Światowy eksport pszenicy przeżywa kryzys. Mamy jasny przykład w deklaracji złożonej przez Liban. Naród ten zaczął racjonować zboże, aby zapewnić mieszkańcom zaopatrzenie w chleb.
Środki karne podjęte przez Zachód wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie już teraz wpływają na zaopatrzenie w żywność na całym Bliskim Wschodzie, do którego z obu krajów trafia nie tylko pszenica, ale także kukurydza, żyto i jęczmień.
Rosja i Ukraina dostarczają około 30 procent światowego eksportu pszenicy, oprócz znacznych ilości olejów jadalnych i zbóż paszowych.
Afryka, kontynent, na którym brakuje żywności, jest prawdopodobnie jednym z obszarów najbardziej dotkniętych brakiem dostępu do tych niezbędnych produktów, ponieważ znajduje się w niej spichlerze krajów czarnomorskich, znanych również jako „spichlerze świata”.
Od jedzenia do paliwa
Tymczasem Patrick de Haan, szef analizy ropy w Gas Buddy, powiedział w oświadczeniu: „Amerykanie nigdy nie widzieli tak wysokich cen benzyny ani tak szybkiego i gwałtownego tempa wzrostu. To połączenie sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej widoczna i dotkliwa, ponieważ surowe sankcje wobec Rosji ograniczają przepływ ropy, który doprowadził do ogromnego wzrostu cen wszystkich rodzajów paliw: benzyny, oleju napędowego, paliwa do silników odrzutowych i innych”.
Według American Automobile Association średnia cena w Stanach Zjednoczonych wynosi 4331 dolarów za galon, aw Kalifornii, która importuje 70 procent swojego paliwa, w piątek osiągnęła 5721 dolarów za galon.
Prezydent Biden ogłosił we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu do Stanów Zjednoczonych w sposób, który, jego słowami, odnosi się do „głównej arterii rosyjskiej gospodarki” i szczegółowo: „Oznacza to że rosyjska ropa nie będzie już akceptowana w amerykańskich portach i że Amerykanie zadają kolejny potężny cios machinie wojennej Putina”.
Biden zignorował powtarzające się zastrzeżenia Niemiec, które deklarowały, że załamanie podaży zagraża „spójności społecznej” i znacznie obniżyło niemal pewne oczekiwania co do katastrofalnych konsekwencji dla rynku światowego, którego Rosja jest największym eksporterem (po ok. 2,85 mln baryłek każdy). Dziś jest to druga co do wielkości ropa po Arabii Saudyjskiej, według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
W przypadku Europy listę zależności od rosyjskiej ropy obejmuje 83% Litwy, 80% Finlandii, 74% Słowacji, 58% Polski, 43% Węgier, 34% Estonii i 30% Niemiec , 25. proc. Norwegia, 23 proc. Belgia, 21 proc. Turcja, 15 proc. Dania i 11 proc. Hiszpania.
Ropa może wzrosnąć do ponad 300 dolarów, ostrzegają moskiewscy eksperci, a człowiek w Białym Domu otrzymał ostrzeżenie za pośrednictwem rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa: „Stany Zjednoczone z pewnością wypowiedziały Rosję wojnę gospodarczą i ją prowadzą. Sytuacja wymaga dość głębokiej analizy…”
Podobną ocenę wypowiedział Daniel Glaser, były podsekretarz skarbu USA ds. przestępstw finansowych: „Stany Zjednoczone i Europejczycy otwarcie deklarują, że prowadzą wojnę gospodarczą z Rosją” (…) „Zwykle, kiedy słucham Podczas gdy Europejczycy mówią o stosowaniu sankcji, wiele słyszy się o tym, jak obiektywni chcą być. Nie mówię, że Stany Zjednoczone i Europejczycy nie dbają o szkody uboczne, ale to nie jest temat ich rozmów. Tematem, którego używają, jest ilość bólu, jaki próbują zadać Rosji, co jest niesamowite”.
W takim razie należy zwrócić uwagę na to, co Pieskow również wskazał na wojnę gospodarczą równolegle z działalnością militarną na ukraińskiej wsi oraz wsparciem USA i NATO dla Ukrainy: „Jeśli zapytają mnie, co zrobi Rosja, Rosja zrobi cokolwiek bierze w obronie swoich interesów.”
Chociaż Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone i inne państwa członkowskie uwolnią 60 mln baryłek swoich rezerw strategicznych, aby uzupełnić niedobór spowodowany decyzją o zamknięciu wszystkich interesów z Rosją, jest to trudne na krótką metę. wymienić te materiały eksploatacyjne.
Neon, laser i chipy
Ale nie tylko to, co dotyczy ropy i jej pochodnych, uderzy wielu. Zarówno Rosja, jak i Ukraina są ważnymi dostawcami innych produktów i metali nieszlachetnych dla wielu gałęzi przemysłu. W 2018 roku Rosja wyeksportowała prawie 54 proc. węgla, 31 proc. gazu ziemnego i 70 proc. ropy.
Od 45 do 54 procent światowego neonu, półprzewodnika o krytycznym znaczeniu dla laserów używanych do produkcji chipów, pochodzi od dwóch ukraińskich firm, Ingas i Cryoin. Obie firmy zakończyły działalność po wybuchu wojny, a Tajwan, Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy otrzymały dużą część tej produkcji, której brakowało od czasu pandemii COVID-19.
Znasz i potrzebujesz całego wszechświata, w którym poruszają się chipy: obecne technologie elektroniczne, od zastosowań wojskowych i kosmicznych po narzędzia medyczne, towary konsumpcyjne i produkty motoryzacyjne oraz w telekomunikacji, by wymienić kilka sektorów, które mogą być wstrząśnięte brakiem chipy i że zostały dotknięte już podczas epidemii, a nie z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej.
A jeśli chodzi o puntillazo, Reuters przypomniał sobie inny punkt do rozważenia: ukraiński neon jest produktem ubocznym rosyjskiej produkcji stali…
Bumerang?
Gospodarcze środki karne podjęte przez Stany Zjednoczone i Europę przeciwko Rosji mają potencjał odbicia się, nawet w skali globalnej, i są odczuwalne w kieszeniach, na stołach, w usługach i produkcji przemysłowej w wielu częściach świata.
Globalny edukator, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, powiedział w oświadczeniu, że wojna na Ukrainie już podniosła ceny energii i zboża oraz wysłała falę uchodźców do sąsiednich krajów.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważył, że „…konsekwencje gospodarcze są bardzo poważne”. Ostrzegł, że „trwająca wojna i związane z nią sankcje będą miały również poważny wpływ na światową gospodarkę”, gdy presja na ceny na całym świecie była już wysoka z powodu pandemii COVID-19 powodującej inflację na planecie.
Amerykańska publikacja kapitałowa The Hill skomentowała na początku tygodnia, że wysiłki zmierzające do zniszczenia rosyjskiej gospodarki w celu ukarania Moskwy mogą mieć niebezpieczne i nieprzewidywalne reperkusje w kraju dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.
Faktem jest, że Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i inni sojusznicy Waszyngtonu wystąpili przeciwko rosyjskiej gospodarce, próbując ją całkowicie utopić, odizolować od reszty świata, zlikwidować i dać to szansa. Pucz mający na celu wyjście z międzynarodowej gospodarki jest jednym z najpotężniejszych graczy. Rosja przyznała, że takie nękanie jest szkodliwe dla jej gospodarki.
Możemy jednak być świadkami upadku szeregu kostek domina napędzanych antyrosyjskimi nastrojami, antysowieckiej spadkobierczyni zimnej wojny.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”