Sędzia prowadzi śledztwo w sprawie nękania ukrywającego się działacza w Hiszpanii przez ukraińskich neonazistów | Katalonia

Anatoly Shari, dziennikarz i aktywista, został sfotografowany w Barcelonie. / John Sanchez.John Sanchez / Country

Olga Pondarenko nie chciała, aby Anatolij Szari spacerował samotnie po morzu. A mniej w nocy. Obawia się, że zostanie uprowadzony pod nieobecność zatrudnionych przez nich ochroniarzy. Albo go zabij. „Chcemy żyć w zgodzie z naszym dzieckiem” – mówi z bólem. Shari – 42-letni ukraiński dziennikarz, aktywista i polityk – stał się celem grup neonazistowskich w kraju i publicznie zagroził, że go zabije. Rodzina próbowała wieść rozsądne życie w mieście na katalońskim wybrzeżu. Ale „ultras” znaleźli schronienie. I prześladują ich.

Hiszpański sędzia sonduje czołowych przywódców skrajnie prawicowej grupy Grubo National, która wyłoniła się z Batalionu Azowskiego, który walczył z separatystami z Doniecka i był inspiracją dla białych suprematystów na całym świecie w poszukiwaniu gróźb i ohydnych zbrodni. Świat. Jej lider, Andrei Pilatsky, popiera „fizyczne niszczenie” zwolenników partii politycznych. Shari, która ma kanał YouTube z 2,4 mln obserwujących, powstała dwa lata temu i stanowczo sprzeciwia się polityce prezydenta. Volodymyr Zhelensky. W jednym ze streszczeń, do których miał dostęp EL PAÍS, Mossos de Escuadra stwierdza, że ​​obaj są prześladowani i prześladowani za swoją pracę prasową i członków opozycji.

Mozos bada działania Narodowego Korpusu radykalnych nacjonalistów w celu „prześladowania” Shari

Shari opuścił swój kraj dziesięć lat temu, potępiając zarzuty korupcji jako dziennikarz. Udało mu się uzyskać Litwę, która przyznała mu i Oldze status uchodźców politycznych, co pozwoliło im mieszkać w różnych krajach Unii Europejskiej. Znaleźli swój dom w zakątku Morza Śródziemnego, gdzie urodził się ich syn. Chcą zostać. Ale boją się o swoje życie. Latem ubiegłego roku Shari zwróciła się o pomoc do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości i oskarżyła przywódców Korpusu Narodowego, sklasyfikowanych jako „grupa brutalna” – powiedziała republikańska organizacja pozarządowa.

Więcej informacji

Sytuacja stała się nie do przyjęcia. Na Ukrainie neonaziści ścigali i atakowali zwolenników partii szariat; Podczas defilady w Kijowie zabrali na spacer trumnę z jego zdjęciem. W międzyczasie w internecie grożono mu śmiercią. Oskarżyli go o bycie „prorosyjskim zdrajcą” i zażądali jego zabójstwa. Ale co najgorsze, Alexander Solatukkin, Ukrainiec mieszkający w Hiszpanii – facet, który udostępnia zdjęcia Hitlera i antysemickie wiadomości na swoim profilu na Facebooku – zapłacił 24-24, aby znaleźć hiszpański adres Shari w rejestrze nieruchomości. „Ultras” zaczęli rozpowszechniać adres. „Willa Anatolija. Wiem, gdzie teraz mieszkasz. Spotkamy się z tobą w Hiszpanii, zaczekaj na nas Fog!” – napisał jeden z liderów Group National.

Toaleta i ulotki

Skarga na te groźby, przygotowana przez prawnika Jordi Rogę, przewiduje, że sprawy rodzinne jeszcze się pogorszą, gdy na Ukrainie odbędą się wybory samorządowe, w których weźmie udział partia szariatu. Nie pomyślał źle. Czasownik został przekształcony w czynność i przemoc fizyczna rozpoczęła się w trzech rozdziałach.

Wczesnym rankiem 14 września 2020 r. Trzech mężczyzn strzeżonych w maskach narciarskich wyszło z toalety przed domem, pokazując ukraińskie flagi i tarcze zarejestrowane przez kamery monitorujące. Uciekli do morza, kiedy został zauważony przez jednego ze strażników. Mozos przeanalizował pozostałe ślady w toalecie, ale nie uzyskał wyników. Trzy dni później ktoś zawiesił tablice na pobliskich słupach i latarniach ze zdjęciem szariatu i wiadomością: „Sąsiedzi, bądźcie ostrożni. Holenderska policja prowadzi dochodzenie w sprawie zarzutów pedofilii wobec Anatolija. Prawnik Roga twierdzi, że to fałszywa skarga.

„Nasze orły przybywają do Hiszpanii i potrzebujemy specjalnej operacji, aby go zabić”

Tydzień później inna nieokreślona postać, Siergiej Iwanow, zajmował różne stanowiska w ukraińskim rządzie po upadku Janukowycza. Selfie Przed domem i zamieścił go w Internecie, gdzie zamieścił również szczegóły dotyczące odnowienia paszportu Olgi i imienia dziecka. Olga znajduje tylko jedno wytłumaczenie: otrzymał informację z ukraińskiej ambasady, do której musiał udać się po paszport dziecka. Olga potępia nałożony przez ambasadę zakaz ujawniania tożsamości oskarżonych, o który wnosi sędzia. Rodzina potępia współpracę rządu z ultrasami, ktokolwiek z nich korzysta, mówi, że to bandyci.

Chociaż sprawa była na wczesnym etapie w sądzie, Mozes de Esquadra potraktował ją poważnie. Badają wywiad, który Iwanow przeprowadził z Iwanem Semasukiem, członkiem Korpusu Narodowego, który jest artystą rysującym obrazy ze swastykami. Semasiuk proponuje definitywne rozwiązanie konfliktu: „Shari trzeba wyraźnie wymordować (…) Potrzebujemy specjalnej operacji, aby nasze orły mogły przybyć do Hiszpanii i go zabić”. Katalońskie Służby Informacyjne Policji przeanalizowały profil Semasiuka, który niewątpliwie łączy go z „ideologią białej supremacji”. I z Korpusem Narodowym.

Oskarżony o „zdradę stanu”

Oblężenie przez neonazistów było powiązane z państwowym atakiem sądowym. Według dokumentów, do których ma dostęp gazeta, Ukraina wszczęła postępowanie karne za przestępstwa zdrady stanu i podżeganie do nienawiści rasowej. Służba Bezpieczeństwa doszła do wniosku, że w 2014 roku, wraz z wojną na wschodzie kraju między prorosyjskimi separatystami a rządem, Szari wspomógł „nikczemne” działania Rosji, ujawniając zniekształcone informacje. Z listu skierowanego do sędziego wynika, że ​​prawnik działacza uważa, że ​​ostatecznym celem Szari jest przekazanie Ukrainie szariatu jako „wyraźnego przypadku prześladowań politycznych”, gdzie „najprawdopodobniej zostanie zamordowany”.

Obecnie rząd zarzuca Rosji wsparcie informacyjne w konflikcie z Ukrainą

Jeśli zostanie skazany, może grozić mu do 20 lat więzienia, jeśli zostanie skazany, na podstawie serii wywiadów i filmów opublikowanych w Internecie. Na kanale rosyjskim Szari skrytykował działania wojska („nie należy ich nazywać patriotami”), co w innym języku brzmiało jak „podkopywanie morale ludu i ukraińskiej armii”. Dziennikarz przypomniał również epizod z II wojny światowej – atak ukraińskich nacjonalistów na pociąg przewożący słupy – który, jak oskarżono, był próbą „wywołania konfliktu między ukraińsko-polskimi grupami etnicznymi”. Oskarżają ją również o „wypaczanie” rzeczywistości rewolucji naziemnej, „promowanie tendencji separatystycznych” i „kampanię na rzecz wielojęzyczności”. Krótko mówiąc, aby „pomóc” strategii Rosji w tym kraju.

Shari rysuje figlarny, wściekły uśmiech na dziecięcej twarzy podkreślonej przez duże, zaokrąglone okulary. „Każdy, kto nie wspiera [Volodímir] Zhelensky, jest napiętnowany jako prorosyjski. Nie ja. Nie mam połączenia z Rosją ”- mówi z sofy w domu. Twierdzi, że w oskarżeniu są masowe błędy (wiele słów „faktycznie wypowiedzianych przez redaktora”) i widzi rękę ukraińskiego prezydenta w zbrodniczym podżeganiu, zarzucając mu próbę zdelegalizowania swojej partii. Shari mówi, że Ukraina wywiera presję na Litwę, aby odzyskała status uchodźcy, co pozwoliło jej uzyskać i mieszkać w Katalonii.

Stąd obaj kierują działaniami imprezy i uważnie śledzą wydarzenia w swoim kraju. Zatrudnili uzbrojony personel, ale poprosili sędziego Eduardo Moreno o ochronę. „Nasze życie jest w niebezpieczeństwie”, potępia szariat. Sędzia czeka na oświadczenie Mozambiku, zanim podejmie decyzję, chociaż jest już uważany za chronionego świadka. Adam Maje, dyrektor Biura Praw Obywatelskich i Politycznych Urzędu Generalnego, wystosował pismo potwierdzające, że rodzina spełnia warunki przyznania azylu w Hiszpanii.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *