Polska pozwala swoim obywatelom na tymczasowe wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego z powodu inflacji

Polska pozwala swoim obywatelom na tymczasowe wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego z powodu inflacji

Ustawa daje możliwość ubiegania się o cztery miesiące „wakacji kredytowych” w tym roku i cztery kolejne w 2023 roku.

Ponad 500 tysięcy Polaków poprosiło o skorzystanie z programu „wakacji kredytowych” w pierwszych dwóch dniach składania wniosków – poinformował we wtorek premier Polski Mateusz Morawiecki.

Około dwóch milionów obywateli spełnia wymagania, aby skorzystać z możliwości odroczenia płatności wprowadzonej przez rząd, aby uwolnić rodziny od wpływu inflacji – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie. Jeśli przemnożymy tę liczbę przez liczbę członków ich rodzin, z przeprowadzki skorzysta kilka milionów Polaków – dodał Morawiecki.

Ustawa, która stworzyła możliwość ubiegania się o „wakacje kredytowe” przez cztery miesiące w tym roku i kolejne cztery w 2023 roku, została zgłoszona przez rząd w maju i weszła w życie 14 lipca, choć termin składania wniosków rozpoczął się dopiero później. . Piątek.

Posunięcie to ma na celu pomóc kredytobiorcom spłacać raty ze względu na wzrost stóp procentowych. Mogą odroczyć łącznie osiem rat dwukrotnie od 1 sierpnia do 30 września, w czwartym kwartale roku i raz na kwartał w 2023 roku.

Zawieszenie płatności automatycznie powoduje przedłużenie umowy o kredyt hipoteczny, a banki nie mają uprawnień do odrzucenia tych wniosków. Morawiecki zapewnił, że ruch nie dotknie sektora bankowego. „Polski sektor bankowy jest wysoko dokapitalizowany, płynny i ma solidne podstawy. Nie ma zagrożenia” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *