To było antykomunistyczne w stanie wojennym w Polsce

Czterdzieści lat minęło od tej fali komunistycznych represji wobec Polaków”.

Tego dnia, 40 lat temu, 13 grudnia 1981 r., komunistyczny dyktator Wojciech Zaruzelski narzucił Polsce „Stan Wojny”.

Zapomniany protest: walczyli z nazistami, a później z komunistami
Popiełuszko: To jest tortura i mord polskiego męczennika z rąk komunizmu.

Gwałtowna reakcja komunistów na walki wzywające do demokracji

Wypowiedzenie wojny pozwoliło dyktaturze komunistycznej wprowadzić stan wojenny na wszystkich Polaków. To próba stłumienia narastających protestów na rzecz demokracji w kraju, w którym górnicy i stoczniowcy odegrali szczególną rolę i byli grupą Katolicki Związek Solidarność, co jest nielegalne. Do czasu wejścia w życie stanu wojennego, do 22 lipca 1983 r., cały kraj był zmilitaryzowany. W fali komunistycznych represji zginęło 56 osób, a ponad 10 tys. trafiło do więzień i aresztów śledczych..

Wsparcie ludu polskiego przez św. Jana Pawła II, Kościół i Reagana

Ale Polacy nie są sami. Papież Jan Paweł II z Polski zachęcał swoich towarzyszy, Modlitwy i wypowiedzi publiczne oraz wysłanie delegacji do Warszawy. Swoje poparcie dla Polskich Demokratów wyraził również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan, które obejmowały również demonstracje poparcia w kilku niepodległych krajach. Rola Kościoła katolickiego odegrała kluczową rolę w zapaleniu światła niepodległości w Polsce. W rzeczywistości wiele demonstracji odbyło się z symbolami religijnymi, w tym wizerunkami dziewicy Sestochowej. Ksiądz Jerzy Popiełuszko odegrał kluczową rolę w tym ruchu niepodległościowym: w odwecie został zamordowany przez komunistów w 1984 roku.

Polska jest iskrą, która spaliła komunizm w Europie

Na końcu, Polacy wywalczyli puls dyktatury, a walki w Polsce były iskrą, która spaliła komunizm w Europie. Polska była pierwszym krajem, który obalił reżim, przeprowadzając wybory 4 czerwca 1989 r. W ciągu następnych dwóch lat upadł komunizm na Węgrzech (23 października 1989) wschodnie Niemcy (9 listopada 1989) Rumunia (22 grudnia 1989) Czechosłowacja (29 grudnia 1989) Bułgaria (10 czerwca 1990) Łotwa (4 maja 1990) Albania (11 grudnia 1990) Estonia (20 sierpnia 1991) Litwa (6 września 1991), wreszcie Upadek Związku Radzieckiego (26 grudnia 1991).

Świetny film o antykomunizmie przeciwko stanowi wojennemu

Wydane przez Narodowy Instytut Pamięci Świetny film o polskim sprzeciwie wobec komunizmu w czasie stanu wojennegoPrzegląda, jak wyglądały te wydarzenia w 4 minuty. Film jest jednak w języku angielskim Zawiera napisy w języku hiszpańskim (Musisz je aktywować w dolnym pasku odtwarzacza):

Powiązane posty:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.