UE zakazuje ubezpieczenia statków przewożących rosyjską ropę od 2023 r. | Gospodarka

UE zakazuje ubezpieczenia statków przewożących rosyjską ropę od 2023 r. |  Gospodarka

Nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji przyjęty dziś przez Unię Europejską zakazuje podmiotom wspólnotowym ubezpieczania transportu morskiego rosyjskiej ropy po sześciomiesięcznym okresie dostosowawczym, tj. od 2023 r. W szczególności szósty pakiet sankcji UE opublikowany w Gazecie zakazuje Urzędowi „Unia Europejska” zakup, import lub transfer, bezpośrednio lub pośrednio, ropy naftowej lub produktów naftowych (…) pochodzących z Rosji lub wywożonych z Rosji, a także wszelkiej pomocy technicznej, pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej” na tym sektorze.

Komisja Europejska wyjaśniła, że ​​celem było „znaczące utrudnienie” Moskwy dalszego eksportu ropy naftowej i produktów naftowych do reszty świata, wykorzystując fakt, że europejskie firmy są „ważnymi dostawcami” usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Oświadczenie zostało opublikowane po tym, jak 27 krajów ostatecznie zatwierdziło szósty pakiet sankcji wobec Kremla. Jednak państwa członkowskie nowej grupy odwetowej usunęły punkt, który uniemożliwiał wszystkim europejskim statkom transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich, co pojawiło się w pierwotnym dokumencie zaproponowanym przez Komisję Europejską stolicom bloku.

Po tym dostosowaniu źródła społeczności mówią: „Nie dotykamy łodzi, ale dotykamy ubezpieczenia. Mogą to zrobić, ale nie znajdą ubezpieczenia łatwo”, później upierając się, że „byłoby bardzo trudno” znaleźć ubezpieczenie firmy, a bez nich „nie byłyby akceptowane” w portach”. W ten sposób UE próbuje uderzyć w zdolność Kremla do uniknięcia wpływu częściowego zakazu sprzedaży ropy przez klub społecznościowy, szukając nowych nabywców w pozostałych częściach świata.

Zakaz ten dotyczy 90% ropy importowanej przez blok z Rosji i jest niepełny, ponieważ pięć krajów skorzysta z różnych wyjątków osiągniętych po miesiącu negocjacji, w których śpiewającym głosem był Węgier Viktor Orbán. . Ultranacjonalistycznemu liderowi udało się utrzymać ropę, która południową odnogą rurociągu Drużba dociera na Węgry, Słowację i Czechy do Unii Europejskiej, co więcej, ten wyjątek, na tymczasowym papierze, nie ma ustalonej daty ważności . Aby jednak nie podważać parytetu warunków w bloku, sankcje przewidują, że trzy państwa członkowskie korzystające z tego zwolnienia „nie będą w stanie odsprzedać tej ropy naftowej lub produktów naftowych” wewnątrz lub na zewnątrz bloku.

Sankcje obejmują jednak kolejny wniosek Orbana, ponieważ Budapeszt, Bratysława i Praga będą mogły kontynuować import z Rosji drogą morską w przypadku przerwania dostaw rurociągiem Drużba. Z drugiej strony Bułgaria i Chorwacja również skorzystają na subtelności sankcji: ta pierwsza będzie mogła nadal kupować ropę z Rosji do 31 grudnia 2024 r. ze względu na ich „specyficzną ekspozycję geograficzną”, a druga będzie mogła dostarczają rosyjski próżniowy olej gazowy do swoich rafinerii do 31 grudnia 2023 roku.

Poza tymi wyjątkami UE daje sobie sześciomiesięczny okres (do 5 grudnia br.) na wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji i osiem miesięcy (do 5 lutego 2023 r.) na wstrzymanie zakupów rafinowanej ropy naftowej. produkty naftowe. Według danych Komisji Europejskiej Klub Towarzystwa w ubiegłym roku sprowadził ropę z Rosji za 71 tys.

Największymi importerami rosyjskiej ropy w ubiegłym roku były Holandia (ok. 17 mld) i Niemcy (12 mld), daleko od trzeciego w rankingu, czyli Polska (7,6 mld) i Francja (5,8 mld), według Europejczyków. Urząd Statystyczny (Eurostat).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *