Wojna Ukraina – Rosja, dzisiejsze skróty na żywo: Rumunia, alarm

Wojna Ukraina – Rosja, dzisiejsze skróty na żywo: Rumunia, alarm

Borrell w sprawie Defense Europe: „Nie będziemy przechodzić z 27 sił do jednego, ale potrzebna jest większa koordynacja”

Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa Joseph Borrell opowiedział się za koniecznością rewizji koncepcji dwudziestu siedmiu bezpieczeństwa. Na razie nie będzie armii europejskiej, ale potrzebna jest w tej kwestii większa koordynacja między państwami członkowskimi..

Potwierdził to podczas spotkania z hiszpańskimi dziennikarzami w Strasburgu, gdzie brał udział w debacie na temat statusu Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim. Wydawało się, że Dwudziestu Siedmiu zapomniało o bezpieczeństwie, dopóki na Ukrainie nie wybuchła wojna. Chociaż zbroili się od czasu aneksji Krymu przez Rosję.

The Bezpieczeństwopowiedział „To nie tylko kwestia wojskowa, to wielowymiarowe”, niezależnie od tego, czy chodzi o gospodarkę, klimat czy technologię. „Wszystko ma wymiar bezpieczeństwa, bo stało się bronią” – podkreślił, podając jako przykłady migrację Białorusi czy wykorzystanie gazu przez Rosję.

„Wszystko stało się elementem presji” „Chociaż nie jest to śmiercionośna broń jak bomby i pociski, jest to sposób na zniekształcenie woli” – ubolewał.

W obliczu tej sytuacji UE, wychodząc z „cichego okresu rozbrojenia”, który rozpoczął się po zimnej wojnie, obecnie Broni i potencjału wojskowego oraz obiecuje reinwestować w swój przemysł w tym sektorze.

„Inwestuj w bezpieczeństwo w sposób zintegrowany i oparty na współpracy”Przyznał, że obecnie na szczeblu europejskim istnieje „niewielka zdolność operacyjna”. „Mamy 27 sił i nadal będziemy je mieć, ale muszą być lepiej skoordynowane”. „Jest trudniejsze niż euro” – powiedział, gotowy ustąpić.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *