Poznaj historię Wojtka, niedźwiedzia, który stał się bohaterem II wojny światowej

Jak mały miś o imieniu Wojtek stał się bohaterem wojennym? Ten artykuł pokazuje, jak i kiedy rozpoczął swoją podróż do legendy.

Trwała II wojna światowa, a Polska stała się centrum nazistowskiej agresji. Dlatego kraj nie miał innego wyjścia, jak dołączyć do sojuszników dowodzonych przez Wielką Brytanię.

Ale polscy władcy zachowali swoje warunki sojuszu, więc zażądali uwolnienia 40 000 żołnierzy i 26 000 cywilów. Dostali się do niewoli, gdy Polska wpadła w ręce Niemców i Sowietów.

Zamiast wracać do Polski, armia zdecydowała się wstąpić do armii brytyjskiej w Iranie. Tam utworzyli dwie dywizje polskiego ruchu oporu, które później zostały przydzielone do Libanu i Palestyny.

Gdy polscy żołnierze opuścili Iran, musieli przekroczyć pasmo górskie Zagros, które oddziela ten kraj od Iraku.

Podczas przechodzenia przez te góry żołnierze znaleźli chłopca niosącego niedźwiadka, który stracił matkę na rzecz myśliwych.

Polscy żołnierze ochrzcili niedźwiedzia imieniem Wojtek, co jest skrótem od Wojciecha, co oznacza „roześmiany wojownik”. Niedźwiedź został później zapamiętany jako bohater II wojny światowej.

Źródło: Imperialne Muzeum Wojny.

Wojtek Miś, wojownik

Polscy żołnierze zaopiekowali się małym zwierzątkiem; Zrobili nawet butelkę dla niemowląt z butelką wódki, aby zaopatrywać go w mleko. Dzięki uwadze, jaką otrzymał, Wojtek Miś zaczął zdobywać większe zaufanie do swoich opiekunów i czuł się coraz bardziej komfortowo w ich towarzystwie.

Niedźwiedź był trzymany jako zwierzę domowe i kochany przez większość żołnierzy. Jednak niektórzy z nich nie byli zbyt zadowoleni z obecności niedźwiedzia w obozie. Ta spór powstała, ponieważ Wojtek, czując się przytłoczony upałem, próbował ochłodzić się jakimkolwiek płynem, który znalazł na swojej drodze; Obejmuje to piwo.

Wojtek nauczył się także korzystać z pryszniców i pewnego razu, gdy szedł w ich stronę, natknął się na szpiega, który zobaczył zbliżającego się do niego niedźwiedzia. Ten wyczyn przyniósł mu uznanie i otrzymał nieograniczoną liczbę pryszniców i dobrą porcję piwa.

Polscy zapaśnicy, którzy uczą Wojtka wrestlingu. Źródło: Imperialne Muzeum Wojny.

Czas na działanie

Gdy nadszedł 1944, polska armia musiała udać się do Włoch na brytyjskim statku, ale Wojciech nie mógł płynąć z resztą swoich towarzyszy, ponieważ na pokład nie wpuszczano zwierząt. Jednak żołnierze wymyślili rozwiązanie, które pomoże ich niedźwiedziom podróżować z nimi. Postanowili więc zapisać go do 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii, dostarczając mu odpowiednie dokumenty. Mając wszystkie dokumenty w porządku, Wojtek Miś mógł pojechać do Włoch.

Będąc w tym kraju Wojtek był bardzo przydatny w transporcie skrzyń z amunicją podczas bitwy o Monte Cassino. Ta pomoc była kluczowa w zwycięstwie aliantów, którzy rozpoznali Wojtka Niedźwiedzia awansując go do stopnia kaprala.

Później 22. Kompania również postanowiła go rozpoznać, ale tym razem używając jego wizerunku jako symbolu. Nowy symbol przedstawiał niedźwiedzia z pociskiem w dłoni.

Wojtek pozostawał w 22 Kompanii do 1947 roku, kiedy to została rozwiązana. Tak więc polskie władze zdecydowały, że Wojciech powinien kontynuować swoje życie w zoo. W wieku 5 lat niedźwiedź otrzymał emeryturę i przeszedł na emeryturę w randze honorowego porucznika. Zmarł w 1963 roku w wieku 22 lat.

W 2015 roku Szkoci i Polska postawili na jego cześć pomnik w ogrodach West Princes Street Gardens w Edynburgu. Do dziś Miś Wojtek jest pamiętany jako bohater wojenny.

Uwagi:

Wojtek, niedźwiedź żołnierz II wojny światowej: https://historia.nationalgeographic.com.es/a/wojtek-żołnierz-miś-druga-wojna-światowa_15256

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.