3 kobiety, które walczyły z nazistami w Polsce

  • Podczas II wojny światowej naziści utworzyli w Europie ponad 1000 gett, zmuszając żydowskich osadników do wchodzenia do nich.
  • Największy był w Warszawie, gdzie na obszarze 2 kilometrów kwadratowych żyło ok. 400 000 Żydów.
  • Warszawscy protestanci, z których jedna trzecia to kobiety, 19 kwietnia 1943 r. Wywołali największe powstanie w getcie, które wywołało podobne powstania w całej Europie.

Po najeździe Adolfa Hitlera na Polskę we wrześniu 1939 r. Naziści zaczęli dzielić miliony Żydów w Europie Wschodniej na miasta i osiedla o nazwie „Ketos”, ostatecznie pozbawiając ich majątku i praw.

Warszawa, stolica Polski, jest domem dla drugiej co do wielkości populacji żydowskiej Przedwojennego świataNaziści utworzyli największe z ponad 1000 utworzonych w Europie gett.

Celowo utrzymywał nieludzkich około 400 000 Żydów Getto warszawskie 2 km2, pozwalając szerzyć się chorobom i głodzie, zanim zostaną masowo deportowani do obozów zagłady.

Wiele lat wojny i ludobójstwa minęło, zanim wojska alianckie wyzwoliły Europę, ale naziści systematycznie zabijali miliony. Pojawiły się miejsca powstania, w tym tajne grupy antysemickie.

W getcie warszawskim w Polsce odbył się bardzo popularny protest

SS pilnujący grupy żydowskich robotników w warszawskim getcie. Żołnierz, 1943. Universal History Archive via Getty Images / Universal Images Team

W obliczu głodu i braku zaopatrzenia partia żydowska w obliczu bezwzględnych represji prowadziła na terenie gett powstania.

Powstanie w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r., Cieszyło się dużym zainteresowaniem Polscy antymilitaryści Rozpoczęli niespodziewany atak na nazistów, którzy przybyli, aby rozproszyć getto.

To wywołało największe powstanie w getcie II wojny światowej i podobne powstania w całej okupowanej Europie.

Jedną trzecią bojowników, którzy powstali w warszawskim getcie, stanowiły kobiety. Wielu działało w żydowskich ruchach młodzieżowych przed wojną.

Kobiety wykorzystywały fakt, że nie postrzegały ich jako zagrożenia

Po zajęciu Warszawy w czasie powstania w getcie w 1943 r. Po lewej stronie zostały antysemickie bojówki Rachela Vysokrodska, Pluma Vysokrodska, Centrum i Maka Ztrozevich.

Dziewczyny z getta rzuciły wyzwanie konwencjonalnemu obrazowi II wojny światowej i wykorzystały przewinienia nazistów.

Niektórzy przemycali broń w trumnach i granatach w podpaskach.

Na warkoczykach nosili nielegalne zwolnienia z getta i szyli fałszywe papiery na spódnicach. Wypalili krematorium w Oświęcimiu i za każdym razem przemycali do piersi łyżeczkę.

Ich odwaga i poświęcenie stoją za historiami opozycji.

Nowa książka Judy Battalion, „The Light of Days: The Untold Story of Woman Resistance Fighters in Hitler’s Kettos”, opisuje, jak najbardziej pokorni wojownicy wojny walczyli z ostatecznym rozwiązaniem Hitlera.

Oto niektóre z ich historii:

Shivia pomogła przeżyć żydowskim rodzinom Lupetkina

Nazistowska Polska
Givia Lupetkin w 1946 roku. Zbudowany w RTP / Ulstein za pośrednictwem Getty Images

Shivia Lupetkin była współzałożycielką dużego ruchu konspiracyjnego i prowadziła kanałami mieszkańców warszawskiego getta.

Urodził się w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej w polskim miasteczku Byte; Shivia Lupetkin jako nastolatka inspirowała się ruchami młodzieżowymi.

Mimo sprzeciwu rodziców został w latach trzydziestych liderem ruchu socjalistyczno-syjonistycznego „Wolność”.

Zachęcał tam Żydów do życia i pracy w gospodarstwach komunalnych lub „kibucach” w Palestynie.

W sierpniu 1939 roku, mieszkając w Warszawie, wziął udział w spotkaniu delegatów syjonistów z całego świata w Szwajcarii, gdzie prowadził programy edukacyjne i uzyskiwał wizy dla ruchu niepodległościowego.

Tam otrzymał specjalne zaświadczenie, które pozwoliło mu wyemigrować do Palestyny ​​i uniknąć tego, co obiecał, że była to trudna przyszłość dla Żydów w Europie.

Ale Shivia był zdecydowany wrócić do Polski, przybywając do Warszawy na dzień przed nazistowską inwazją.

Przeniósł się ze wschodu na terytorium kontrolowane przez Sowietów, gdzie kierował służbami łączności i wywiadu swojego ruchu syjonistycznego, by przemycały ludzi do Palestyny.

Jest jedyną kobietą przywódczynią ruchu anty-zbrojnego w Polsce

W 1940 r. Wrócił do kontrolowanej przez nazistów Warszawy, wraz z innymi partnerami w prowadzeniu podziemnych programów społecznych i edukacyjnych, aby pomóc rodzinom żydowskim radzić sobie z okrucieństwami okupacji.

W lipcu 1942 r., Kiedy naziści rozpoczęli masowe deportacje z Polski, do Shivii przyłączył się podziemny ruch młodzieżowy ŻOB (Walka Organizacji Żydowskich).

Jako jedyna wybrana przez ŻOB przywódczyni pomagała uzbroić i zmobilizować bojowników wewnątrz warszawskiego getta, splądrować bogatych Żydów, którzy przyłączyli się do Niemiec, przeprowadzić zasadzkę i zabić nazistów.

W styczniu 1943 r. Rozpoczął ofensywę na nazistów, którzy deportowali mieszkańców warszawskiego getta, walczyli przez kilka dni, przeżyli i zmobilizowali innych bojowników.

19 kwietnia 1943 r., Gdy ponad 1000 uzbrojonych nazistów weszło do warszawskiego getta, resztę ludności zabrano do obozów zagłady, gdzie Shivia i jego towarzysze zrzucili bomby na dom i otworzyli ogień do niemieckich żołnierzy.

Ich bronią były przemycane pistolety i domowe koktajle Mołotowa, ale zaskoczyli nazistów.

Mieszkańcy getta ukrywali się w bunkrach i kanałach, ale kiedy niemieccy żołnierze wrócili, zaczęli je rozbierać.

Ze względu na zbrojny opór pierwotny plan nazistów, aby rozwiązać Keto w ciągu kilku dni, trwał prawie miesiąc.

Shivia zmarła w Izraelu w wieku 63 lat

Niemcy zmasakrowali tysiące deportowanych ludzi i większość wysłali do obozu zagłady Treblenga.

Jednak Shivia poprowadziła grupę przez sieć podziemnych kanałów i zniknęła za murami getta.

Wojska radzieckie wyzwoliły Warszawę w styczniu 1945 roku. Shivia wraz z innymi przywódcami polskiej opozycji przeniósł się do Palestyny, gdzie założył Muzeum i milicję kibucu Keto. Jest starszym S.S. Funkcjonariusz zeznawał przeciwko Adolfowi Eichmannowi w 1961 r. I wygłosił przemówienia na temat Holokaustu. Miał dwoje dzieci w Izraelu i zmarł w 1978 roku w wieku 63 lat.

Ghost Schulman był fotografem i pielęgniarką, która dokumentowała okropności zniszczenia.

Nazistowska Polska
Faye Schulman podczas operacji. NAS. Muzeum Pamięci Holokaustu / Białoruskie Państwowe Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Ocalała przez nazistów, naziści powierzyli jej pracę fotografa, a Faye Schulman uciekła i dołączyła do partii jako bojowniczka i pielęgniarka.

Jego zdjęcia dokumentowały okrucieństwa i protesty.

Faizel „Faye” Lazepnik Schulman dorastał w Leninie na wschodniej granicy Polski, gdzie naziści otworzyli do niego ogień, zabijając jego rodzinę i przyjaciół.

Faye otrzymał polecenie pracy dla nazistów i nakręcił przerażające filmy o rozpadzie, w tym o morderstwie jego rodziny.

Mając zaledwie 19 lat, uciekła do lasu i namówiła wybrednego dowódcę, by dołączył do ruchu oporu, gdzie weterynarz wyszkolił ją na pielęgniarkę.

Schulman asystował przy operacji na noszach wykonanych z gałęzi.

Kiedyś rzucił sojusznika wojennego wódką, zanim odciął kość palca.

Utrzymywał judaizm w tajemnicy i spał z bronią używaną w regularnej wojnie partyzanckiej.

Po wyzwoleniu otrzymał medal od rządu radzieckiego i poślubił dyskryminującego generała.

Mieszkali w obozie dla uchodźców w Niemczech i dołączyli do podziemnej organizacji, która porywała europejskich Żydów w Palestynie.

W 1948 roku wraz z mężem i dzieckiem wyemigrowała do Kanady, gdzie mieszka do dziś.

Newta Detelba podziękowała nazistom za ich liczne przebrania

Nazistowska Polska
Newta Detelbaum w Lots, Polska w 1936 roku. Dzięki uprzejmości Muzeum Domu Bojowników Getta

Polski rolnik, S.S. Nuta Detellbaum, dziewczyna oficera i lekarz, w milczeniu strzelała i zabijała nazistów.

Detelbaum wierzyła, że ​​jej drobna figura i blond sukienka nadadzą jej wygląd niewinnej aryjskiej kobiety, w rzeczywistości, gdy była uzbrojoną żydowską zwolenniczką, zabiła funkcjonariuszy gestapo i zorganizowała oddział kobiecy w warszawskim getcie.

Wychował się w Auto i studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim.

Wkrótce po zajęciu Warszawy przez hitlerowców w 1939 r. 22-letni Deedelbham zgłosił się na ochotnika do walki.

Służył w słynnej Armii i OB, gdzie szkolił kobiety w getcie w posługiwaniu się bronią pomagającą w porwaniach.

Pewnego razu włamał się do mieszkania Gestapo w centrum Warszawy, zabił dwóch nazistowskich agentów, a trzeciego zranił.

Z zamiarem zabicia rannego agenta wszedł do szpitala w fartuchu lekarskim, a następnie rozstrzelał nazistę i zatrzymującego go policjanta.

S.S. Dzięki reputacji bawiącego się z agentami, a następnie strzelającego im w głowę, znalazł się na liście ukochanych gestapo.

Przydomek „Mała Wanda z żabami” przeżył powstanie warszawskie.

Ale latem 1943 r., Kilka miesięcy po zniszczeniu warszawskiego getta, agenci gestapo schwytali Detelbę i torturowali go, a następnie powieszono. Mam 25 lat.

Czytaj teraz: Składają hołd polskiej parze, która w czasie II wojny światowej broniła reżysera Romana Polańskiego przed nazistami.

Czytaj więcej: Znajdują u wybrzeży Norwegii tonący niemiecki statek z czasów II wojny światowej

Znajdź więcej artykułów na Business Insider Mexico

Podążaj za nami Facebook, Instagram, Środek Y Świergot

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *