Polska – Bunt wobec dekarbonizacji

Każdy, kto był na Szczyt Klimatyczny w Katowicach, COP24, Likwidujemy wykorzystanie węgla do produkcji energii i wynikające z tego zanieczyszczenia. Jedną z rzeczy związanych z tym rodzajem energii jest pozornie ocieplenie atmosfery, na które, choć nie jest postrzegane gołym okiem, mamy już wiele dowodów. Ponieważ węgiel jest chemicznie głównie węglem, podczas spalania wytwarza duże ilości dwutlenku węgla (CO2), który jest uwalniany do atmosfery, która działa jak koc, ogrzewając ziemię powyżej normalnych limitów. W Katowicach (lub Colvis„Wice na węgiel”), szczyt odbył się w pobliżu nieczynnej kopalni. Bo teraz nie ma potrzeby schodzić pod ziemię, ale płaszcz unosi się i wszystko niszczy (górnictwo odkrywkowe). Niebo jest szare, bo w katowickiej elektrowni spala się węgiel. Na początku rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii nazwano tę ludzką mgłę „dymem” („dym” i „mgła”, mgła). Kiedy pada śnieg, śnieg też jest czarny.

Po Niemczech, które mają 4 szczyty klimatyczne, żaden kraj na świecie nie gościł tylu, co Polska, która zorganizowała trzy: Bosnan w 2008 roku, Warszawa w 2013 i Katowice w 2018 roku. Trzy na dziesięć lat. Wszystko to jest podobne do ich pragnienia zaprzestania usuwania energii cieplnej z węgla na agendzie światowej. W tym momencie, w 2018 roku, byliśmy zaskoczeni, że wciąż próbują.

Jednak efektem tych szczytów było zwiększenie codziennego zanieczyszczenia, które obejmowało organizowanie antyszczytów z napływem wielu międzynarodowych aktywistów promujących lokalnych aktywistów. Wpłynęły także na decyzje międzynarodowe, a Polska zaczęła odwracać rękę. Jego emisje stanowią większość europejskich emisji dwutlenku węgla. Podobnie spotkały się z odmową ze strony banków finansowania projektów węglowych. Wszystko to, pomimo siły jaką posiada w swojej gospodarce, sprawiło, że produkcja energii elektrycznej z węgla stała się mniej opłacalna.

Jak mówimy, wiąże się to z pracą lokalnych aktywistów, w najbardziej niesprzyjających okolicznościach, bo jak powiedział Greenpeace w transparentu „Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy jego ludzie? Bo, jak dowiedzieliśmy się w Katowicach, przemysł węglowy ma w tym kraju wielką siłę. Zatrudniają wiele osób (80 tys. osób w całym kraju), mają ogromne benefity, dofinansowują wiele działań, więc nikt nie odważy się stanąć przeciwko nim. Tym samym Polska jest jedynym członkiem UE, który odmawia neutralności klimatycznej do 2050 roku, zapowiadając kontynuację wydobycia węgla do tego czasu.

Polski rząd odrzuca decyzję Sądu Najwyższego UE o zamknięciu kopalni węgla brunatnego w PG Licencja środowiskowa Turo wygasła w kwietniu ubiegłego roku, ale rząd przedłużył ją do 2040 roku. Ale rozbudowa kopalni miała też charakter geograficzny, sięgając 100 metrów od granicy czeskiej i blisko granicy niemieckiej. To spowodowało konflikt z tymi krajami i Unią Europejską.

Sprawa obywateli przeciwko rządowi

Teraz pięciu polskich obywateli chronionych przez firmę prawniczą Client Earth i kancelarię Kessel pozwało swój rząd do sądu. Jako powód podano, że nie chroni ich przed skutkami kryzysu klimatycznego i narusza ich prawa do życia, zdrowia i życia rodzinnego, zapisane w Konstytucji RP.

Pierwsze trzy sprawy zostały złożone dzisiaj, 10 czerwca. Skarżącymi byli Monica Stasiac, Makorsatta Korska i Piotr Nowakowski. Ten ostatni mieszka w lesie w Wielkopolsce, cierpiąc na coraz silniejsze burze i pożary. Ten pożar najbardziej zagraża Twojemu domowi, a więc Twojemu bezpieczeństwu. Pozostałe dwie skargi dotyczą działalności turystycznej, a także są narażone na poważne skutki pogodowe. . Istnieje paradoks, że jeden cierpi z powodu suszy, a drugi powodzi.

Do końca miesiąca te skargi zostaną powiązane z dwoma kolejnymi. Dostarczą je Piotr Romanowski i Maja Ospioglu. Pierwszy rolnik stracił połowę swoich dochodów z powodu suszy, która wpłynęła na jego plony. Ospioglu to 18-letni działacz na rzecz klimatu.

Po raz pierwszy polski rząd pozwał swoich obywateli do sądu za swoją politykę klimatyczną. Powodowie chcą, aby polski rząd zredukował emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 60% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. i był neutralny dla klimatu do 2043 r. To żądanie jest bardziej ambitne niż własne cele UE.

Najbardziej zanieczyszczająca elektrownia i kopalnia węgla w Europie wkrótce zostanie zamknięta

Klient Earth wytoczył już inne pozwy przeciwko polskiej infrastrukturze węglowej, tj. dwa lata temu nowej elektrowni węglowej Astroska ok. 1930r. Zarządzanie, aby wyłączyć program. Roślina jest teraz usuwana.

Jednak bez wątpienia najważniejszym osiągnięciem Client Earth w tym tygodniu było ogłoszenie zamknięcia największej i najbardziej zanieczyszczającej elektrowni w Europie: Elektrownia Węglowa Bezado. To zamknięcie nastąpi stopniowo. Elektrownia produkuje rocznie od 27 do 28 terawatów (27/28 milionów kilowatów!) energii elektrycznej na godzinę, co stanowi 20% całkowitej energii w całym kraju. Elektrociepłownia Pechato ma około kilometra długości, a kominy mają ponad 275 metrów wysokości. Jest również własnością państwowego BGE, Grupo Energetico Pollaco. Oliven ogłosił również zamknięcie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, która zaopatruje zakład. Węgiel brunatny jest jednym z najbardziej zanieczyszczających rodzajów węgla ze względu na niską gęstość. Ta niska gęstość dodatkowo wymusza spalanie ogromnych objętości.

Fontanna: https://aplaneta.org/2021/06/11/polonia-hacia-la-descarbonizacion-accion-legal-ciudadana-y-anuncio-de-cierre-de-central-y-mina/

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *