Warszawa, środkowoeuropejskie miasto, które założyło Syrenkę

Warszawa, środkowoeuropejskie miasto, które założyło Syrenkę

Wojna została przegrana. Tak nazywa się bohater, który nadał swoje imię stolicy Polski, a jego legenda jest tak stara, jak jej początki. Oprócz tego, że jest reprezentowana w herbie miasta, rządzącym rynkiem, możemy znaleźć brązowy posąg tej wojowniczej syreny z tarczą i mieczem. Ale co to ma wspólnego z miastem?

Legenda głosi, że dwie siostry-syreny tęsknią za światem płynącym od Oceanu Atlantyckiego do Morza Bałtyckiego. Jeden z nich pozostał w Kopenhadze, a drugi kontynuował podróż do Gdańska, wspinając się biegiem Wisły do ​​Warszawy. Gdy tylko przybywa, młoda kobieta zostaje schwytana przez kupca, ale jej piosenka zakochuje się w polskim rybaku, który później uratuje ją z niewoli.

warszawska syrena wojownicza

warszawska syrena wojownicza

Marta Pascual

W podziękowaniu za ten odważny czyn Syrenka obiecała, że ​​w razie potrzeby będzie bronić Warszawy mieczem i tarczą. A z połączenia imion młodego wojownika Szawy i wojennego rybaka powstała Warszawa, miasto założone przez syrenę.

Serca starego miasta strzegą syreny

Nasza trasa zaczyna się na Rynku, placu ściśle związanym z historią Warszawy, w miejscu, w którym znajduje się replika Syreny, niekwestionowanego symbolu miasta. Kolorowe budynki, bary i sklepy sprawiają, że plac jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów.

Plac ten w swoich początkach był także miejscem spotkań, ale przede wszystkim wymiany towarów, odbywania procesów i innych wydarzeń publicznych.

Warszawa zrodziła się z połączenia imion syren założycielskich miasta i rybaka, który uratował jej życie

Po ciężkich pożarach historyczny plac w Warszawie został ostatecznie zniszczony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Oprócz syren na Rynku mieści się Muzeum Warszawy, gdzie sfilmował, jak opuściła Stary Rynek po pokazie bombowców. Dziś wszystkie kolorowe kamienice na placu zostały zrekonstruowane tak, jak przed wojną, dzięki obrazom polskiego artysty. Tylko trzy są oryginalne.

Od Rennes do katedry św. Jana, najstarszej świątyni

Kilka kroków od Plaza del Mercado natkniemy się na Katedrę San Juan, która przedstawia codzienne życie miasta od XIV wieku. Ta najbardziej znana w Warszawie świątynia znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje architektoniczne piękno i przerażające wydarzenia, których była świadkiem podczas II wojny światowej.

Poziomy

Rynek z kawiarniami i restauracjami w piękny słoneczny poranek w Warszawie

osoby trzecie

Na przestrzeni dziejów katedra zawierała szczątki korony, była gospodarzem uroczystości koronacyjnych królów polskich i pochowała nawet ważne postacie historyczne.

Część jego historii, a także całego miasta, wiąże się z II wojną światową, kiedy katedra została prawie doszczętnie zniszczona. Pod koniec konfliktu zrekonstruowano zewnętrzną fasadę katedry San Juan na podstawie ilustracji z XIV wieku oraz wnętrze wysadzanego gwiazdami sklepienia starego kościoła.

Pałac Kultury i Nauki, Warszawska Ikona

A z najstarszego kościoła w Warszawie, nieco dalej od historycznego centrum, dojdziemy do Pałacu Kultury i Nauki, najnowocześniejszego symbolu stolicy. Z 42 piętrami, wysokością 237 metrów i 3000 pokojami, ten budynek jest najwyższym w Warszawie i od wielu lat najwyższym w Polsce.

Poziomy

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

osoby trzecie

Wzniesiony przez rosyjskich robotników w 1955 roku na polecenie Stalina „jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, budynek od początku swego istnienia był miejscem koncertów, wystaw, targów czy wystaw.

Dziś mieści wiele teatrów, muzeów, kawiarni, kin oraz Warszawskiej Informacji Turystycznej. Kolejną atrakcją jest imponujący widok. Z 30. piętra o wysokości 114 metrów roztacza się imponujący widok na panoramę miasta.

Sztuka i piękno na Zamku Królewskim w Warszawie

Z powrotem na stare miasto i po wycieczce po War-szawie, kilka metrów od wód Wisły, przez które przepłynęła syrena, znajduje się zabytkowy zamek królewski. Zniszczony również w czasie II wojny światowej i odbudowany po latach, budynek ten pochodzi z XIV wieku, kiedy na jednym z głównych placów Warszawy zbudowano Wielką Wieżę.

Powstanie miejskie w 1944 roku zniszczyło zamek królewski, który później został odbudowany dzięki współpracy międzynarodowej

Najazdy, pożary, bombardowania… Począwszy od XVI wieku seria nieszczęść zniszczyła pierwotną strukturę zamku. Największy z nich powstał w czasie powstania warszawskiego podczas II wojny światowej, kiedy został obrócony w gruzy. W 1984 roku, w ostatnich latach reżimu komunistycznego, zamek ponownie otworzył swoje podwoje po odbudowie dzięki pomocy międzynarodowej.

Obecnie w jego wnętrzu można poznać różne funkcje zamku, który przez lata pełnił funkcję rezydencji królewskiej, siedziby parlamentu i siedziby prezydenta. Możesz odwiedzić takie pomieszczenia jak Sala Audiencyjna, Kaplica, Sala Marmurowa, która jest najstarszą częścią zamku, czy sala tronowa i sala rady. Z kolei we wschodnim skrzydle Zamku Królewskiego eksponowana jest ważna kolekcja malarstwa, w tym dzieła wielkich mistrzów, takich jak Canaletto czy Rembrandt.

Barbakan, historyczna twierdza obronna miasta

Mówi się, że Warszawa do dziś dumnie strzeże swoim mieczem i tarczą miasta przed niedoszłymi najeźdźcami. Ale od XV wieku w Warszawie pojawił się jeszcze jeden przedmiot, który pomaga wojowniczej syrenie w wypełnianiu jej misji, Barbakan.

Barbakan, warownia obronna w Warszawie

Barbakan, warownia obronna w Warszawie

Wikimedia Commons

Pod koniec średniowiecza rozpoczęto budowę murów Warszawy w celu ochrony Starego Miasta przed atakami z zewnątrz. Z tego powodu wybudowano również fort obronny, który miałby służyć jako główne drzwi wejściowe i z kolei jako wieża strażnicza.

Podczas II wojny światowej Barbakan został prawie całkowicie zniszczony przez hitlerowskie bombardowania. Pod koniec konfliktu Barbakan Warszawski został odbudowany z oryginalnych cegieł, które można było odzyskać z gruzów. Dziś w jego konstrukcji można dostrzec nieznaczną różnicę kolorystyczną w barbakanach i murach, co jest de facto wysokością pierwotnych fundamentów. I na tym obronnym punkcie, łączącym stare miasto z nową częścią stolicy, żegnamy nie tak dawno wyrosło z popiołów syreny miasto.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *