
Ludzie trzymają flagi i ręce podczas demonstracji popierającej projekt konstytucji zaproponowany przez radę 1 września 2022 r. w Santiago w Chile. Źródło: Jonathan Oyarzon/Getty Images
Tekst stara się zastąpić Konstytucja polityczna Chile, Wydany w 1980 r. za dyktatury generała Augusto Pinocheta i przygotowany przez Konwencja Konstytucyjna Wycofany z referendum w październiku 2020 r. (Natomiast odpowiedź „tak” na reformę konstytucyjną uzyskała 78% poparcia.), co z kolei było wynikiem fali gwałtownych protestów w kraju i ich stłumienia.
Konferencja Konstytucyjna zajęła 12 miesięcy na przygotowanie tego projektu konstytucji, który m.in Ostateczny szkic Zawiera 388 artykułów ułożonych w 11 rozdziałach.
w tym Artykuł pierwszy, W ramach Ogólnych Zasad i Postanowień ustalono, że „Chile jest socjalnym i demokratycznym państwem prawnym. Jest wielonarodowe, wielokulturowe, regionalne i ekologiczne”.
Kraj ten „stanowi również republikę solidarności”. „Jej (chilijska) demokracja jest inkluzywna i egalitarna. Uznaje wewnętrzną godność, wolność i równość istot ludzkich oraz ich nierozerwalny związek z naturą jako wartości wewnętrzne i niezbywalne”.
Dziesięć filarów projektu i ich różnice z obecną konstytucją
według Oficjalna strona internetowa Z umowy konstytucyjnej projekt opiera się na 10 filarach, które łączą „istotne elementy i najistotniejsze kryteria”. To są jego główne postanowienia i różnice w stosunku do obecnego tekstu.
Demokracja – nowa konstytucja w oparciu o demokrację Gdzie władza „leży w ludziach, przez i dla ludzi”, z naciskiem na przejrzystość, równość oraz wolność myśli i wypowiedzi.
Rozważa również, w przeciwieństwie do obecnego tekstu, mechanizmy demokracji uczestniczącej, w tym inicjatywę prawa powszechnego oraz udział podmiotów regionalnych oraz rdzennych ludów i narodów.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”