Orbán i Le Pen opisują UE jako propolską i imperialistyczną

Ta zawartość została opublikowana 26 października 2021 o 16:27

BUDAPESZT, 26 października (EFE) – Premier Węgier, radykalny nacjonalista Victor Orban i Marine Le Pen, przewodnicząca skrajnie prawicowego francuskiego Komitetu Narodowego, poparli Polskę w konflikcie z Unią Europejską (UE). Oskarżyli go o „imperializm”, „centralizację” i „interwencję”.

„Ideologiczna presja w UE nigdy nie była silniejsza niż teraz. Chcesz forsować ideę otwartych społeczności” – powiedział Orban dziennikarzom po spotkaniu z Le Pen w Budapeszcie.

Według Orbana Komisja Europejska nie jest już „obrońcą traktatów” i porównuje UE do Związku Radzieckiego, który na ponad 40 lat narzucał krajowi komunistyczną dyktaturę.

„Praktyki łamania prawa nie są jak czołgi sowieckie, ale nadal są rodzajem interwencji” – powiedział, przypominając, że kraje byłego obozu komunistycznego były świadome „zasady Breżniewa” ograniczonej suwerenności.

W Sojuszu Komunistycznym, jeśli jakiś kraj nie zastosuje się do podatku ustalonego przez Moskwę, może cierpieć z powodu interwencji swoich sojuszników, „tak stało się w Czechosłowacji w 1968 roku”, powiedział, odnosząc się do sowieckiej interwencji w tym roku. Aperturiści tego kraju są odpowiedzią na reformy.

„UE zmierza w kierunku federalizmu, podczas gdy Bruksela chce większej władzy i autorytetu”, powiedział Le Pen, powtarzając, że „teraz chodzi o imperializm”.

Przewodniczący Ligi Narodowej podkreślał znaczenie suwerenności każdej wspólnoty i bronił prawa Polski (i innych krajów) do „własnej tożsamości konstytucyjnej” jak sierota.

W niektórych przypadkach istnieją wyraźne różnice między Polską a Unią Europejską ze względu na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który ustanowił nadrzędność prawa krajowego nad prawem socjalnym.

Obaj politycy podkreślili wagę walki z imigracją, która według Orbana jest obecnie „otwartą raną” dla Europy.

Orbán i Le Pen uznali potrzebę zacieśnienia stosunków między partiami prawicowymi, aby UE mogła „wyjść ze swojej stabilności”, jak tłumaczy polityka francuska.

Odkąd partia Orbána Fidesz opuściła Europejską Partię Ludową (EPL) w marcu ubiegłego roku, węgierski premier szukał europejskich prawicowych sojuszników i utrzymywał kontakty ze swoim polskim przedstawicielem, Mateuszem Morawieckim, aby zbudować nową kontynentalną siłę polityczną z mocy prawa i sprawiedliwość. (PiS) oraz lider Ligi Włoskiej Matteo Salvini i in.

Miesiąc temu Orban przyjął innego przywódcę francuskiej skrajnej prawicy, Erica Zemore’a, który będzie kandydował jako Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji w 2022 roku. EFE

mn / ll / fpa

(Zdjęcie)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja treści całości lub części Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *