Państwa bałtyckie gotowe na 3 lub 4 lata przetestować NATO ze strony Rosji: Estonia

Państwa bałtyckie gotowe na 3 lub 4 lata przetestować NATO ze strony Rosji: Estonia

Minister spraw zagranicznych Estonii powiedział w środę, że NATO ma trzy lub cztery lata na wzmocnienie swojej obrony, w miarę jak prezydent Rosji Władimir Putin rozbudowuje „maszynę wojenną” swojego kraju.

Margus Tsahkna powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w stolicy Polski, że Estonia nie postrzega Rosji jako bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych krajów bałtyckich, Litwy i Łotwy, ponieważ Moskwa jest zajęta inwazją na Ukrainę na pełną skalę.

„Ale musimy zrozumieć, że rosyjska machina wojenna ruszyła na pełną skalę, podobnie jak jej możliwości produkcyjne i mentalność, ponieważ Putin teraz wszystko kontroluje” – powiedział ze swoim gospodarzem, polskim ministrem spraw zagranicznych Radkiem Sikorskim.

Sagna powiedział, że rząd estoński szacuje, że przygotowanie „testu dla NATO” zajmie Rosji „trzy lub cztery lata”.

Estonia, Litwa i Łotwa są uważane za cele Rosji, jeśli pewnego dnia zdecydują się zaryzykować i zaatakować sojusz wojskowy. Sąsiednia Polska, choć duża, czuje się bezbronna. Wszystkie cztery kraje bezwarunkowo wspierają Ukrainę.

W miarę wzrostu napięcia między Rosją a Zachodem w związku z wojną we wtorek pojawiły się doniesienia, że ​​estońska premier Kaja Kallas została umieszczona na liście najbardziej poszukiwanych przez Rosję w związku z próbami usunięcia reliktów z czasów sowieckich związanych z II wojną światową. Gallas odrzucił to posunięcie jako „znaną taktykę zastraszania” Moskwy.

Minister spraw zagranicznych Estonii oświadczył w środę, że zadzwonił do urzędników Rosji, aby wyrazić swoje „oburzenie”.

Sagna i Sikorsky podkreślili znaczenie utrzymania silnego wsparcia dla Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Estonii przypomniał, że w 2007 roku, kiedy był ministrem obrony, Rosja rozmieściła 120 tys. żołnierzy wzdłuż granic państw bałtyckich. Żołnierzy tych wysłano później na Ukrainę, gdzie wielu z nich zginęło.

Sagna powiedział, że to pokazuje, że „Ukraina nie walczy za nas, ale walczy za nas”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *