Putin i broń masowego „odwrócenia uwagi” -NIUS

Putin i broń masowego „odwrócenia uwagi” -NIUS

Codzienna demonstracja solidarności z Ukrainą na Rynku Głównym dzień przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Polskę, Kraków, Ukraina


  • Zdaniem europejskich dyplomatów rosyjski prezydent wykorzystuje zagrożenie nuklearne, aby siać strach w Europie i odwrócić uwagę od swoich niepowodzeń na polu bitwy.

Prezydent Rosji Władimir Putin W miniony weekend ogłosił, że osiągnął porozumienie ze swoim białoruskim odpowiednikiem Aleksandrem Łukaszenką w sprawie wymiany rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. Białoruś, kraj, który funkcjonował jako państwo wasalne Moskwy. BUtin ponownie użył groźby nuklearnej.

Zgłosili się europejscy decydenci. Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Joseph Borrell powiedział, że posunięcie to byłoby „nieodpowiedzialnym rozszerzeniem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego”. Zwrócił się do Mińska: „Białoruś może jeszcze to powstrzymać, to jest ich decyzja. UE jest gotowa do działania z nowymi sankcjami.

z NATO, Jego rzeczniczka Ona Lungescu powiedziała, że ​​„pojedynek nuklearny Rosji jest niebezpieczny i nieodpowiedzialny”. Dodano: „NATO pozostaje w pogotowiu i uważnie monitorujemy sytuację. Ale na razie nie ma żadnych zmian w rosyjskim urządzeniu jądrowym, które skłoniłyby nas do jego naprawy. Ukraiński rząd po ogłoszeniu zażądał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Również rząd niemiecki miał ostre słowa i potępił „nową próbę nuklearnego zastraszenia.

Oficjalne reakcje były takie same, ale rzeczywistość zagrożenia mogła być inna. Europejskie źródła dyplomatyczne uważają, że Putin ponownie próbuje odwrócić uwagę, używając groźby nuklearnej, ponieważ wie, że generuje to wiele nagłówków. Z tego powodu zdanie rzecznika NATO, że nie widzi zmian w rosyjskiej dystrybucji broni jądrowej, jest równie ważne jak słowa potępienia.

Ci sami dyplomaci twierdzą, że nie ma dowodów na to, że Rosja faktycznie rozważa wysłanie broni jądrowej na Białoruś w najbliższej przyszłości. Sytuacja się odwróci, jeśli średniookresowa absorpcja Białorusi przez Rosję zostanie potwierdzona, a Moskwa zahamuje ten proces i odzyska białoruskie terytorium.

Zapowiadając statek, Putin nigdy nie powiedział, kiedy to zrobi, a źródła konsultowane w Brukseli wspominały, że za każdym razem napotykał niepowodzenie na polu bitwy.Teraz, nie mogąc poczynić dalszych postępów w Donbasie, Kreml odpowiada, mówiąc o broni nuklearnej, aby wywołać strach. Jedno z tych źródeł wyjaśnia: „Rosja twierdzi, że cztery ukraińskie prowincje, które okupowała w ostatnich miesiącach, są teraz terytorium Rosji i dlatego są objęte parasolem nuklearnym, ale Ukraina odzyskała duże części prowincji Chersoniu, w tym jej stolicę, bez przezwyciężenia przez Rosję zagrożeń” .

Źródła bagatelizowały też znaczenie zapowiedzi, biorąc pod uwagę, że Rosja od lat posiada taktyczną broń nuklearną oraz rakiety średniego zasięgu Iskander zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. Między Kaliningradem, Polską i Litwą. Ta broń jest bliżej europejskich stolic niż cokolwiek, co mogłoby trafić na Białoruś.

Amerykanin jest jedynym urzędnikiem wyższego szczebla, który wydał oświadczenia potwierdzające podejrzenia, że ​​Rosja jedynie próbuje wywołać strach John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego: „Nie widzieliśmy żadnego ruchu taktycznej broni nuklearnej ani niczego podobnego od czasu ogłoszenia i nie widzieliśmy żadnych oznak, że Putin podjął jakąkolwiek decyzję o użyciu broni nuklearnej”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *