Po ukończeniu muru Polska zapewni dostęp do obszaru przygranicznego z Białorusią

Ta zawartość została wydana 24 czerwca 2022 r. – 10:16

KRAKÓW (Polska), 24 czerwca (EFE) .- Polski rząd potwierdził w piątek, że ograniczenia w dostępie i poruszaniu się w celu budowy muru wzdłuż granicy z Białorusią zostaną zniesione od 1 lipca.

Rzecznik polskiego rządu Stanisław Żaryn zapowiedział w Warszawie, że od tego czasu na granicy białoruskiej będą obowiązywały „normalne zasady”, a dostęp do strefy zwolnienia o szerokości 3 km będzie teraz zawetowany przez nierezydentów.

„Oczywiście wykluczony zostanie bezpośredni dostęp do obszaru przygranicznego lub obszaru bezpośrednio przylegającego do placu budowy” – wyjaśnił Żary, wskazując, że zostanie utrzymane wykluczenie nieuprawnionego ruchu w promieniu 200 metrów od muru.

W listopadzie 2021 r. polski rząd postanowił zbudować mur, aby powstrzymać falę imigracji, a według Warszawy w tym roku ponad 40 000 osób, z pomocą władz kraju, próbowało nielegalnie wjechać do Polski przez Białoruś.

Według rzecznika, 400 kilometrów od granicy polsko-białoruskiej było „sceną bezprecedensowych wydarzeń w historii Polski, a my staliśmy się przedmiotem wojny hybrydowej”.

W przeciwieństwie do tego, co premier Mateusz Morawiecki określił jako „kryzys polityczny, a nie wysiedlenia”, polski rząd wprowadził stan wyjątkowy w 187 gminach graniczących z Białorusią na maksymalny okres dozwolony przez konstytucję.

W związku z tym ustanowiono specjalną zasadę wjazdu i poruszania się na granicy, która do dziś uniemożliwia przechodzenie przez ten obszar osobom lub osobom nieuznanym wprost przez straż graniczną.

Po ukończeniu architektonicznej części muru, która ma około 5,5 metra wysokości i 186 kilometrów długości, zostaną zainstalowane elektroniczne systemy nadzoru o wartości 24 mln euro.

Od sierpnia 2021 r. polskie władze zatrzymały 2744 osoby, które próbowały wjechać do kraju nielegalnie przez Białoruś, a co najmniej 19 zmarło na hipotermię lub chorobę po dotarciu na terytorium Polski.

Większość z nich pochodzi z Iraku, Afganistanu, Syrii i Somalii. EFE

Mac / CPH / Pi

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja zawartości całości lub części Usług EFE jest surowo zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.