17-letni Abdul Satrov wygrywa i nokautuje Carlsena w mistrzostwach świata w sprincie

Nuderbek Abdul Satrov, a Wielki nauczyciel Uzbek, mający zaledwie 17 lat, został wyparty Warszawa, Polska) a Magnus Carlsen Jako mistrz świata w szybkich szachach, pokonując Rosjanina w dogrywce Ian Nepomnyashchi, który musiał zdobyć srebro 18 dni po wykopaniu mistrza Norwegii na World Chess Classic w Dubaju. Carlsen, rozstawiony z numerem jeden w tabeli, zajął trzecie miejsce.

Chociaż czterech graczy, trzech mężczyzn i Fabiano Caruana, zakończyli z tymi samymi 9,5 punktami po 13 rundach, w których grali, a tiebreak był zarezerwowany tylko dla dwóch z najlepszymi statystykami, benchmark, który Carlsen opisał jako „całkowicie głupi” na końcu twojego posta.

Wygranie drugiego meczu z dwóch 3-minutowych meczów tiebreakerów (pierwszy zakończył się remisem) przyznał tytuł i pierwszą nagrodę 60 000 $ młodemu graczowi z Taszkentu, który odniósł siedem zwycięstw w 13 rundach, w tym tylko przeciwko Carlsenowi. przegrał jednego (z Ukraińcem Antonem Korobovem) i zremisował z pozostałą piątką, aż uzyskał łączny wynik 9,5.

Sprint Pucharu Świata, trwający 15 minut na drużynę z przyrostem 10 sekund na ruch, osiągnął trzynastą i ostatnią rundę, w której prawie wszystko zostało rozstrzygnięte: Abdul Sattarov, Nepomenecchi, Magnus Carlsen i Amerykanin Fabiano Caruana. Dobierz 9 punktów.

Cała czwórka miała szansę na zdobycie tytułu, dlatego zaskakujące było, że Nybo i Caruana związali węzeł w zaledwie sześciu ruchach, co może Rosjaninowi wystarczy (jak już się stało), ale Amerykaninowi z gorszym. Remis pozostałej trójki był równoznaczny z rezygnacją z tytułu.

Magnus Carlsen i Ian Nepomnyachchi zremisowali w 11. lub 13. rundzie World Speedway.

przeddzień

Carlsen zmierzył się ostatniego dnia jako lider z pół punktu przewagi, ale miał słaby start, który zakończył się zdobyciem korony. W swoim pierwszym meczu, przeciwko Cheb Abdo, popełnił fatalny błąd, kończąc remis z ograniczonym czasem dla obu.

Była to pierwsza porażka Norwega, który następnie zremisował ze swoim starym rywalem Nybo, oddając prowadzenie Uzbekom. Ale mistrz natychmiast powrócił na wspólne prowadzenie dzięki zwycięstwu nad Ormianinem Levo Aronianem.

W decydującej rundzie finałowej Carlsen miał szczęście mieć innego Amerykanina, Hikaru Nakamurę, który mimo że nie jest na szczycie, jest zawsze niebezpiecznym przeciwnikiem w szybkich szachach, zwłaszcza jeśli tak jak teraz prowadzi białymi.


Przeczytaj także

Redakcja

Magnus Carlsen chce zdobyć kolejny tytuł mistrza świata


Przeczytaj także

EFE

Norweg Magnus Carlsen jest aktualnym mistrzem świata w szachach


Przeczytaj także

Joanna Justrebo

Magnus Carlsen, norweski mistrz świata w szachach, ruchy

Carlsen dobiega do końca linii z dodatkowym pionkiem, teoretycznie remis, ale w pozycji podatnej na faul dla gracza, który ma najmniej czasu na zegarze. W rzeczywistości Norweg miał zwycięską passę, która dałaby mu tytuł, ale tego nie widział, a Nakamura znalazł antidotum na wymuszenie remisu.

Mistrzowski remis pozostawił pocieszenie w walce o brązowy medal, poza dogrywką o tytuł, o której miał rozstrzygnąć dogrywka między Nybo i Abdu, gdzie wystarczył remis z miejscowym polskim idolem Janem Krzysztofem Dudą. . Aby dojść do ostatecznej bitwy o tytuł.

Trzy minuty grania

Tytuł miał zostać wyjaśniony w dwóch 3-minutowych grach dla każdej strony z przyrostem 2 sekund na ruch, a jeśli to konieczne, w Armagedonie (5 minut dla białych i 4 dla czarnych, ale im wystarczy remis).

Nybo, który w pierwszym meczu zaczął od białych, pozostał wierny swojemu otwarciu w Hiszpanii. Żaden z nich nie popełnił poważnych błędów i pojedynek zakończył się remisem.

Uzbek, który nie cofnął się przed wicemistrzem świata, objął prowadzenie na drugim miejscu i wybrał anglojęzyczne otwarcie 1.c4. Nastolatek znalazł się pod silną presją na Rosjaninie i chociaż w pośpiechu stracił kolegę z drużyny dwa razy na dwa, ostatecznie rozbił Nybo, który stracił drugą w ciągu 18 dni szansę na zdobycie tytułu mistrza świata.

World Blitz rozpocznie się w środę (błyskawica, 3-minutowe mecze) w tym samym miejscu, gdzie Carlsen również będzie bronił tytułu przez dwa dni.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.