Solaris dostarczy do Poznania 25 autobusów wodorowych.

Solaris dostarczy do Poznania 25 autobusów wodorowych.

Projekt.- Operator komunikacji miejskiej Poznania zakupił 25 autobusów wodorowych, które dostarczy Solaris Bus & Coach. Ogłoszono przetarg na 15 pojazdów, ale przewoźnik skorzystał z możliwości rozszerzenia zamówienia na 10 kolejnych autobusów. Te nowoczesne, bezemisyjne jednostki wodorowe dołączą do floty MPK w drugiej połowie 2023 roku.

Inwestycja została dofinansowana w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” uruchomionego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. MPK Poznań posiada już 58 Solarisów electric, co stanowi 18% floty, do których do 25 Urbino dołączy 12 autobusów wodorowych. Ten model autobusu jest zasilany wyłącznie wodorem, który w ogniwie paliwowym jest przekształcany w energię elektryczną. Ogniwo paliwowe działa jak mała elektrownia w pojeździe, która pobiera paliwo ze zbiorników wodoru umieszczonych na dachu. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie paliwowym jest bardzo czysta, ponieważ jej jedynymi produktami ubocznymi są woda i ciepło. Dzięki temu pojazd jest całkowicie bezemisyjny wewnętrznie. Dzięki wszystkim zaletom elektrycznego układu napędowego autobusy wodorowe wyróżniają się dużą autonomią przy jednym ładowaniu i krótkim czasem tankowania. W praktyce autobus może przejechać co najmniej 350 km z pełnymi bakami, a tankowanie trwa około 10 minut w zależności od infrastruktury.

Będą to najnowocześniejsze ogniwa paliwowe o mocy 70 kW, wydobywające wodór z pięciu zbiorników o łącznej pojemności 1560 litrów. Elementy instalacji wodorowej posiadają najwyższe systemy ochrony dostępne na rynku. Autobusy Solaris zasilane wodorem są wyposażone w stosunkowo niewielką baterię trakcyjną Solaris o dużej mocy, która zasila ogniwa paliwowe w przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednostką napędową będzie centralny silnik elektryczny.

Użytkownicy skorzystają z wysokowydajnej klimatyzacji i kompleksowego systemu informacji pasażerskiej. System nadzoru wideo zapewni Ci bezpieczeństwo. Dla wygody większej liczby pasażerów MPK zdecydowało się na zamontowanie w autobusach portów ładowania USB. Pojazdy oferują 31 miejsc, w tym 10 miejsc z podwyższonym dostępem, czyli bez dodatkowych stopni. Dodatkowo posiadają miejsce dla pasażerów z wózkami inwalidzkimi oraz wózkami dziecięcymi lub spacerowymi.

Obok autobusów elektrycznych i trolejbusów, autobus Urbino 12 hydrogen stanowi ważny element bezemisyjnej oferty Solarisa. We wrześniu 2022 roku producent zaprezentował Urbino 18, przezroczystą wersję autobusu, która poszerzyła ofertę firmy na wodór. Zainteresowanie tą technologią wśród europejskich przewoźników rośnie z miesiąca na miesiąc, podobnie jak księga zamówień na pojazdy ekologiczne. Do tej pory Solaris dostarczył 62 pojazdy wodorowe przewoźnikom we Włoszech, Niemczech, Holandii, Szwecji, Francji i Polsce.

Solaris: Zdjęcia

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *