Naruszenia skrajnych rządów w Europie blokują miliardy euro w Brukseli | Międzynarodowy

Naruszenia skrajnych rządów w Europie blokują miliardy euro w Brukseli |  Międzynarodowy

Niewykonanie zobowiązań przez ultrakonserwatywne rządy w różnych krajach UE ma konsekwencje fiskalne. Polska i Węgry, przywódcy krajów z partiami ultranacjonalistycznymi, mają zablokowane w Brukseli dziesiątki miliardów euro. …

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Niewykonanie zobowiązań przez ultrakonserwatywne rządy w różnych krajach UE ma konsekwencje fiskalne. Polska i Węgry, przywódcy krajów z partiami ultranacjonalistycznymi, mają zablokowane w Brukseli dziesiątki miliardów euro. Ataki na praworządność w Budapeszcie i Warszawie wyjaśniają, dlaczego oba kraje połączyły siły, by zamrozić 63 200 milionów między funduszami integracyjnymi a planami ratunkowymi. Jedno i drugie podlega zresztą procesowi regulacyjnemu, który trwa od kilku lat w Radzie UE i może doprowadzić, jeśli inne państwa zdecydują się na podjęcie działań w celu zawieszenia ich prawa głosu. Przy zupełnie innej kazuistyce, niektóre z pierwszych znaków rzuconych przez włoską premier Ultra Giorgia Meloni są niepokojące w Brukseli.

Podobnie jak we Włoszech po dojściu Meloniego do władzy, starcia ze skrajnie prawicowymi rządami w UE oraz szanse na dotarcie do innych rządów poprzez nowe porozumienia i przedterminowe wybory w Hiszpanii. 23 lipca i później PP może próbować dojść do porozumienia z partią Ultra Vox, jeśli zdobędą większość – wywołując zaniepokojenie wśród instytucji UE. Źródło społecznościowe skomentowało, że list wprowadzający od partnerów Vox w Europie „nie daje dobrych wskazówek”, wskazując, że to, co wydarzy się w następnych hiszpańskich wyborach, będzie miało decydujące znaczenie dla określenia równowagi sił politycznych w UE.

Dokładniej, Włochy powinny otrzymać również 19 000 mln euro związane z trzecią wypłatą planu ratunkowego za nieosiągnięcie kamieni milowych związanych z tym odcinkiem przez prawie pół roku. Chociaż partia premiera Giorgii Meloniego, Bracia Włoch, jest rzeczywiście partią ultrakonserwatywną, problem w tym przypadku nie jest ani ideologiczny, ani wrażliwy na realizację liberalnego programu politycznego. Opóźnienie jest bezpośrednią odpowiedzią na kwestie związane z zarządzaniem administracyjnym, które po ponad pięciu miesiącach utknięcia można odłożyć na przyszłość.

Toczący się spór o wstrzymanie funduszy unijnych – Polska, gdzie PiS rządzi z europejskiej rodziny ECR (konserwatystów i reformatorów) – lub przesunięcie w czasie (Włochy, także z rodziny ECR) jest dla Unii szczególnym wyzwaniem. Oto analiza Alberto Alemanno, profesora prawa UE w HEC Paris, dla Komisji Europejskiej i Parlamentu kierowanego przez Europejską Partię Ludową (EPP). Jaki głos te instytucje mogą wydać przeciwko rządowi ECR, uprzywilejowanego sojusznika PPE, w nadchodzących wyborach do Euroizby? Czy Komisja Ursuli van der Leyen nie zaprzeczała sobie, wykonując swoje prerogatywy jako strażnika traktatów?

„Obywatele Polski i Węgier nie zasługują na rządy, które pozbawiają obywateli Europy takich samych środków finansowych. Poszanowanie podstawowych wartości Unii, takich jak trójpodział władzy, wolność prasy czy prawa kobiet i mniejszości, nie podlega negocjacjom ”, mówi Iradze García, rzecznik Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Trwający spór między Komisją Europejską a Polską doprowadził nawet do eskalacji projektu ustawy o zablokowaniu funduszy, zatwierdzonej w tym tygodniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE z powodu naruszenia prawa. Przez ponad rok (od stycznia 2021 r. do kwietnia 2023 r.) za niewykonanie wyroku, który zmusił go do zamknięcia Izby Dyscyplinarnej, nakładano na niego milionową dziennie grzywnę. Tymczasowy Dla sędziów rozumianych w Brukseli i Luksemburgu podważa to niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Ten zasiłek zapobiegawczy został obniżony do pół miliona dziennie w kwietniu i zatrzymany po wtorkowym orzeczeniu, po czym ostatecznie wyniósł 556 milionów. Kara w wysokości 500 tys. euro dziennie nałożona na Warszawę za niezamykanie kopalni Turów rozstrzygnęła już spór z Czechami, które złożyły pozew.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Ale niewątpliwie najtrudniejsze jest to, że pieniądze na polski plan ratunkowy nie popłynęły jeszcze z Brukseli do Warszawy. Po zaciekłym przeciąganiu liny z komisją ultra-PiS-owski rząd zgodził się na uwzględnienie w reformach pewnych ustępstw, takich jak likwidacja izby dyscyplinarnej dla sędziów i pełne przywrócenie praworządności. Bruksela dała zielone światło planowi rozłożenia na raty 35 360 mln do 2026 r., czyli 6,2 proc. polskiego PKB. Zastrzegł jednak, że środki muszą zostać przekazane, aby spełnić złożone obietnice. Opóźnienia już się piętrzą, ponieważ reformy polskiego sądownictwa jeszcze nie ujrzały światła dziennego: utknęły w Trybunale Konstytucyjnym, który na wniosek prezydenta został poproszony o ich rewizję. Pod koniec ubiegłego roku zmiany w kapitale społecznym powinny nadejść wraz z prośbami o dwie pierwsze płatności (prawie 9 miliardów między dotacjami a kredytami). Oni tego nie zrobili. Trzecia prośba tej wiosny (kolejne 2 050 mln) jest niemożliwa, skoro dwie poprzednie nie zostały jeszcze rozpatrzone.

Rozpakowanie węgierskiej skóry jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdy transfery docierają do Budapesztu. Oczekujące rachunki rządu Viktora Orbána w Brukseli wykraczają poza powtarzające się naruszenia praworządności. Obaj uznali, że kraj nie może na razie utrzymać 22-milionowego funduszu konsolidacyjnego na lata 2021-2027, ponieważ zagraża to niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, prawom społeczności LGTBI, godzi w prawo do azylu i zagraża wolności edukacji. Część tej kwoty (6 500 mln) waży podwójne zawieszenie za brak walki z oszustwami, zdecydowała Komisja i zatwierdziła Rada Unii Europejskiej, narażając budżet socjalny na ryzyko.

Niuans węgierskiej sprawy polega na tym, że te same powody, które blokują fundusz integracyjny, pomagają również powstrzymać napływ 5,8 miliarda z planu ratunkowego. Wiele warunków, które musi spełnić radykalny rząd Orbána, aby zacząć przyjeżdżać do Budapesztu i wyjść z kryzysu związanego z pandemią, pokrywa się z żądaniami Brukseli dotyczącymi dostępu do funduszy spójności. Aby mieć pojęcie o skali, wystarczy wskazać, że te 27 800 mln to 16% jej PKB.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *