Organizacja Narodów Zjednoczonych, 29 marca. – Nowe badanie przeprowadzone przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju pokazuje, że tylko niewielki procent szczepionek przeciwko Covid-19 został podany w krajach rozwijających się, co powoduje coraz większe różnice między krajami bogatymi i biednymi.
W dokumencie UNDP zauważono, że we wrześniu 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła globalny cel zaszczepienia 70 procent światowej populacji do połowy 2022 r.
Do tego czasu nieco ponad 3 procent ludzi w krajach o niskich dochodach zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, w porównaniu z 60,18% w krajach o wysokich dochodach. Sześć miesięcy później naukowiec nie zbliżył się jeszcze do osiągnięcia wyznaczonego celu, określonego w tekście.
Całkowita liczba podawanych szczepionek dramatycznie wzrosła, podobnie jak nierówności w ich dystrybucji: z 10,7 miliarda dawek dostarczonych na całym świecie tylko 1 procent dotarł do krajów o niskich dochodach.
Taka sytuacja, mówi Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, oznacza, że dwa tysiące 800 milionów ludzi na świecie wciąż czeka na swoją pierwszą szczepionkę.
Powiedział, że brak sprawiedliwości w szczepieniach zagraża bezpieczeństwu wszystkich i jest w dużej mierze odpowiedzialny za rosnące dysproporcje między różnymi krajami i wewnątrz nich.
W badaniu podkreślono, że dwa lata po wybuchu epidemii Covid-19 najbiedniejszym regionom jest trudniej niż kiedykolwiek otrząsnąć się z gospodarki, rynki pracy cierpią, dług publiczny utrzymuje się na wysokim poziomie, a kasy do inwestowania są niewielkie. w innych priorytetach.
Ujawniono również, że większość krajów najbardziej narażonych na szczepienia przeciwko Covid-19 znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej, a w nich Burundi, Demokratyczna Republika Konga i Czad, gdzie mniej niż jeden procent populacji jest w pełni zaszczepiony . Harmonogram szczepień.
Poza Afryką Haiti i Jemen nie osiągnęły jeszcze 2% zasięgu.
Analiza ta odzwierciedla również, że gdyby kraje słabiej rozwinięte osiągnęły ten sam wskaźnik szczepień, co kraje o wysokim dochodzie we wrześniu ubiegłego roku (około 54 procent), zwiększyłyby PKB o 16,27 miliarda dolarów w 2021 roku.
(ACN)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”