Utworzono Radę Konsularną Kastylii i León z siedzibą w Burgos

Utworzono Radę Konsularną Kastylii i León z siedzibą w Burgos

Burgos od tego tygodnia kieruje korpusem dyplomatycznym Kastylii i León. Tworzą ją ambasady Polski, Francji, Włoch i Peru, jedyna centrala w regionie, a działania te są koordynowane z Ambasady RP, której siedziba znajduje się na Plaza del Rey San Fernando de Burgos. Nowo uformowane ciało.

W ubiegły wtorek przedstawiciele ambasad podpisali akt założycielski i zatwierdzili jej statut oraz wybrali Radę Dyrektorów, na której czele stanie Ambasador RP Enrique de Villamor y Soraluz, który będzie Dziekanem Korpusu Konsularnego . W skład grupy wchodzą przedstawiciele Francji, Igalii i Salamanki.

Chociaż korpus konsularny Kastylii i León jest nowoczesną instytucją, istnieją precedensy, takie jak Mercantile University of Burgos, który funkcjonował jako stowarzyszenie kupców przed utworzeniem ambasady morskiej w 1494 r. Miał kontynuować działalność korporacyjną, a także stać się sądem handlowym Kastylii.

Jednym z warunków przynależności do tego korpusu dyplomatycznego jest posiadanie jurysdykcji przez ambasady w Kastylii i León lub jednej z prowincji, choć tylko te z regionu mogą zajmować reprezentatywne stanowiska w zarządzie. I na razie ten ostatni warunek spełniają tylko Polska, Francja, Włochy czy Peru.

Consult Corps zaczyna się od Włoch, a także Francji, Polski i Peru.

pne


Większość zagranicznych ambasad mających jurysdykcję w Kastylii León ma swoje biura konsularne w stolicach innych gmin, takich jak Bilbao czy Santander. Jednak Burgos jest konsulatem Polski i konsulatem Włoch, podczas gdy Francja i Portugalia znajdują się w Valladolid i Salamance w Peru.

Szukaj wspólnych projektów

Po utworzeniu Korpusu Konsularnego Kastylii i León zacznie działać Rada Dyrektorów, której pierwszym zadaniem będzie ustalenie programu wizyt w stolicach prowincji. Jego celem jest otwarcie możliwości współpracy z firmami, instytucjami publicznymi i firmami prywatnymi w celu rozwijania wspólnych projektów.

Ambasady nie tylko udzielają pomocy swoim obywatelom mieszkającym w Hiszpanii, ale są również aktywnymi ośrodkami ożywienia stosunków dwustronnych między krajami i terytoriami podlegającymi ich jurysdykcji, w tym przypadku Kastylia i León. W ten sposób mogą powstać linie współpracy w edukacji, badaniach, kulturze, turystyce, gospodarce czy sporcie.

Nadrzędnym celem nowo utworzonego korpusu dyplomatycznego jest wspieranie wymiany gospodarczej, edukacyjnej, kulturalnej i społecznej między Kastylią i Leonem a krajami posiadającymi przedstawicielstwa dyplomatyczne we wspólnocie. Od organizacji tłumaczą, że w regionie i za granicą będą organizowane wszelkiego rodzaju spotkania, zajęcia i imprezy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *