Oppenheimera | Filar Tity Cepedy

Oppenheimera |  Filar Tity Cepedy

Film nazywa się Oppenheimer, ale tak naprawdę jest to lekcja dla każdego, kto ma choć połowę mózgu, o człowieku o umyśle tak silnym intelektualnie i duchowo, że był w stanie utożsamić się z wynalazkiem, który uczynił go sławnym, czyli bombą atomową. Stałaby się bronią masowego rażenia, zabijając tysiące niewinnych i winnych.

A w Los Alamos, miejscu nadanym mu przez Komisję Energii Atomowej na budowę laboratorium, pojawiły się pierwsze dowody eksplozji bomby atomowej i słowa Oppenheimera: „Stałem się śmiercią, niszczycielem światów”.

W grę wchodzi czynnik Hitlera, który atakuje Londyn rakietami kierowanymi, a wkrótce potem Polskę, wywołując w Stanach Zjednoczonych wyścig o broń zdolną stawić czoła nazistowskiemu terrorowi.

Oppenheimer walcząc o popularyzację teorii kwantowej i zdając sobie sprawę z potęgi swojego wynalazku, próbuje przekonać ówczesnych możnych do utworzenia międzynarodowego stowarzyszenia państw kontrolujących użycie bomby (Harry Truman i Sia). A po Hiroszimie i Nagasaki, które w ciągu 24 godzin zakończyły wojnę na Pacyfiku, nie byłoby sposobu, aby przekonać Amerykanów, że bomba nie była przeznaczona na wyłączny użytek Stanów Zjednoczonych.

Film jest fantastycznym osiągnięciem formalnym i koncepcyjnym, a przy tym zapewnia świetną rozrywkę. Nolan, znawca megaterminologii (Dunkerke 2017), nie zapomina także o terminach, które od tego czasu przypieczętowały naukę: rozszczepienie (podział na części) i fuzja (połączenie pierwiastków).

Struktura filmu podzielona jest na odkrywcze sekcje. Większość jest w bogatych kolorach, inne są w czerni i bieli o wysokim kontraście (kiedy nasz bohater jest atakowany). Oppenheimer był Żydem, a najwybitniejszymi naukowcami, którzy wówczas z nim pracowali, byli Żydzi. Einsteina, Nielsa Bohra, Eisenberga, Maxa Plancka.

Jednak geniusz Oppenheimera, jego międzynarodowa reputacja i służba ojczyźnie podczas wojny nie mogły uchronić go przed polityczną przebiegłością sprzedawców obuwia oraz małostkowością i antysemityzmem pod czerwoną postacią terroru.

Chciałbym zasugerować rodzicom, którzy mają dzieci powyżej 10. roku życia, aby udostępnili im ten film. To pokolenie może pomóc uratować nas przed nadchodzącą katastrofą nuklearną.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *