90 ton broni i amunicji dostarczonej przez Stany Zjednoczone przybyło na Ukrainę, by bronić się przed Rosją

90 ton broni i amunicji dostarczonej przez Stany Zjednoczone przybyło na Ukrainę, by bronić się przed Rosją
ZDJĘCIE PLIKU: Pracownicy wyładowują ładunek amunicji dostarczony w ramach pomocy bezpieczeństwa z USA na Ukrainę na Międzynarodowym Lotnisku Boryspol pod Kijowem na Ukrainie w dniu 14 listopada 2021 r. (Reuters))
ZDJĘCIE PLIKU: Pracownicy wyładowują ładunek amunicji dostarczony w ramach pomocy bezpieczeństwa z USA na Ukrainę na Międzynarodowym Lotnisku Boryspol pod Kijowem na Ukrainie w dniu 14 listopada 2021 r. (Reuters))

na W sobotę na ukraińskim lotnisku Boryspol wylądowało około 90 ton broni i amunicji dostarczonej przez Stany Zjednoczone. (około 29 kilometrów na wschód od Kijowa) aż Pierwsza partia dodatkowej pomocy dla Ukrainy została zatwierdzona w grudniu Z Białego Domu i u szczytu napięcia z Rosją w związku z gromadzeniem się wojsk na granicy.

Ambasada USA na Ukrainie potwierdziła przybycie samolotu, choć nie określiła dokładnie, jakie przewoził samolot, poza określeniem go jako „pomocy o charakterze śmiercionośnym, w tym amunicji, dla obrońców frontu ukraińskiego”.

„To pokazuje stanowcze zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w suwerenne prawo Ukrainy do samoobrony”.Według oświadczenia ambasady opublikowanego na jej koncie na Twitterze.

„Ten transport, oprócz 2,7 miliarda dolarów pomocy udzielonej Ukrainie od 2014 roku, pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wzmacnianie obrony przed coraz większą rosyjską agresją” – dodała misja dyplomatyczna.

Chociaż nowy zapis został zatwierdzony przez Biały Dom w grudniu, informacja została upubliczniona dopiero w tym tygodniu, kiedy to potwierdził sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Rosja wielokrotnie wypowiadała się przeciwko przybyciu sprzętu wojskowego na Ukrainę, zdając sobie sprawę, że tylko zwiększa to napięcie militarne w regionie, jak miało to miejsce ostatnio w przypadku kolejnej dostawy lekkiej broni przeciwpancernej dostarczonej przez Wielką Brytanię.

Wykresy

Zainteresowanie wysłaniem na Ukrainę amerykańskich zestawów przeciwlotniczych wyraziły również państwa bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa.

Stany Zjednoczone i Rosja spotkają się ponownie

Rosja i Stany Zjednoczone spotykają się ponownie „w przyszłym tygodniu” po przeprowadzeniu „szczerych” rozmów wczoraj w Genewie na temat kryzysu na Ukrainie, na granicy której nadal skoncentrowane są rosyjskie siły zbrojne. Genewskie spotkanie szefów rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrowi amerykańskie Anthony MrugnięcieBył to ostatni z serii dyplomatycznych uwertur, które rozpoczęły się dwiema rozmowami telefonicznymi między prezydentami Władimirem Putinem i Joe Bidenem w grudniu.

Chociaż ton był „szczery i poważny”, według Blinkena, służył również do rozładowania napięć po tygodniach werbalnej eskalacji. Ławrow powiedział, że on i sekretarz stanu USA zgodzili się na „rozsądny dialog” w celu „uspokojenia uczuć” mniej niż dwie godziny po spotkaniu.

Jednak po spotkaniu rosyjskie MSZ ostrzegło w oświadczeniu, że jeśli ludzie z Zachodu nadal będą „ignorować uzasadnione obawy Rosji” dotyczące ekspansji NATO na Ukrainie i na jej zachodnich granicach, pojawią się „poważne konsekwencje”. „Można tego uniknąć, jeśli Waszyngton pozytywnie zareaguje na nasze projekty porozumień w sprawie gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział minister.

Szef amerykańskiej dyplomacji poprosił Rosję, by pokazała, że ​​nie ma zamiaru najeżdżać sąsiada „Bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie jest deeskalacji i wypchnięcie tych żołnierzy do granicy z Ukrainą” – powiedział Blinken.

"Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wita rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa przed rozmowami w Genewie 21 stycznia 2022 r. (Reuters)
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken przyjmuje rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa przed rozmowami w Genewie 21 stycznia 2022 r. (Reuters)

Kreml zaprzecza jakimkolwiek intencjom wojennym, ale wymaga deeskalacji poprzez podpisanie traktatów zapewniających nierozszerzanie NATO i wycofanie sojuszu transatlantyckiego z Europy Wschodniej. Coś niedopuszczalnego, zdaniem Zachodu, grozi Rosji surowymi sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę, jedną z byłych republik radzieckich.

Blinken zgodził się położyć „pomysły” na stół w przyszłym tygodniu, ale nie powiedział, czy spełnią szczegółowe żądania Rosjan. Amerykanin ostrzegł jednak, że reakcja nastąpi nawet w przypadku „niemilitarnej” agresji Rosji na Ukrainę.

Równanie dyplomatyczne jest skomplikowane. Rosja nalegała w piątek, aby siły zagraniczne wycofały się z krajów NATO, które przystąpiły do ​​sojuszu po 1997 roku. Moskwa wymieniła w szczególności Bułgarię i Rumunię, choć na liście znalazło się 14 krajów byłego bloku komunistycznego.

Rumunia uznała ten wniosek za nie do przyjęcia, a samo NATO odrzuciło go, twierdząc, że takie wycofanie „stworzyłoby członków NATO pierwszej i drugiej kategorii”, jak twierdzi jej rzeczniczka Oana Lungescu.

Wywiad wojskowy Ukrainy oskarżył Moskwę o dalsze „wzmacnianie zdolności bojowych” prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie za pomocą czołgów, systemów artyleryjskich i amunicji. Rosja, pomimo swoich zaprzeczeń, jest głównym zwolennikiem tych bojowników i inicjatorem konfliktu, w którym od 2014 roku zginęło ponad 13 000 osób. W tym samym roku zaanektowała Krym w odpowiedzi na prozachodnią rewolucję na Ukrainie.

Marszałek izby niższej Rosji Wiaczesław Wołdin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu parlament rozpatrzy wniosek Putina o uznanie niepodległości separatystycznych regionów Doniecka i Ługańska.

Spotkanie w Genewie uzupełnia podróż Anthony’ego Blinkena po Europie, aby spotkać sojuszników z Ukrainy, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Europejczycy i Amerykanie upierali się, że Moskwie grozi surowe sankcje, jeśli zaatakuje Ukrainę. Groźba ignorowania Kremla przez osiem lat nie skłoniła go do zmiany polityki.

Dla Moskwy głównym celem jest odparcie NATO, które jest postrzegane jako zagrożenie. Dla Amerykanów wycofanie się z Europy nie wchodzi w grę. Jedną z możliwości może być praca nad nieistniejącym traktatem o rozbrojeniu jądrowym podpisanym podczas zimnej wojny, który pochował były prezydent USA Donald Trump.

Czytaj:

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *