Wierszynin podkreślił, że Rosja podkreśliła znaczenie ścisłego przestrzegania uzgodnionych zasad działania wspólnego centrum koordynacyjnego w oparciu o zasadę kompatybilności i niedopuszczalności niewłaściwego wykorzystania morskiego korytarza humanitarnego.
Dyplomata zwrócił uwagę na potrzebę kompleksowych inspekcji, aby zapobiegać naruszeniom i zapewnić bezpieczną żeglugę.
Dodał, że pełna i sumienna realizacja tych porozumień pomoże przede wszystkim potrzebującym państwom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, a także zapewni globalne bezpieczeństwo żywnościowe, które są głównymi celami porozumienia.
Poinformował też swojego tureckiego odpowiednika, Sedata Onala, o atakach armii ukraińskiej na obiekty cywilne w nowo przyłączonych regionach Rosji.
22 lipca Rosja, Turcja i ONZ podpisały porozumienie o zniesieniu zakazu eksportu zboża z Ukrainy w trakcie działań wojennych.
Podobny dokument podpisali przedstawiciele ukraińskiego rządu z Ankarą i przedstawicielami ONZ.
Ponadto Moskwa podpisała memorandum z ONZ w sprawie ułatwienia eksportu rosyjskich nawozów i produktów rolnych na rynki międzynarodowe.
W ramach tzw. Black Sea Grain Initiative w Stambule powstało wspólne centrum koordynacyjne, które ma zapewnić bezpieczeństwo masowcom przewożącym zboże z Ukrainy i przeprowadzać stosowne kontrole.
7 września prezydent Rosji Władimir Putin potępił, że statki ze zbożem opuszczające ukraińskie porty w ramach porozumienia żywnościowego nie płyną do krajów rozwijających się lub potrzebujących, ale do państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ze swojej strony ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia potwierdził, że warunki umowy o eksporcie rosyjskich artykułów spożywczych i nawozów nie działają.
17 listopada umowa żywnościowa została przedłużona o 120 dni.
mim/gfa
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”