Premier Bułgarii EFE nazywa protestujących rolników „terrorystami”.

Premier Bułgarii EFE nazywa protestujących rolników „terrorystami”.

SOFIA, 16 września (.) – Premier Bułgarii Nikołaj Tenkow w sobotę określił rolników przygotowujących protesty przeciwko zniesieniu zakazu importu zbóż na Ukrainę jako „terrorystów”.

„Nie negocjuję z terrorystami” – podała telewizja Nova TV, odnosząc się do niezadowolenia wyrażanego przez krajowe stowarzyszenia producentów zbóż i planów zablokowania w poniedziałek ruchu w różnych częściach kraju. granice

Szef rządu zaprosił na sobotnie spotkanie przedstawicieli rolników, ale w ostatniej chwili odmówili oni przybycia.

Przyczyną konfliktu jest to, że w ubiegły czwartek bułgarski parlament zatwierdził nieprzedłużanie tymczasowego weta w sprawie wwozu zboża z Ukrainy, które obowiązywało od maja za zgodą Komisji Europejskiej (KE). W tym bałkańskim kraju oraz w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Rumunii.

Sofia wyprzedziła władzę socjalną, ogłaszając w piątek, że nie przedłuży zakazu przyjętego wówczas w celu ochrony krajowych sektorów rolnych wspomnianych pięciu partnerów i dlatego wygasł on o północy.

Za jego zakończeniem opowiada się jedynie Bułgaria, która już to wykorzystała, natomiast Polska, Węgry i Słowacja chcą jednostronnie przedłużyć weto.

Rumunia wyraziła ubolewanie, że zaakceptowała zniesienie decyzji Komisji Europejskiej, pomimo zbadania możliwości ochrony swojego rynku krajowego, co zależy od planu, który rząd Ukrainy obiecał dostarczyć w najbliższy poniedziałek.

Tenkow uznał argumenty bułgarskich chłopów za „nie do utrzymania” i poprosił ich o zgodę na dialog.

„Branża nie może powiedzieć, że rząd nie jest zaniepokojony, ponieważ rząd przekazuje ponad miliard euro. Nie można ignorować europejskich żądań, traktory, które chcą blokować drogi, zostały zakupione za fundusze europejskie”. Zdeklarowany polityk reformistyczny i proeuropejski.

Powiedział, że rolnicy od dwóch dni zachowują się „jak terroryści” i używają „fałszywych argumentów”, aby oblegać kraj.

„Nie negocjuję z terrorystami. Mam nadzieję, że usiądą przy stole i będą negocjować” – zapewnił.

Z drugiej strony Ukraina obiecała ograniczenie i kontrolę eksportu do Bułgarii, uniemożliwiając temu krajowi zbilansowanie rynku krajowego dużymi ilościami zboża.

Ponadto powiedział, że ukraińskie produkty będą miały umiarkowany wpływ na ceny konsumpcyjne w Bułgarii, a także na stopę inflacji, która obecnie wynosi 7,7% r/r.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi na światowych rynkach finansowych dzięki Investing.com.

Wypisać

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *