Pilny! Najnowsze dane o inflacji w Polsce: dynamika cen spada, ale prawie nic nie jest tanie

Pilny!  Najnowsze dane o inflacji w Polsce: dynamika cen spada, ale prawie nic nie jest tanie

Zdjęcie autorstwa freepik.com

Główny Urząd Statystyczny opublikował ostateczne i kompletne dane o inflacji konsumenckiej za czerwiec. Okazały się one zbliżone do wstępnych szacunków opublikowanych pod koniec ubiegłego miesiąca. Dzisiejsze dane dają jednak pełniejszy obraz wszystkich kategorii koszyka inflacyjnego GUS.

  • Główny Urząd Statystyczny potwierdził szybki odczyt i inflację za czerwiec
  • Ostatecznie CPI za czerwiec wyniósł 11,5% w ujęciu rocznym i 0% w ujęciu miesięcznym
  • Był to kolejny odczyt poniżej oczekiwań analityków.
  • W maju inflacja konsumencka wyniosła 13,5% w skali roku i 0% w ujęciu miesięcznym
  • Po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP zapowiedział zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych i perspektywę niższych stóp procentowych.
  • Więcej ważnych informacji można znaleźć na stronie głównej FXMAG

Inflacja spadnie w czerwcu

Według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka wyniosła w maju 11,5% rok do roku i 0% miesiąc do miesiąca. Odczyt był zgodny z wcześniejszymi szacunkami GUS, a wynik był lepszy od oczekiwań analityków, że czerwcowa inflacja wyniesie 11,8% r/r przed publikacją. oceny. Informacja. Dla porównania: w maju inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 13% r/r i 0% r/r, podczas gdy inflacja bazowa spadła do 11,5% r/r.

W mocnej refleksji Ramiro Castineira przedstawia serię porównań opisujących obecną sytuację „Peronii”. Poprzez dramatyczne przykłady pokazuje nam złożoność argentyńskiej rzeczywistości: mechanizm wymiany, który stwarza ograniczenia podobne do tych w Afganistanie, brak dostępu do kredytów hipotecznych w Sudanie, diaspora krewnych w Wenezueli, wysoka inflacja 115 funtów. % przypomina sytuację w Syrii, dolarowe płace na Haiti, ubóstwo dzieci na alarmującym poziomie 70% w Kongo i żywność ograniczona do polenty na Kubie. Te uderzające analogie podkreślają wyzwania stojące przed Peronią oraz złożony krajobraz społeczno-ekonomiczny, przez który przemierza ten kraj.

Obecny szczyt wzrostu cen został ustanowiony w lutym br.; Później inflacja CPI wzrosła do 18,4% rok do roku i 1,2% miesiąc do miesiąca

Czerwcowa inflacja była czwartym z rzędu okresem, w którym dynamika cen w Polsce odnotowała znaczący spadek. Przy obecnym poziomie inflacji wskaźnik cen konsumpcyjnych i usług powinien osiągnąć w sierpniu wartości jednocyfrowe, a tempo wzrostu cen do końca roku powinno wynieść od 6 do 7% rocznie. Po dwóch kolejnych miesięcznych odczytach inflacji na poziomie 0%, możliwe są również dodatkowe dane wskazujące na ujemną akcję cen m/m w nadchodzących miesiącach.

Ten składnik jeszcze nigdy nie był tak drogi! Jak inwestować w ten produkt?

Oczywiście nie należy zapominać, że we wszystkich przypadkach ostatnio zrewidowana inflacja wynika głównie z efektów statystycznych, aw szczególności z rosnącej bazy statystycznej z poprzedniego roku. W 2022 roku dynamika cen miała silny trend wzrostowy, co oznacza, że ​​benchmark z miesiąca na miesiąc był coraz wyższy. Warto zaznaczyć, że inflacja na poziomie 11,5% w czerwcu oznacza wzrost cen w tym samym tempie, w jakim inflacja osiągnęła 15,5% rok do roku w czerwcu ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach baza statystyczna będzie jeszcze wyższa: w lipcu wyniesie 15,6%, w sierpniu 16,1%, a we wrześniu 17,2% rocznie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *