Warszawa (Euractiv) / (EuroEFE).- Główne europejskie wiadomości ze stolic partnerów tworzących sieć wielojęzycznych portali EURACTIV, w tym EuroEFE.
We wtorkowych wiadomościach z Los Capitals:
Warszawa
Premier Polski atakuje Brukselę i sprzeciwia się federalnej UE:
Polski premier Mateusz Morawiecki sprzeciwiał się tworzeniu hipotetycznej „federalnej Europy” i złorzeczył władzy Brukseli.
W przemówieniu wygłoszonym w ten poniedziałek na niemieckim Uniwersytecie w Heidelbergu polski przywódca bronił roli suwerennych państw narodowych w konfrontacji z przyszłą Unią Europejską, o którą niektórzy apelują.
Konserwatywny polski rząd bardzo popiera Ukrainę przeciwko Rosji i jest zdecydowanym obrońcą NATO, ale w kwestiach polityki europejskiej wciąż odbiega od wielu proeuropejskich tez i jest przeciwny poszerzaniu uprawnień instytucji unijnych.
Morawiecki (PiS/EKR), który wygłosił przemówienie w obecności „krajowego” premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna (Zieloni), podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w „zachowaniu wolności narodów”.
„Nic lepiej nie chroni wolności narodów, ich kultury, bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy to iluzje lub utopie”. „Federalizm Unii Europejskiej”, W tym czasie śniło się kilku wizjonerom, wśród nich Włoch Ulteiro Spinelli.
Podkreślał, że alternatywą dla Europy suwerennych państw narodowych jest „technologiczna utopia, jak wyobrażają sobie niektórzy w Brukseli” lub „neoimperializm”. Czytaj więcej
(Jonathan Bacroff | EURACTIV.com)
Paryż
Macron zdobywa cenzurę, ale rząd wchodzi w kryzys:
Dwa wnioski o wotum nieufności do obalenia rządu francuskiej premier Elisabeth Bourne w związku z kryzysem reformy emerytalnej zostały co najmniej odrzucone w ten poniedziałek.
Choć prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi udało się uratować meble, kryzys polityczny się pogłębił i krążą pogłoski o kryzysie rządowym i zmianach ministerialnych. Czytaj więcej
Sztokholm | Helsinki
Szwecja i Finlandia, dwa kroki do NATO:
Szwecja wciąż czeka na aplikowanie do NATO, nie wykluczono nowych spotkań z Węgrami czy Turcją, a Finlandia jest coraz bliżej wstąpienia do sojuszu.
Oba kraje skandynawskie wystąpiły jednocześnie o członkostwo w NATO 18 maja 2022 r., w oczekiwaniu na ratyfikację Węgier i Turcji.
Budapeszt obiecał zatwierdzenie do końca marca, a Turcja do tej pory obiecała zatwierdzić wniosek Finlandii, prawdopodobnie przed zamknięciem tureckiego parlamentu 7 kwietnia, przed wyborami w połowie maja przyszłego roku. Czytaj więcej
(Karol Szumski | EURACTIV.com)
Wiedeń
Wiedeń ujawnia odrzucenie Mercosuru:
Podczas Rady ds. Rolnictwa, która odbyła się w ten poniedziałek w Brukseli, minister rolnictwa Austrii Norbert Dotschnik wypowiedział się przeciw umowie handlowej między UE a Mercosurem.
Tatznik powtórzył już wyrażone przez austriacką Radę Narodową odrzucenie porozumienia z blokiem latynoamerykańskim w 2019 r.
„Nadal nie ma sensownych odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń importowych lub zabezpieczeń przed zakłóceniami konkurencji. „Oznaczenie pochodzenia UE nie zostało ukończone” – powiedział Todznik. Czytaj więcej
(Ciara Swadden | EURACTIV.de)
Włamać się
Siły Hagi i Londynu łączą siły w celu zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie:
Ministrowie sprawiedliwości z ponad 40 krajów spotkali się w poniedziałek w Londynie, aby przedyskutować, w jaki sposób mogą wesprzeć Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na Ukrainie.
Konferencja została zorganizowana z inicjatywy ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominica Raaba oraz jego holenderskiego odpowiednika Dylana Yesilkos-Jejeriusa.
Dziś Londyn gościł ministrów sprawiedliwości z 40 krajów, aby budować poparcie dla dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych prowadzonych przez MTK.
To wysiłek zespołowy. wokół @Dilan Yesilgoz A nasi międzynarodowi sojusznicy będą nadal naciskać na ściganie rosyjskich zbrodni wojennych. pic.twitter.com/K0MsOvigzu
— Dominic Raab (@DominicRaab) 20 marca 2023 r
MTK prowadzi dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Konferencja odbywa się kilka dni po tym, jak sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Czytaj więcej
(Benedykt Stockl | EURACTIV.com)
Londyn | Warszawa
Londyn gotowy do dostarczenia myśliwców do Polski:
Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w krajowej obronie przeciwlotniczej powstałe w wyniku przekazania przez Warszawę myśliwców z czasów sowieckich Ukrainie, nalegał brytyjski minister obrony James Heapy.
Londyn zaoferował wysłanie swoich Challengerów 2 na Ukrainę w ramach rekompensaty za podarowane Polsce T-72. Londyn przeprowadził podobną operację z czołgami.
Dodatkowe 5 miliardów funtów na obronę jest bardzo mile widziane i ochroni przekształcenia sił zbrojnych przed inflacją. Z odnowieniem rezerw i dodatkowymi pieniędzmi już ogłoszonymi dla Ukrainy oraz zobowiązaniem do wydawania 2,5% PKB w przyszłości, jest to prawdziwe przywództwo, które zapewni Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo na świecie. 🇵🇧
—Poseł James Heappey (@JSHeappey) 13 marca 2023 r
„Bardzo przychylnie rozpatrzymy polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk” – skomentował minister cytowany przez The Telegraph. Warszawa do tej pory nie wystąpiła z takim wnioskiem. Czytaj więcej
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
Rzym
Zdaniem ministra Włochy do końca roku odetną się od rosyjskiego gazu:
Według włoskiego ministra handlu i „Brand Italy” (Made in Italy), Adolfo Urso (Fdi/Ecr), Włochy będą w stanie odciąć się od importu rosyjskiego gazu do 2023 roku.
Urso wyjaśnił w poniedziałek, że dwa statki restrukturyzacyjne pozwolą krajowi importować gaz z Algierii, Azerbejdżanu i Libii, uwalniając go tym samym od rosyjskich węglowodorów.
.@adolfo_ursoMinister druku i Made in Italy: „Nie możemy uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu i nie możemy przejść od uzależnienia od synergii technologicznej. Nie możemy na to pozwolić”
– 24 Matino (@24matino) 20 marca 2023 r
Po 26-dniowym rejsie z Singapuru, Kolar Tundra – zdolna do przetwarzania 5 miliardów metrów sześciennych (bcm) skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie – przybyła w poniedziałek do portu Piombino w prowincji Livorno. Wraz z innym statkiem regazyfikacyjnym zacumowanym w Rawennie, oba statki produkują 13 miliardów metrów sześciennych rocznie.
„W tym roku Włochy będą mogły całkowicie uwolnić się od zależności od rosyjskiego gazu” – powiedział Urso w Radiu 24. „Przechodzimy z 40% (importu) rosyjskiego gazu w 2021 roku do 16% w zeszłym roku, a dzięki dwóm statkom uzupełnimy naszą autonomię” – dodał. Czytaj więcej.
(Federica Pascale | EURACTIV.it)
///
Dziennik
Hiszpania: złożenie przez Vox wotum nieufności dla prezesa rządu, Pedro Sanchez.
PE/Ukraina: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Roberta MetzolaSpotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.
NATO: Sekretarz Generalny NATO, Jensa StoltenbergaPrzedstawia raport roczny Sojuszu.
UE: On Rada Spraw Publicznych UE porusza m.in. kwestie konkurencyjności, rynku energii i praworządności. Obecny będzie Zastępca Przewodniczącego Komisji Wyborczej Maroz Cefcovic.
WE/Ukraina: komisarz ds. sąsiedztwa i rozbudowy, Olivera Varhely’egoSpotyka się z wicepremierem UkrainyOlha Stefaniszina.
WE/Bośnia: Przewodniczący Komisji Europejskiej, Ursuli van der LeyenSpotkanie z Prezesem Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny, Borjana Cristo.
WE/ONZ: Wiceprzewodniczący Komisji Wyborczej Suica Dubravka Spotkanie z Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Antonio Gutierreza.
WE/Gruzja: Komisarz domowy, Ylvy JohanssonA komisarz Várhelyi przyjmuje gruzińskiego ministra spraw zagranicznychIlia Darchiaszwili.
EC/feminizm: Komisarz ds. Równości, Heleny Dali, Przemawiając wcześniej w tym tygodniu przeciwko rasizmowi i różnorodności oraz mizoginii w Internecie.
WE/Rynki: komisarz ds. usług finansowych, Mairead McGuinnessSpotyka się z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Mirjana Spoljaric Ecker; Stowarzyszenie handlu usługami finansowymi IBEC „Financial Services Ireland (FSI)” spotyka się z Radą.
WE/ONZ: komisarz ds. stowarzyszeń międzynarodowych, Poleciałem do JutySpotyka administratora Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Achima Steinera; Przemówienie na Forum Farmaceutycznym UE-LAC.
WE/Rolnictwo: Komisarz ds. Rolnictwa, Janusza WojciechowskiegoWystąpienie na konferencji „Wydajne rozwiązania energetyczne dla Unii Europejskiej”.
WE/Grecja: komisarz ds. transportu, Adina WhalenSpotkałem się z greckim ministrem transportu, Georgios Gerapetridis.
CE/Zdrowie: Komisarz ds. Zdrowia, Stella KiriakidesWygłoszenie przemówienia podczas wydarzenia „Kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego w Europie: plan, prawodawstwo, zmiana”, współorganizowanego przez Alliance for Mental Health and Well-Being oraz Alliance of MEP on Mental Health.
///
Pod redakcją F.Hellera
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”