Nowy Targ wytwarza najbardziej toksyczne powietrze w Polsce przez sąsiadów | Międzynarodowy

Novi Dark leży u podnóża Tatr, u zbiegu dwóch rzek, Karpat, Alp, które dzielą Polskę i Słowację. Kilka kilometrów na północny zachód, inne wzgórza, w obrębie Parku Narodowego, obejmują 34 000 mieszkańców gminy. Brzmi jak świeże powietrze i natura, sporty zimowe i górskie. Przy braku toksycznych oparów wydobywających się z domów, produkuje węgiel, który ogrzewa je w niekończące się zimy, dusząc Nouveau Dark i zamieniając je w najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce.

W złe dni zanieczyszczenie jest tak intensywne, że można je zobaczyć, powąchać i prawie dotknąć. Ze wzgórza, na którym znajduje się szpital i cmentarz komunalny, wydaje się, że miasto zostało pochłonięte przez gęstą chmurę. Dymny -Do Palić (Dym) i Mgła (Mgła), w języku angielskim. Polska jest obok Bułgarii najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii Europejskiej. Zebrane przez Eurostat. Spośród 50 europejskich miast o najgorszej jakości powietrza 36 to Polska, Według Światowej Organizacji Zdrowia. Nowy Targ stał się taki zły.

Według niego Zaszeregowanie Coroczny polski ruch aktywistów na rzecz ostrzegania przed dymem Wydane 9 grudnia miasto znajduje się w czołówce rankingów trzech analizowanych przez nie kategorii od 2020 roku. Na setkach przebadanych polskich stacji pomiarowych odnotowano ich maksymalne średnie roczne stężenie cząstek PM10 (42 mg/m³). Liczba dni we wdychanym powietrzu (90) i wysokie roczne stężenia rakotwórczego benzopirenu (18 ng/m³, 1800% wyższe niż dopuszczalne w Polsce).

Cztery dni później Zaszeregowanie Zostało to upublicznione przez burmistrza Crescorsa Vadichę, który uważa to za „irytujące” i nierozsądne. Jak wyjaśnia, są na liście, bo sprawa ich niepokoi, a założyli stację pomiarową, której gdzie indziej nie ma. – Wiemy, że zostaniemy trochę ukarani, ponieważ chcemy rozwiązać problem – upiera się. Wraz z klasyfikacją uważają, że polski alarm smogowy trzy dni temu zmienił lokalizację stacji rady miejskiej na miejsce, które będzie gromadzić niski poziom zanieczyszczeń i utrudniać ocenę rocznej ewolucji.

Watycha wyjaśnia, że ​​60% emisji zanieczyszczeń miasta nadal pochodzi z przestarzałych domowych kotłów opalanych węglem. [en Polonia suponen más del 50% de la polución], W wielu przypadkach bardzo niskiej jakości, a nawet śmieci. W jednym z najzimniejszych miast Polski burmistrz nagrzewa sąsiada dwa razy częściej niż średnio w Polsce, co może trwać nawet osiem miesięcy w roku, co utrudnia przejście na inne droższe paliwa. . Pozostałe 40% to „nic nie zrobione” przez zanieczyszczone samochody i otaczające je miasta. Kiedy dolina jest zimniejsza niż góry, jednorodność obszaru w połączeniu z upałem do góry nogami wskazuje, że zanieczyszczenia są uwięzione na poziomie gruntu.

Dołącz do EL PAÍS, aby czytać wszystkie wiadomości bez ograniczeń.

Rejestracja

Mając to na uwadze, burmistrz jest zaniepokojony wizerunkiem urbanistyki za granicą Zaszeregowanie W jego biurze siedzą hiszpańscy dziennikarze, którzy przyjechali tam w ramach serii Europa Ciudadana finansowanej przez Parlament Europejski. Dr. Lydia Kolodgeez martwi się o zdrowie swoich pacjentów, „zwłaszcza u dzieci układ oddechowy rozwija się do siedmiu lat”. Nie zawiera danych lokalnych, ale Małopolskę, gdzie znajduje się Novi Dark, oraz silnie zanieczyszczony teren kopalni Śląsk, w którym zbiera się czterokrotnie więcej przypadków astmy dziecięcej. „Bardzo wyraźnie zauważam, że te dzieci mają więcej problemów z oddychaniem, zapaleniem oskrzeli i infekcjami w okresach wysokiego zanieczyszczenia” – wyjaśnia. „Moja zabawa polega na tym, że zamiast wypuszczać zdrowe jedzenie i ćwiczyć, każę im zostać w domu”, mówi w swoim jasnym salonie, w którym ma oczyszczacz powietrza.

U dorosłych, kontynuuje, obserwuje się zwiększoną zachorowalność na choroby płuc, krążenia i serca. Zauważa, że ​​ryzyko raka płuc jest wyższe wśród niepalących, ponieważ wdychany w Novi Dark benzopiren jest substancją występującą w papierosach. Osoby starsze, zagrożone wczesną demencją, nie zwracają na to większej uwagi. „Mówią, że to zapach zimy i zawsze tak było (spalanie śmieci, w tym plastiku).”

Na ulicach Novi Dark widać zaprzeczenie, oburzenie i rezygnację. 73-letnia Maria Seika jest właścicielką kiosku na głównym placu, w którym sprzedaje Pamięć I nie wierzy, że zanieczyszczenie pochodzi z ubrań krów, grzejników, ale samochodów, ale tak naprawdę to dla niego nic wielkiego: „Mam 73 lata, nie martwię się, mam astmę, dobrze żyję. „Stwierdza: „Jesteśmy w górach, teoretycznie powinniśmy mieć czyste powietrze”.

41-letni prawnik Marcin Kowalczyk wie, że mieszkanie w Nowym Targu to „jak palenie jednego papierosa dziennie”. „Staram się nie martwić, bo muszę tu mieszkać”. „Czasami czujesz, jak źle się czujesz, masz niską energię, bóle głowy i nie chcesz wychodzić z domu” – mówi 27-letnia Tanuta Duda, kierownik wiejskiego schroniska. Jego goście pytają go „jakie ma zapachy, co pali sąsiad?”

W Polsce około 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie jest spowodowanych zanieczyszczeniem. „To epidemia spowolnienia, to ogromny wpływ na zdrowie”, mówi socjalistyczny eurodeputowany Xavi Lopez, który postrzega polską sprawę jako „skandal”. Jako członek Parlamentu Europejskiego ds. Zdrowia i Środowiska opowiada się za zaostrzeniem unijnych limitów zanieczyszczeń zgodnie z WHO. Anna Jalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości, radykalnie konserwatywnej partii rządzącej Polską, ostrzega jednak państwa członkowskie, że „każda zmiana musi brać pod uwagę możliwości społeczno-gospodarcze i koszty”.

Zalewska mówi, że zanieczyszczenie jest priorytetem dla polskiego rządu. Dzięki Narodowemu Programowi Czyste Powietrze dziesięcioletni budżet zachęca do wymiany ponad trzech milionów starych kotłów na 103 000 milionów gniazd (około 000 do 22 000 milionów) oraz modernizacji izolacji w domach. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt otrzymuje tygodniowo od 4500 do 5000 wniosków, a od momentu jego uruchomienia w grudniu 2019 r. zebrał 368 000 wniosków. Nowy Targ szacuje, że będzie musiał przebudować nawet 1500 kotłów i dodać do 5000 miejsc dotacje państwowe z pomocą gminy. Do tej pory ufundowali 150 koncertów.

Magdalena Saigon, aktywistka Smog Alert w Nowym Targu, która ściśle z nim współpracowała do czasu opublikowania rankingów i złożenia skargi do rady miasta, uważa, że ​​mieszkańcy i władze lokalne mogą i powinny zrobić więcej. „Ludzie wolą kupić lepszy samochód, telewizor, niż myślą, że inne źródło ciepła byłoby bardziej efektywne” – narzeka. Chociaż słyszał od obywateli, którzy rozważają przeprowadzkę, jego plany są kontynuowane do czasu usunięcia chmury blokującej Nowy Targ. W przyszłości mam nadzieję, że nie od razu, ale nie daleko, dowiesz się, że sąsiedzi mogą oddychać czystym powietrzem i naprawdę cieszyć się naturą.

Przykład z Krakowa

W 2012 roku narodziła się niewielka grupa Polish Smoke Alerts, gdy aktywiści, zaniepokojeni powietrzem, którym oddychali w Krakowie, zaczęli hałasować przez portale społecznościowe. Dołączyli do nich naukowcy, lekarze, aktywiści i firmy, których działania wywarły presję na radę miejską – tłumaczy jej założycielka Anna Dwarakowska.
W 2019 roku miasto zakazało spalania węgla i drewna opałowego w kotłach lub piecach (90 km dalej w Nav Dark, w oczekiwaniu na prawo regionalne, które wyznacza datę na 2030 rok). Zakaz został zrekompensowany projektem, który sfinansował do 100% kosztów wymiany kotłów w pierwszych dwóch latach i obejmował dodatkowy koszt wymiany źródła ciepła dla najbardziej narażonych sąsiadów, zwykle gaz. . – Od trzech, czterech lat, dzień po dniu budownictwo, urzędnicy i osoby postronne informują mieszkańców o konieczności wymiany kotłów i dostarczają im rozwiązania – wyjaśnia Pleinipotenty, prezydent Krakowa. Wymieniono ponad 20 000, a około 500.
Według Piotra Kleczkowskiego, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej, który badał skutki zakazu spalania paliw kopalnych, miasto ograniczyło poziom zanieczyszczeń z 43 do 45% we wszystkich analizowanych produktach. „To ogromny sukces, a nawet większy niż w przypadku innych gmin w obszarze metropolitalnym” – mówi.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *