Blinken zastanawia się nad pokojem między Chinami a Tajwanem i przypomina o „zaangażowaniu” USA w obronę wyspy

Blinken zastanawia się nad pokojem między Chinami a Tajwanem i przypomina o „zaangażowaniu” USA w obronę wyspy

Sekretarz Stanu USA, W poniedziałek Anthony Blinken uznał swoją wizytę w Chinach za „pozytywny krok” w celu „odpowiedzialnego” zarządzania stosunkami dwustronnymi.Chociaż „daleko od tego” rozstrzygały różnice między dwoma mocarstwami Agencja EFE.

„Było jasne, że stosunki są w fazie niestabilności i obie strony uznały potrzebę ich ustabilizowania” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej w Pekinie na zakończenie swojej dwudniowej podróży.

Blinken miał nadzieję, że od teraz będzie lepsza komunikacja między Pekinem a Waszyngtonem. „To nie rozwiąże wszystkich problemów lub różnic, które mamy od razu, ale oboje zgadzamy się, że bardzo ważne jest odpowiedzialne zarządzanie relacjami” – powiedział.

Stany Zjednoczone stawiają na konkurencję bez konfliktów

Urzędnik odniósł się do „wszystkich celów podróży”, którymi było „ustanowienie bezpośrednich kanałów komunikacji, zajęcie się kwestiami budzącymi obawy i zbadanie współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”. Wśród nich zwrócił uwagę na klimat, globalną stabilność gospodarczą, zdrowie, zwalczanie handlu fentanylem i wymiany międzyludzkie.

„Warto wiedzieć, że istnieje między nami jasność w tych kwestiach” – powiedział sekretarz stanu USA. Podkreślił znaczenie utrzymywania otwartych kanałów komunikacji, aby „konkurencja nie przerodziła się w konflikt”.

Blinken stwierdził, że w wyniku tej podróży w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne wizyty wysokich rangą przedstawicieli USA w Chinach i ma nadzieję, że wyjazdy te będą miały charakter wzajemny.

Stany Zjednoczone „nie popierają” niepodległości Tajwanu

W sprawie Tajwanu, jednej z kwestii generujących największe tarcia między Waszyngtonem a Pekinem, dyplomata powtórzył, że jego kraj nie popiera „niepodległości” wyspy, mimo że Zdefiniowane jako „prowokacyjne działania” Chin w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowym.

„Nadal sprzeciwiamy się jakiejkolwiek jednostronnej zmianie „status quo” przez którąkolwiek ze stron i nadal mamy nadzieję na pokojowe rozwiązanie różnic” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Dodał również, że nadal są „zobowiązani” do swoich „obowiązków” wynikających z ustawy o stosunkach z Tajwanem, w której podkreślił obowiązek zapewnienia wyspie „zdolności do samoobrony”.

Blinken podkreślił międzynarodowe zaniepokojenie możliwością konfliktu w cieśniniektóre „spowodują kryzys gospodarczy”, który dotknie „cały świat”. „50% komercyjnego ruchu kontenerowego przepływa codziennie przez Cieśninę Tajwańską. A 70% półprzewodników jest produkowanych na Tajwanie. A jeśli to przestanie działać w wyniku kryzysu, będzie to miało katastrofalne konsekwencje dla prawie każdego kraju na świecie, — powiedział sekretarz stanu USA.

Urzędnik podkreślił, że prezydent USA Joe Biden „mocno wierzy”, że „odpowiedzialne zarządzanie” tzw. Państwa. dwa kraje.

Tajwan jest autonomiczny pod oficjalną nazwą Republiki Chińskiej od 1949 rokuKiedy nacjonaliści Kuomintangu wycofali się tam po przegranej chińskiej wojnie domowej z komunistami, Pekin nadal postrzegał ją jako zbuntowaną prowincję i domagał się jej suwerenności.

Blinken spotkał się w czwartek z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, po wcześniejszych spotkaniach z ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem i najwyższym chińskim dyplomatą Wang Yi.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *