400-letnie australijskie bumerangi nigdy nie wrócą, jeśli zostaną rzucone

Bumerang z definicji jest bronią. Jest używany nie tylko od pokoleń w Australii. Podobne narzędzia używane do polowań czy działań wojennych pojawiły się na innych kontynentach. Najstarszy na przykład został odkryty w Polsce i ma około 30 000 lat.

Ich wspólną cechą jest to, że po wystrzeleniu powracają do swojego wyglądu, jeśli nie trafią w żaden cel. Wynika to z jego aerodynamicznego profilu i dziwnego formatu wydania. Dlatego archeolodzy ze zdumieniem znajdują bumerangi, które nie spełniają tej podstawowej zasady.

Przed przybyciem Europejczyków

Fragmenty te są datowane metodą radiowęglową i znajdują się od 400 do 200 lat temu

Artefakty te zostały odkryte podczas suszy w 2017 i 2018 roku w korycie potoku w Gwinei Bissau (Cooper Creek) w północno-wschodniej Australii Południowej. Pracowali naukowcy z Uniwersytetu Flindersa i tradycyjni właściciele ziemscy Yandruwanda Yavaravka (plemię korporacji). Przylega do analizowania obiektów.

Prognozy zmian klimatycznych w tej części planety grożą zmianą warunków, które pozwalają na zachowanie tych artefaktów, co może wpłynąć na przetrwanie innych produktów z drewna, które nie zostały jeszcze odkryte.

Fragmenty te zostały odkryte podczas susz w 2017 i 2018 roku

Uniwersytet Flindersa

Cztery bumerangi i jeden kawałek drewna datowane są na dwutlenek węgla, a ich wiek waha się od 1650 do 1830 r. n.e. Te dwa stulecia oznaczały okres przedeuropejskiej inwazji badaczy takich jak Sturt, Burke i Wills. Badanie opublikowane w czasopiśmie Archeologia australijska.

„W tym okresie zespół prezentuje różnorodne działania kulturalne oraz różnorodne formy i działania, które reprezentują rdzenną ludność, która żyła w pobliżu dużych studni wodnych w rejonie Cooper Creek” – wyjaśniła w oświadczeniu profesor Amy Roberts.

Te bumerangi nie wrócą po rzuceniu

Te bumerangi nie wrócą po rzuceniu

Uniwersytet Flindersa

Pomimo braku zwrotu broni eksperci doszli do wniosku, że mogła ona być używana do walki, polowania, kopania, gaszenia pożarów oraz jako pociski, które odgrywają kluczową rolę podczas niektórych ceremonii. „Zakres tych działań wykracza daleko poza znany większości ludzi stereo Boomerang” – mówi dr Daryl Wesley, współautor badań.

„Dla mieszkańców Yantruwandy i Jawarwy odkrycia te stanowią kolejny przykład tego, jak ich kraj kontynuuje historie swoich przodków, a także stanowią solidny związek z wiedzą przekazywaną przez ich rodziny” – powiedział Joshua Haynes, przedstawiciel plemienia.

„Będziemy nadal chronić i chronić nasze dziedzictwo, a tego pragnęli nasi przodkowie. Kiedy widzisz starszych w wirze, wiesz, że są tutaj, aby dbać o nasz kraj” – podsumowała Katherine Litterland z Yantruwandy Yavarka.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *