Henry Orenstein, który stworzył gry Transformers w 1983 roku, zmarł w czwartek w swoim domu w New Jersey. Oprócz tego, że był ojcem jednej z najbardziej udanych gier w historii, Orenstein był ocalonym z Holokaustu i profesjonalnym pokerzystą, wprowadzonym do Las Vegas Gaming Hall of Fame w 2008 roku.
Przeczytaj także: „El Cacique”, bardziej nowoczesny niż kiedykolwiek
Urodził się w Polsce w 1923 roku, gdzie naziści stracił rodziców. On i jego brat trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie udawali naukowców, aby przeżyć. W końcu wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w 1947 roku i zaczęli produkować zabawki. Ich pierwszym sprzedawcą była lalka w sukni ślubnej, ale ich firma zbankrutowała. W 1983 roku stworzył Transformers, roboty, które zamieniają się w samochody, i sprzedał pomysł firmie Hasbro.
Gry odniosły po części taki sukces, że dyrektorzy Hasbro opracowali na ich podstawie strategię opowiadania historii, co doprowadziło do powstania wielu komiksów Marvela, seriali telewizyjnych, gier wideo i serii filmów z sześcioma tytułami do wydania. Od siódmego, Transformers: Rise of The Beasts, którego akcja toczy się w 2023 roku. Ta najnowsza wersja jest kontynuacją Bumblebee, ale skupia się na Optimus Prime. Akcja rozgrywa się w 1994 roku między Nowym Jorkiem a Cuzco.
Pomysł na roboty wyszedł od japońskiej firmy Takara Tomy, ale później został podsycony przez stworzenie Orensteina i stał się jedną z pierwszych transmedialnych sfer kultury popularnej, promującej produkty kulturalne w celu sprzedaży aluzyjnych towarów.
Przeczytaj także: Wideo: Mężczyzna wciąga modelkę na stację metra i wpada na nią
Oprócz robotów, które w filmach są kosmitami, którzy przybywają na Ziemię, aby się ukryć, Orenstein stworzył kamery do transmisji gier w pokera, hobby, które nabył w latach 60. i któremu poświęcił swoje życie do dziś. Jego wynalazek zrewolucjonizował transmisje gier i zawsze był znany ze swojej zdolności do oszukiwania.
W chwili śmierci Orenstein miał na swoim koncie ponad sto patentów. Był ogromnym dobroczyńcą społeczności żydowskiej i założył Projekt Orenstein w 2017 roku, fundację, która działa na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza dla ocalałych z Holokaustu.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”