W jednym z raportów stwierdzono, że Unii Europejskiej bardzo trudno jest osiągnąć cel podwojenia udziału materiałów pochodzących z recyklingu do 2030 r.

W jednym z raportów stwierdzono, że Unii Europejskiej bardzo trudno jest osiągnąć cel podwojenia udziału materiałów pochodzących z recyklingu do 2030 r.

Jak dotąd istnieje niewiele dowodów na przejście UE do gospodarki o obiegu zamkniętym, ostrzega raport opublikowany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, w którym zauważono, że środki UE i miliardy euro miały niewielki wpływ na gospodarkę. Transformacja krajów Unii, zwłaszcza w odniesieniu do cyrkularnego projektowania produktów i procesów produkcyjnych. W tym kontekście kontrolerzy doszli do wniosku, że realizacja ambicji UE polegających na podwojeniu recyklingu materiałów w tej dekadzie w porównaniu z poprzednią dekadą byłaby bardzo trudna.

I chodzi o to, że praca wskazuje, że Unia Europejska ogólnie poczyniła niewielkie postępy w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W rzeczywistości, W latach 2015-2021 średni wskaźnik obiegu zamkniętego dla 27 krajów UE wzrósł zaledwie o 0,4 punktu procentowego. Nawet siedem z nich (Litwa, Szwecja, Rumunia, Dania, Luksemburg, Finlandia i Polska) odnotowało w tym okresie niepowodzenia.

Zachowanie materiałów i ograniczenie ilości odpadów są niezbędne, jeśli UE ma być efektywnie korzystająca z zasobów i realizować cele ekologiczne swojego zielonego ładu.„Dotychczasowe działania Unii Europejskiej nie przyniosły rezultatów: niestety w krajach europejskich proces obiegu zamkniętego praktycznie się zatrzymał” – mówi Anneme Tortelbaum, członkini Trybunału.

Aby wspomóc transformację okrężną, Komisja Europejska opublikowała dwa plany działania. Pierwszy z 2015 r. zawierał 54 konkretne działania. Druga edycja, opublikowana w 2020 r., dodała 35 nowych środków i wyznaczyła cel podwojenia „wskaźnika recyklingu”, czyli odsetka materiałów poddanych recyklingowi i zwróconych do gospodarki UE, do 2030 r. Żaden z tych planów nie jest wiążący, ale są mający na celu wspieranie państw członkowskich w intensyfikacji działań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym w ostatnich latach. W czerwcu 2022 r. prawie wszystkie kraje UE mają strategię gospodarki o obiegu zamkniętym lub są w trakcie jej opracowywania.

W latach 2016-2020 Unia Europejska zaoszczędziła ogromną ilość pieniędzy i przeznaczyła ponad 10 miliardów euro. Inwestowanie w zielone innowacje i pomaganie firmom w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednak państwa członkowskie wydały zdecydowaną większość tych pieniędzy na zarządzanie odpadami, zamiast na unikanie ich poprzez projektowanie obiegu zamkniętego, co prawdopodobnie miałoby większy wpływ, zauważa raport.

Plany działania UE obejmowały również szereg środków umożliwiających innowacje i inwestycje. Kontrolerzy znaleźli jednak niewiele dowodów na to, że środki te skutecznie przyczyniły się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Miały co najwyżej umiarkowany wpływ na pomoc firmom w wytwarzaniu bezpieczniejszych produktów lub uzyskiwaniu dostępu do innowacyjnych technologii w celu uczynienia ich procesów produkcyjnych bardziej zrównoważonymi.

Audytorzy zwracają również uwagę na problem planowanego starzenia się, Jest to praktyka polegająca na sztucznym ograniczaniu okresu użytkowania produktu, tak aby wymagał on wymiany. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​„nie było możliwe wykrycie planowanego starzenia się, mimo że jego zakończenie jest kluczem do uzyskania bardziej zrównoważonych produktów”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *