8-letni brazylijski łowca asteroid jest oficjalnie najmłodszym astronomem na świecie

8-letni brazylijski łowca asteroid jest oficjalnie najmłodszym astronomem na świecie

Kiedy Nicole Oliveira uczyła się chodzić, podnosiła ręce, by sięgnąć gwiazd na niebie.

Dziś, mając zaledwie osiem lat, Brazylijka znana jest jako najmłodszy astronom świata, poszukujący asteroid w ramach programu NASA, uczestniczący w międzynarodowych seminariach i spotykający się z dygnitarzami w dziedzinie kosmosu i nauki w swoim kraju.

W pokoju Oliveiry, wypełnionym plakatami Układu Słonecznego, miniaturowymi rakietami i postaciami z Gwiezdnych Wojen, Nikulinha, jak ją pieszczotliwie nazywa się, pracuje przy swoim komputerze, studiując obrazy nieba na dwóch dużych ekranach.

Projekt nosi nazwę Łowcy asteroidJego celem jest zapoznanie młodych ludzi z nauką poprzez umożliwienie im samodzielnej eksploracji kosmosu.

Jest zasilany przez Międzynarodowa Współpraca Badań Astronomicznych, obywatelski program naukowy NASA we współpracy z brazylijskim Ministerstwem Nauki.

Iskrząc z dumą, Nikulinha powiedziała AFP, że znalazła już 18 asteroid.

„Podam im nazwiska brazylijskich naukowców lub członków mojej rodziny, jak moja mama lub tata”, powiedziała energiczna, ciemnobrązowa dziewczyna o wysokim tonie.

Jeśli jej odkrycia zostaną zatwierdzone, co może zająć kilka lat, Oliveira stanie się najmłodszą osobą na świecie, która zostanie oficjalnie odkryta asteroidaPobił rekord 18-letniego Włocha Luigiego Sannino.

„Ona naprawdę ma oko”, mówi Heliomarzio Rodríguez-Morera, nauczyciel astronomii w Olíómarzio Rodríguez-Moreira. „Natychmiast zauważa na zdjęciach kropki, które wyglądają jak asteroidy i często doradza swoim kolegom z klasy, kiedy nie są pewni, znalazłem jakieś.” Z Fortalezy w północno-wschodniej Brazylii, do której uczęszcza dzięki stypendium.

Rodriguez Moreira dodał: „Najważniejsze jest to, że dzieli się swoją wiedzą z innymi dziećmi. Przyczynia się do rozpowszechniania nauki”.

Nicole Oliveira pracuje na swoim komputerze w swoim domu w Fortalezie w Brazylii. (Garbas Oliveira/AFP)

Pasja do astronomii

Rodzina Nikulinha przeprowadziła się do Fortalezy z rodzinnego Maceio, oddalonego o jakieś 1000 kilometrów (620 mil) na początku tego roku, po tym, jak Nikulinha otrzymał stypendium na uczęszczanie do prestiżowej szkoły. Jej ojciec, informatyk, mógł zachować pracę i pracować zdalnie.

„Gdy miała dwa lata, podnosiła ręce do nieba i prosiła: „Mamo, daj mi gwiazdkę” – powiedziała jej matka, 43-letnia Zelma Janaka, która pracuje w przemyśle rzemieślniczym.

„Zrozumieliśmy, że ta pasja do astronomii była poważna, kiedy poprosiła nas o teleskop jako prezent urodzinowy, kiedy miałem cztery lata. Tak naprawdę nie wiedziałem, czym jest teleskop” – dodał Janaka.

Nikulinha była tak chętna do zakupu teleskopu, że powiedziała rodzicom, że wymieni go na wszystkich swoich przyszłych przyjęciach urodzinowych. Jednak ten prezent był zbyt drogi dla rodziny i dziewczynka dostała go dopiero, gdy miała siedem lat, a wszyscy jej przyjaciele zebrali pieniądze na zakup, powiedziała jej matka.

Kontynuując studia, Nikulinha zapisała się na kurs astronomii, który musiał obniżyć minimalny wiek uczniów od 12 roku życia.

Na jej kanale YouTubeNicolinha przeprowadziła wywiady z wpływowymi postaciami, takimi jak brazylijska astronom Doulia de Mello, która była zaangażowana w odkrycie supernowej o nazwie SN 1997D.

W zeszłym roku Oliveira udała się do Brasilii, aby spotkać się z ministrem nauki i astronautą Marcosem Pontesem, jedynym Brazylijczykiem, który do tej pory odwiedził kosmos.

Jeśli chodzi o własne ambicje, Nikulinha chce zostać inżynierem lotnictwa.

„Chcę robić rakiety”, powiedziała. „Chciałabym pojechać do NASA Kennedy Space Center na Florydzie, aby zobaczyć ich rakiety”.

„Chciałabym również, aby wszystkie dzieci w Brazylii miały dostęp do nauki” – mówi.

© AFP

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *