różne propozycje humorystyczne; Z kolei Gamberra Night, czyli specjalna sesja, na której znajdzie się wiele prac wybranych przez aktora Fili Martineza, zdobywcę nagrody Złotego Orła i bliskiego współpracownika festiwalu w ostatnich latach.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”