Kilka dni temu na dnie Wisły we Włocławku przypadkowo odkryto miecz wikingów datowany na IX-X wiek. Zdaniem ekspertów jest to niezwykłe znalezisko, gdyż w Polsce odnaleziono dotychczas zaledwie trzynaście egzemplarzy broni. Miecz przekazano na przechowanie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas prac wykopaliskowych w basenie portowym przy ulicy Piwnej we Włocławku z dna najdłuższej rzeki Polski odnaleziono miecz z IX-X w., który mógł należeć do Wikinga, gdyż widnieje na nim napis ULFBERHT.
Ogłosił to w środę w Toruniu prowincjonalny konserwatysta Sambor Kawiński Do tej pory w Europie odnaleziono około 170 mieczy Ulfberhta, w większości 177.
W poprzednim artykule na temat fałszowania tego typu miecza powiedzieliśmy, że między IX a XI wiekiem w Europie Północnej i Skandynawii popularny stał się typ miecza, który oddawał znak jakości zarówno stali, jak i znakowi fabrycznemu. Stworzony jako miejsce jego narodzin.
Nazywa się je mieczami Ulfberht, ponieważ wszystkie mają oznaczenie +VLFBERHT+ lub jego odmiany, frankońską nazwę początkowo używaną przez producenta, która później stała się znakiem jakości.
Te miecze wypełniają lukę pomiędzy starożytnym mieczem Wikingów a późniejszym średniowiecznym mieczem rycerskim i mają szerokie, płaskie ostrze, które ma średnio 80 centymetrów długości. Do ich wykonania wykorzystano kilka kawałków metalu o różnym składzie, w procesie powszechnie znanym jako stal damasceńska.
Kavinsky upierał się, że był to miecz Niewiarygodnie wysoki poziom technologicznyDziś nadal jest to trudne do osiągnięcia. Stal używana do produkcji tego typu mieczy posiadała twardy stop węgla, co nadawało tej broni odpowiednią wytrzymałość, elastyczność, elastyczność i trwałość..
Wikingowie używali tego typu mieczy, ale ich nie produkowali. Jego produkcja prawdopodobnie miała miejsce gdzieś w Europie Zachodniej, ale gdzie dokładnie, nie wiadomo jeszcze.
Miecz, przypuszczalnie pochodzący z IX wieku, jest w dobrym stanie i został już prześwietlony.
Dyrektor Instytutu Archeologii UMK w Toruniu dr hab. Wojciech Chudziak zauważył, że tego typu broń Symbol przynależności do określonego państwa i miał znaczenie prestiżowe i ceremonialne, zwłaszcza w czasach chrześcijańskich.
Miecze tego typu odnaleziono dotychczas w Polsce. Każdy z nich miał niepowtarzalny kształt i był wyjątkowy na swój sposób. Wierzymy, że po przeprowadzeniu prac konserwatorskich implanty i zdobienia zostaną odsłonięte.– oznajmił profesor Chudziak.
Według niego patrzymy na broń wojownika Wikingów. Profesor Chudziak zauważył, że w pobliżu Włocławka krzyżowały się szlaki: szlak wiślany i szlak na Ruś Kijowską, a także szlaki lądowe łączące Kujawy, Mazowsze i Wielkopolskę.
Prace konserwatorskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, prowadzone pod kierunkiem dr Ryszarda Cashmereczaka, potrwają co najmniej dwa miesiące. Miecz zostanie przesłany do obiektu spełniającego odpowiednie warunki do przechowywania tego typu materiału. Gdzie to umieścić, jeszcze nie zostało zdecydowane.
dowody
Dzieje.pl Portalu Historycznego | Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”