Polska atakuje potęgę Brukseli i odrzuca federalną Europę – EUROEFE EURACTIV

Polska atakuje potęgę Brukseli i odrzuca federalną Europę – EUROEFE EURACTIV

Warszawa (Euractiv) / (EuroEFE).- Główne europejskie wiadomości ze stolic partnerów tworzących sieć wielojęzycznych portali EURACTIV, w tym EuroEFE.

We wtorkowych wiadomościach z Los Capitals:

Warszawa

Premier Polski atakuje Brukselę i sprzeciwia się federalnej UE:

Polski premier Mateusz Morawiecki sprzeciwiał się tworzeniu hipotetycznej „federalnej Europy” i złorzeczył władzy Brukseli.

W przemówieniu wygłoszonym w ten poniedziałek na niemieckim Uniwersytecie w Heidelbergu polski przywódca bronił roli suwerennych państw narodowych w konfrontacji z przyszłą Unią Europejską, o którą niektórzy apelują.

Konserwatywny polski rząd bardzo popiera Ukrainę przeciwko Rosji i jest zdecydowanym obrońcą NATO, ale w kwestiach polityki europejskiej wciąż odbiega od wielu proeuropejskich tez i jest przeciwny poszerzaniu uprawnień instytucji unijnych.

Morawiecki (PiS/EKR), który wygłosił przemówienie w obecności „krajowego” premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna (Zieloni), podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w „zachowaniu wolności narodów”.

„Nic lepiej nie chroni wolności narodów, ich kultury, bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy to iluzje lub utopie”. „Federalizm Unii Europejskiej”, W tym czasie śniło się kilku wizjonerom, wśród nich Włoch Ulteiro Spinelli.

Podkreślał, że alternatywą dla Europy suwerennych państw narodowych jest „technologiczna utopia, jak wyobrażają sobie niektórzy w Brukseli” lub „neoimperializm”. Czytaj więcej

(Jonathan Bacroff | EURACTIV.com)

Paryż

Macron zdobywa cenzurę, ale rząd wchodzi w kryzys:

Dwa wnioski o wotum nieufności do obalenia rządu francuskiej premier Elisabeth Bourne w związku z kryzysem reformy emerytalnej zostały co najmniej odrzucone w ten poniedziałek.

Choć prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi udało się uratować meble, kryzys polityczny się pogłębił i krążą pogłoski o kryzysie rządowym i zmianach ministerialnych. Czytaj więcej

Sztokholm | Helsinki

Szwecja i Finlandia, dwa kroki do NATO:

Szwecja wciąż czeka na aplikowanie do NATO, nie wykluczono nowych spotkań z Węgrami czy Turcją, a Finlandia jest coraz bliżej wstąpienia do sojuszu.

Oba kraje skandynawskie wystąpiły jednocześnie o członkostwo w NATO 18 maja 2022 r., w oczekiwaniu na ratyfikację Węgier i Turcji.

Budapeszt obiecał zatwierdzenie do końca marca, a Turcja do tej pory obiecała zatwierdzić wniosek Finlandii, prawdopodobnie przed zamknięciem tureckiego parlamentu 7 kwietnia, przed wyborami w połowie maja przyszłego roku. Czytaj więcej

(Karol Szumski | EURACTIV.com)

Wiedeń

Wiedeń ujawnia odrzucenie Mercosuru:

Podczas Rady ds. Rolnictwa, która odbyła się w ten poniedziałek w Brukseli, minister rolnictwa Austrii Norbert Dotschnik wypowiedział się przeciw umowie handlowej między UE a Mercosurem.

Tatznik powtórzył już wyrażone przez austriacką Radę Narodową odrzucenie porozumienia z blokiem latynoamerykańskim w 2019 r.

„Nadal nie ma sensownych odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń importowych lub zabezpieczeń przed zakłóceniami konkurencji. „Oznaczenie pochodzenia UE nie zostało ukończone” – powiedział Todznik. Czytaj więcej

(Ciara Swadden | EURACTIV.de)

Włamać się

Siły Hagi i Londynu łączą siły w celu zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie:

Ministrowie sprawiedliwości z ponad 40 krajów spotkali się w poniedziałek w Londynie, aby przedyskutować, w jaki sposób mogą wesprzeć Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominica Raaba oraz jego holenderskiego odpowiednika Dylana Yesilkos-Jejeriusa.

MTK prowadzi dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Konferencja odbywa się kilka dni po tym, jak sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Czytaj więcej

(Benedykt Stockl | EURACTIV.com)

Londyn | Warszawa

Londyn gotowy do dostarczenia myśliwców do Polski:

Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w krajowej obronie przeciwlotniczej powstałe w wyniku przekazania przez Warszawę myśliwców z czasów sowieckich Ukrainie, nalegał brytyjski minister obrony James Heapy.

Londyn zaoferował wysłanie swoich Challengerów 2 na Ukrainę w ramach rekompensaty za podarowane Polsce T-72. Londyn przeprowadził podobną operację z czołgami.

„Bardzo przychylnie rozpatrzymy polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk” – skomentował minister cytowany przez The Telegraph. Warszawa do tej pory nie wystąpiła z takim wnioskiem. Czytaj więcej

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Rzym

Zdaniem ministra Włochy do końca roku odetną się od rosyjskiego gazu:

Według włoskiego ministra handlu i „Brand Italy” (Made in Italy), Adolfo Urso (Fdi/Ecr), Włochy będą w stanie odciąć się od importu rosyjskiego gazu do 2023 roku.

Urso wyjaśnił w poniedziałek, że dwa statki restrukturyzacyjne pozwolą krajowi importować gaz z Algierii, Azerbejdżanu i Libii, uwalniając go tym samym od rosyjskich węglowodorów.

Po 26-dniowym rejsie z Singapuru, Kolar Tundra – zdolna do przetwarzania 5 miliardów metrów sześciennych (bcm) skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie – przybyła w poniedziałek do portu Piombino w prowincji Livorno. Wraz z innym statkiem regazyfikacyjnym zacumowanym w Rawennie, oba statki produkują 13 miliardów metrów sześciennych rocznie.

„W tym roku Włochy będą mogły całkowicie uwolnić się od zależności od rosyjskiego gazu” – powiedział Urso w Radiu 24. „Przechodzimy z 40% (importu) rosyjskiego gazu w 2021 roku do 16% w zeszłym roku, a dzięki dwóm statkom uzupełnimy naszą autonomię” – dodał. Czytaj więcej.

(Federica Pascale | EURACTIV.it)

///

Dziennik

Hiszpania: złożenie przez Vox wotum nieufności dla prezesa rządu, Pedro Sanchez.

PE/Ukraina: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Roberta MetzolaSpotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.

NATO: Sekretarz Generalny NATO, Jensa StoltenbergaPrzedstawia raport roczny Sojuszu.

UE: On Rada Spraw Publicznych UE porusza m.in. kwestie konkurencyjności, rynku energii i praworządności. Obecny będzie Zastępca Przewodniczącego Komisji Wyborczej Maroz Cefcovic.

WE/Ukraina: komisarz ds. sąsiedztwa i rozbudowy, Olivera Varhely’egoSpotyka się z wicepremierem UkrainyOlha Stefaniszina.

WE/Bośnia: Przewodniczący Komisji Europejskiej, Ursuli van der LeyenSpotkanie z Prezesem Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny, Borjana Cristo.

WE/ONZ: Wiceprzewodniczący Komisji Wyborczej Suica Dubravka Spotkanie z Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Antonio Gutierreza.

WE/Gruzja: Komisarz domowy, Ylvy JohanssonA komisarz Várhelyi przyjmuje gruzińskiego ministra spraw zagranicznychIlia Darchiaszwili.

EC/feminizm: Komisarz ds. Równości, Heleny Dali, Przemawiając wcześniej w tym tygodniu przeciwko rasizmowi i różnorodności oraz mizoginii w Internecie.

WE/Rynki: komisarz ds. usług finansowych, Mairead McGuinnessSpotyka się z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Mirjana Spoljaric Ecker; Stowarzyszenie handlu usługami finansowymi IBEC „Financial Services Ireland (FSI)” spotyka się z Radą.

WE/ONZ: komisarz ds. stowarzyszeń międzynarodowych, Poleciałem do JutySpotyka administratora Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Achima Steinera; Przemówienie na Forum Farmaceutycznym UE-LAC.

WE/Rolnictwo: Komisarz ds. Rolnictwa, Janusza WojciechowskiegoWystąpienie na konferencji „Wydajne rozwiązania energetyczne dla Unii Europejskiej”.

WE/Grecja: komisarz ds. transportu, Adina WhalenSpotkałem się z greckim ministrem transportu, Georgios Gerapetridis.

CE/Zdrowie: Komisarz ds. Zdrowia, Stella KiriakidesWygłoszenie przemówienia podczas wydarzenia „Kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego w Europie: plan, prawodawstwo, zmiana”, współorganizowanego przez Alliance for Mental Health and Well-Being oraz Alliance of MEP on Mental Health.

///

Pod redakcją F.Hellera

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *