Nie, to nie ma sensu, żeby firmy telekomunikacyjne pobierały podwójną opłatę… » Enrique Dance

Nie, to nie ma sensu, żeby firmy telekomunikacyjne pobierały podwójną opłatę… » Enrique Dance
Zdjęcie: ElasticComputeFarm - Pixabay

Wczoraj plany firm telekomunikacyjnych dotyczące przejęcia firm technologicznych, aby pomóc w opłaceniu ich infrastruktury, uległy poważnej porażce: na spotkaniu w Luksemburgu europejskiego komisarza ds. rynku i usług wewnętrznych, Thierry’ego Bretona (były prezes i dyrektor generalny France Telecom w latach 2002-2005, który nadal jest związany z firmą jako honorowy przewodniczący), Ministrowie telekomunikacji z osiemnastu krajów europejskich odrzucili lub skrytykowali proponowany podatek od opłat sieciowych nakładany na firmy technologiczne.

Propozycja złożona przez Deutsche Telekom, Orange, Telefonicę i Telecom Italia została już skrytykowana przez europejskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego. BerekI oczywiście zostało to odrzucone przez Google, Apple, Meta, Netflix, Amazon i Microsoft, które również twierdzą, że inwestują już więcej niż wystarczająco w cyfrowy ekosystem i że nie ma sensu, aby operatorzy próbowali naliczają dodatkowy podatek na pokrycie swoich kosztów, kiedy już tak dużo zarabiają.Pieniądze obciążając tych, którzy korzystają z ich infrastruktury, bo to się nazywa Podwójny dipi chociaż może to być bardzo atrakcyjne dla tego, kto o to prosi, jeśli może to dostać, nie oznacza to nic ekonomicznego.

Z jednej strony taki podatek zagroziłby europejskim zasadom chroniącym neutralność sieci, które wymagają równego traktowania wszystkich użytkowników. Zasadniczo ministrowie Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Irlandii, Litwy, Malty i Holandii odrzucili ten pomysł, powołując się na brak analizy skutków takiego podatku dla sieci, brak inwestycji luki kosztowej jako takiej oraz ryzyko, że duże przedsiębiorstwa technologiczne po prostu przerzucą ten dodatkowy koszt na konsumentów, co jest oczywiste w postaci wyższych cen. Tymczasem ministrowie Cypru, Francji, Grecji, Węgier i Włoch poparli propozycję firm telekomunikacyjnych, podczas gdy Polska, Portugalia i Rumunia zajęły stanowisko neutralne lub nie sprecyzowały swojego stanowiska.

W tej chwili wszystko wskazuje na to, że nawet przy ogromnej przewadze nadchodzącego włamania Thierry’ego Bretona do branży telekomunikacyjnej jako komisarz europejski, czy będą wymagać od firm telekomunikacyjnych płacenia im z obu stron w tym samym czasie, co jest oczywiście szkodliwe dla użytkowników i będzie tylko korzyści Dane o dochodach dla firm telekomunikacyjnych. W tej chwili Unia Europejska wydaje się mieć jasność co do tego, co powiedziałem, gdy po raz pierwszy zobaczyłem tę propozycję: że przeciw występkowi proszenia istnieje cnota niedawania. Ale bądź ostrożny, nawet ogon jest bykiem, mówimy o firmach z bardzo potężnym lobby i nigdy nie wiadomo, jakie sztuczki prawne mogą wymyślić, aby osiągnąć swoje cele…

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *