Sport ten, uprawiany przez plemiona indiańskie w XII wieku, powróci na igrzyska olimpijskie
Lacrosse wraca na igrzyska olimpijskie. Być może najmniej znany sport w programie zatwierdzonym przez Los Angeles na rok 2028. W wielkim wydarzeniu wezmą udział także cztery inne dyscypliny: krykiet, squash i softball (kategoria baseballu kobiet). oraz futbol amerykański, który będzie rozgrywany w wersji „tocho” lub „flagowej” (bezkontaktowej).
Lacrosse wraca na igrzyska olimpijskie. Być może najmniej znany sport w programie zatwierdzonym przez Los Angeles na rok 2028. W wielkim wydarzeniu wezmą udział także cztery inne dyscypliny: krykiet, squash i softball (kategoria baseballu kobiet). oraz futbol amerykański, który będzie rozgrywany w wersji „tocho” lub „flagowej” (bezkontaktowej).
To wcale nie jest nowe ćwiczenie. Wręcz przeciwnie: „Był to pierwszy sport zespołowy w Stanach Zjednoczonych” – wspomina John Harper, dyrektor operacyjny komitetu organizacyjnego Igrzysk, ogłaszając powrót. Początki lacrosse sięgają rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy grali w różne odmiany tej gry w XII wieku. „Te pierwsze wersje były czymś więcej niż tylko rozrywką: miały ważne znaczenie kulturowe i duchowe i często służyły jako rytuał i trening bojowy” – wspominają Międzynarodową Federację Lacrosse. Popularność gry wzrosła, ponieważ różne plemiona i społeczności opracowały własne, unikalne zasady i style gry.
Europejscy osadnicy w XVII wieku przyjęli ten sport, przyczyniając się najpierw do jego uznania, a następnie do powstania zorganizowanych lig i klubów, które od XIX wieku stały się międzynarodowe. Po raz pierwszy pojawiła się jako dyscyplina olimpijska w St. Louis w 1904 r. i została powtórzona w Londynie w 1908 r. Od tego czasu została wycofana z igrzysk olimpijskich, ale nie znajduje się już w programie milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie trzydzieści lat temu oficjalnie uznano je za sport. Narodowe lato.
Sytuacja w Hiszpanii
W Hiszpanii praktyka ta wzrosła podczas pandemii dzięki jej popularności wśród młodych ludzi i programowi promocyjnemu Hiszpańskiego Stowarzyszenia Lacrosse (AEL) -patrz wsparcie-. Nie jest ona jednak uznawana przez Naczelną Radę Sportu, gdyż nie dociera do 500 zawodników i ponad 50 klubów, a to liczby, którym sprzyja powrót tej historycznej dyscypliny na pierwszy plan.
„Obecnie w Hiszpanii jest 350 sportowców, a rozkład liczby kobiet i mężczyzn jest prawie bardzo podobny” – wyjaśnia EXPANSIÓN Cristina Grigalba, dyrektor generalna Hiszpańskiego Stowarzyszenia Lacrosse.
- Co to jest. Jest to sport zespołowy, którego celem jest zdobycie jak największej liczby bramek poprzez włożenie małej gumowej piłki do bramki przeciwnika, w sposób oczywisty uniemożliwiając drużynie przeciwnej kradzież jej i zdobycie bramki. Aby to zrobić, stosuje się patyki, które mają na jednym końcu kosz. Piłka pozostaje w grze i jest niesiona, rzucana, uderzana i toczona w dowolnym kierunku.
- sprzęt. Najbardziej rozpowszechnioną i praktykowaną formą lacrosse jest „field lacrosse”, w którym na boisku zewnętrznym grają dwie dziesięcioosobowe drużyny. Następnie jest „box lacrosse”, gra sześć na sześciu w hali (z mniejszymi bramkami) i szóstki, typ olimpijski, z sześcioma zawodnikami w każdej drużynie. Federacja zauważa: „Jest to otwarty, szybki styl gry z szybkimi przejściami, ciągłą akcją i wieloma bramkami”. Powstał w 2018 roku, aby przyspieszyć globalny rozwój, zwiększyć dostępność, stworzyć większą równowagę konkurencyjną oraz zmniejszyć koszty i złożoność uczestnictwa i organizacji wydarzeń.
- obszar. Gra się na kortach o wymiarach zbliżonych do boisk do piłki ręcznej. Regulaminowy czas gry wynosi cztery kwarty ośmiominutowe.
- Gdzie w to grasz?„W Hiszpanii mamy kilka klubów rozmieszczonych w sześciu wspólnotach autonomicznych: Aragonia, Katalonia, Wspólnota Walencka, Kastylia-La Mancha, Euskadi i Wspólnota Madrytu” – wyjaśnia Grigalba. Obecnie wszystkie kluby oferują „bezpłatny okres próbny każdemu, kto chce to wypróbować”.
- materiał. Aby grać w lacrosse mężczyzn, potrzebujesz kasku, kija, rękawiczek, ochraniaczy i ustnika. Do gry w kobiecą grę potrzebny jest kij, okulary i ustnik. Tylko bramkarz również nosi kask. Ponadto Hiszpański Związek Lacrosse posiada pożyczki finansowe na zakładanie nowych klubów.
- zasady. Oficjalne zasady Sixes Lacrosse zostały zatwierdzone przez Komisję ds. zasad World Lacrosse na podstawie upoważnienia udzielonego przez Radę Dyrektorów World Lacrosse i zatwierdzone przez Zgromadzenie Ogólne World Lacrosse w dniu 15 listopada 2020 r. Ważną zasadą jest to, że każda drużyna ma 30 sekund na oddaj strzał na bramkę, a bramkarz ma pięć sekund na usunięcie piłki ze swojego pola karnego przy każdym golu lub obronie.
Jakieś rekomendacje? „Radzimy, że jeśli chcesz zacząć przygodę z lacrosse, nie potrzebujesz niczego specjalnego” – mówi Grigalba. To „zabawny, dynamiczny i bardzo wciągający sport, ze wspaniałą atmosferą i poczuciem wspólnoty, w którym wspieramy się nawzajem, aby móc się rozwijać i doskonalić z dnia na dzień”.
Szkoły
Hiszpania ma cztery drużyny, które rywalizują na arenie międzynarodowej: drużynę seniorów (mężczyźni i kobiety) oraz drużynę do lat 20 (mężczyźni i kobiety). „W 2024 roku czekają nas Mistrzostwa Europy Kobiet w Portugalii i Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 20 w Polsce” – ostrzega Grigalba. Od 2019 roku organizacja oddolnie rozwija w szkołach program „Lacrosse dla wszystkich” i w sezonie 22-23 przeprowadziła moduły edukacyjne dla 6500 chłopców i dziewcząt. Wyjaśnia: „Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w tym sezonie i może osiągnąć osiem tysięcy”. Szkolą także nauczycieli i uczestniczą w miejskich dniach „sportów ulicznych”. Jeśli chodzi o przyszłe zmiany w Hiszpanii, pracują nad uzyskaniem uznania przez Komisję ds. Zrównoważonego Rozwoju, a następnie utworzeniem unii. „Tam otworzą się przed nami drzwi do środków, które CSD zapewnia federacjom”, aby ułatwić dostęp do lacrosse, podsumowuje dyrektor generalny. Czy te zmiany nastąpią, wciąż nie wiadomo, jak i kiedy one nastąpią, ale nie brakuje wysiłków.
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”