Wchodzi w życie ogromny traktat handlowy RCEP podpisany przez 15 krajów

Wchodzi w życie ogromny traktat handlowy RCEP podpisany przez 15 krajów
Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc (po lewej) oraz minister przemysłu i handlu Tran Tuan Anh (po prawej) powitali wirtualną ceremonię podpisania przez Regionalne Kompleksowe Stowarzyszenie Gospodarcze (RCEP) w Hanoi w Wietnamie 15 listopada 2020 r. na zdjęciu w pliku.  EFE / EPA / LUONG THAI LINH
Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc (po lewej) oraz minister przemysłu i handlu Tran Tuan Anh (po prawej) powitali wirtualną ceremonię podpisania przez Regionalne Kompleksowe Stowarzyszenie Gospodarcze (RCEP) w Hanoi w Wietnamie 15 listopada 2020 r. na zdjęciu w pliku. EFE / EPA / LUONG THAI LINH

Bangkok, 1 stycznia (EFE). Regionalne Kompleksowe Stowarzyszenie Gospodarcze (RCEP), największa na świecie umowa o wolnym handlu podpisana przez 15 krajów Azji i Pacyfiku, weszła w życie w sobotę z Chinami na czele po ponad dziesięciu latach negocjacji.
Traktat obowiązuje dziś w Australii, Brunei, Kambodży, Chinach, Japonii, Laosie, Nowej Zelandii, Tajlandii, Singapurze i Wietnamie, natomiast 1 lutego będzie obowiązywał w Korei Południowej i nie został jeszcze ratyfikowany przez Birmę (Myanmar). Filipiny, Indonezja i Malezja.
„Wejście w życie umowy o regionalnym partnerstwie gospodarczym wzmocni stosunki handlowe i handlowe między Singapurem a innymi członkami RCEP” – powiedział minister handlu i przemysłu Singapuru Jan Kim Young w czwartkowym oświadczeniu.
„Dzięki uproszczonym regułom pochodzenia i przepisom dotyczącym regionalnych zaległości firmy będą miały większą elastyczność, aby skorzystać z dostępu do rynków regionalnych i łańcuchów dostaw” – dodał Gan.
Godny uwagi jest brak Stanów Zjednoczonych, który pozostawił w 2017 r. kolejny ogromny traktat handlowy, który obejmuje również kraje regionu, Transpacyficzną Współpracę Gospodarczą (TPP), który może generować korzyści handlowe dla Pekinu w regionie Azji i Pacyfiku.
RCEP, który po raz pierwszy obejmuje Chiny, Japonię i Koreę Południową w tej samej umowie handlowej, dotyczy między innymi handlu towarami i usługami, gospodarki cyfrowej, własności intelektualnej i sporów handlowych, ale nie zawiera regulacji dotyczących praw pracowniczych i wpływ środowiska.
Szacuje się, że łączny PKB krajów sygnatariuszy wynosi około 26,2 biliona dolarów (22,14 biliona euro), co stanowi 30% światowego PKB.
Umowa reprezentuje około 25% światowego handlu i rynek liczący około 2,3 miliarda ludzi, około 30% światowej populacji, w regionie o najwyższym na świecie wzroście gospodarczym.
Według Azjatyckiego Banku Rozwoju ten ogromny traktat będzie oznaczał dla sygnatariuszy do 2030 roku zysk w wysokości ok. 174 mld dolarów (ok. 153 mld euro).
Negocjacje RCEP rozpoczęły się w 2012 roku w ramach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) z innymi krajami, z którymi blok zawarł już umowy o wolnym handlu: Australią, Chinami, Koreą Południową, Japonią, Indiami i Nową Zelandią.
Jednak Indie zdecydowały się wycofać z umowy w 2019 r., aby chronić swój rynek i pracowników przed obawami, że zostaną porzucone z tańszymi produktami, zwłaszcza z Chin.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *