11 tego miesiąca NASA ujawni światu próbkę przywiezioną z asteroidy Bennu

11 tego miesiąca NASA ujawni światu próbkę przywiezioną z asteroidy Bennu

Jak ogłosiła w środę północnoamerykańska agencja kosmiczna, NASA ujawni światu podczas specjalnego wydarzenia transmitowanego na żywo 11 października zawartość sondy OSIRIS-REx wraz z próbkami przywiezionymi na Ziemię z asteroidy Bennu.

«Naukowa skrzynia skarbów. Naukowcy wstrzymali oddech, gdy podniesiono pokrywę pojemnika na próbki z asteroidy, ukazując… Wewnątrz pokrywy i podstawy znajduje się ciemny pył i cząstki wielkości piasku„Tak NASA opisała zdziwienie badaczy po odkryciu zawartości kapsuły.

Naukowcy z NASA znaleźli czarny pył i gruz na powierzchni awioniki statku naukowego OSIRIS-REx po usunięciu głównego pokrycia. Pojemnik na kapsułkę zwrotną z próbką został dostarczony w ubiegły poniedziałek do Johnson Space Center NASA w Houston Lądowanie na pustyni w Utah Wczoraj.

W Johnson znajduje się największa na świecie kolekcja materiałów astronomicznych, a eksperyment przeprowadzą eksperci zajmujący się ochroną przyrody. Złożony demontaż mechanizmu pobierania próbek Touch and Go (TAGSAM) w celu uzyskania dostępu do zawartej w nim ogromnej próbki. Procesy te przeprowadzane są w nowym laboratorium zaprojektowanym specjalnie na potrzeby misji OSIRIS-REx. Aluminiowa osłona wewnątrz zaprojektowanego schowka została usunięta, aby umożliwić pracę z dużym elementem sprzętu.

Po oddzieleniu preparatu TAGSAM od pojemnika umieszczono go w szczelnie zamkniętym pojemniku transportowym, aby utrzymać środowisko azotowe przez około 2 godziny. Pojemnik ten zapewnia zespołowi wystarczająco dużo czasu na umieszczenie TAGSAM-a w innym wyjątkowym schowku. To ostatecznie przyspiesza proces demontażu. Ze strony zespołu panuje bardzo duża koncentracja: próbka zostanie opracowana z niesamowitą precyzją, aby umożliwić precyzyjne wyjęcie urządzeń i nie mieć kontaktu z próbką znajdującą się w środku.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *