Ukraina i Polska uważają, że umowa z Nort Stream 2 nie odstraszy rosyjskiego zagrożenia

Mimo że kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała, że ​​kompromis osiągnięty ze Stanami Zjednoczonymi za pośrednictwem gazociągu North Stream 2 w ten czwartek będzie dobry dla Ukrainy, nie podskoczyli z radości w Kijowie. Ukraiński rząd, który zawsze sprzeciwiał się projektowi o wartości blisko 10 mld euro, uważa, że ​​osiągnięty kompromis jest zbyt ogólnikowy, aby zapewnić, że Rosja nie użyje gazu jako broni politycznej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba i jego polski odpowiednik Zygnev Rao wyrazili we wspólnym oświadczeniu swoje obawy. Obaj twierdzą, że plany Waszyngtonu i Berlina nie wystarczą, aby zmniejszyć zagrożenia związane z gazociągiem bałtyckim, który pozwoli Rosji przeprawić się przez Bałtyk i przestać wykorzystywać ukraińskie sieci gazociągów do sprowadzania rosyjskiego gazu do Niemiec.

Waszyngton i Berlin pomogą Kijowowi przedłużyć umowę o dostawie rosyjskiego gazu przez Ukrainę

„Decyzja o utworzeniu Nord Stream 2, która została zatwierdzona w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji terytorium Ukrainy (Krymu), wywołała kryzys polityczny i bezpieczeństwa oraz kryzys zaufania w Europie” – powiedzieli dwaj dyplomaci. w oświadczeniu. Guleba i Rao uważają, że taka decyzja „wzmacnia zdolność Rosji do wywierania niszczycielskiego wpływu na bezpieczeństwo w Europie i pogłębia różnice między państwami członkowskimi NATO a Unią Europejską”.

Stany Zjednoczone i Niemcy zakończyły spór o gazociąg po tym, jak sekretarz stanu USA Victoria Nuland osiągnęła porozumienie potwierdzone w środę. Administracja Joe Bidena przestanie sprzeciwiać się planowi, podczas gdy Niemcy obiecały wstrzymać dostawy, jeśli Rosja użyje energii jako broni politycznej. Ponadto oba kraje pomogą Ukrainie przedłużyć kontrakt na transport rosyjskiego gazu przez jej terytorium, który wygasa w 2024 roku, co oznacza utratę miliardów dolarów rocznie na rzecz Kijowa.

Merkel powiedziała, że ​​umowa była „dobrym krokiem”, który wymagałby zaangażowania obu stron, ale przyznała, że ​​nie rozwiąże wszystkich różnic. W każdym razie możliwość zastosowania sankcji wobec Rosji pozostaje otwarta. Porozumienie między Waszyngtonem a Berlinem wyznacza właściwe priorytety, więc „z mojego punktu widzenia wspólne oświadczenie jest dobre również dla Ukrainy”.

Kilka godzin temu Merkel odbyła rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kanclerz powiedział, że otrzymał rosyjską obietnicę, że nie będzie używał fajki jako broni. Kreml ze swojej strony stwierdził, że przywódcy są „zadowoleni z budowy North Stream 2” i podkreślali „czysto komercyjny” charakter projektu, który ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Niemiec i Unii Europejskiej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział później, że Moskwa nigdy nie używała energii jako broni politycznej. „Rosja zawsze była i jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie europejskim, czy powiedziałbym globalnie” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *