Polski tajny raport ujawnia ograniczoną skuteczność muru granicznego z Białorusią

Polski tajny raport ujawnia ograniczoną skuteczność muru granicznego z Białorusią

Kraków (Polska), 2 stycznia (EFE).- Z wewnętrznego raportu polskiej Straży Granicznej, opublikowanego w prasie we wtorek, wynika, że ​​bariera wzniesiona na białoruskiej granicy nie zapobiega połowie nielegalnych przekroczeń.

Opublikowany dziś przez Gazetę Wyborczą dokument analizuje działania nielegalnej migracji na białoruskiej granicy w ciągu dziewięciu miesięcy od 2023 roku i pokazuje, że pomimo niedawno wybudowanego muru ponad 30 tys. osób udało się nielegalnie przedostać się z Białorusi. Co najmniej 13 000 przedostało się przez całą Polskę do Niemiec.

Zakaz ten „nie zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy w 60% przypadków i jest to optymistyczna ocena, ponieważ niektórzy ludzie przekraczają mur wielokrotnie” – tak zwane „obserwowane włamania”, ale tego nie robią. przerwany.

W okresie od stycznia do września 2023 r. w Polsce zatrzymano 17 488 osób próbujących nielegalnie przedostać się z Białorusi.

Polska wydała około 400 milionów euro na blokadę w 186 roku na około 400-kilometrowej granicy, którą dzieli z Białorusią.

Budowę, wspartą wyrafinowanymi środkami elektronicznymi, tysiącami kamer z noktowizorem i dronami, zakończono w maju 2022 r., aby powstrzymać falę nielegalnej migracji, która rozpoczęła się pod koniec 2021 r., kiedy tysiące ludzi próbowało nielegalnie przedostać się do kraju. Polska w Warszawie nazwała to „wojną hybrydową sponsorowaną przez Mińsk”.

Oprócz muru Polska powierza ochronę swojej granicy 4 tysiącom żołnierzy oraz zróżnicowanej liczbie członków Straży Granicznej i ochotników Wojsk Obrony Regionalnej, a łączną liczbę żołnierzy szacuje się na ok. Około 10 tys.

Z kolei raport Biura Analityczno-Sytuacyjnego Komendy Głównej Straży Granicznej, oparty na danych europejskiej organizacji nadzoru granic Eurosur, przyznaje, że jest co najmniej 3 tysiące przypadków „gorących powrotów”. , sytuacje, w których nielegalni imigranci są deportowani bez oceny ich sytuacji i bez pozostawienia pisemnego protokołu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *