Unia Europejska (UE) f Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) organizuje dziś i jutro we wtorek w Brukseli szczyt, w związku z którym planuje trudną kwestię: ratyfikację umowy handlowej między blokiem europejskim a Mercosurem.
Negocjacje wahają się Od 1999I pomimo ogłoszenia Doktryny Porozumienia w 2019 roku, dyplomaci i negocjatorzy po obu stronach Atlantyku próbują pokonać poważne przeszkody. To przekłada się na tę umowę Nie we wszystkich parlamentach została ratyfikowana.
W Unii Europejskiej najwięcej przeszkód stawia Francja, aw Ameryce Południowej Brazylia stara się poprawić warunki traktatu dotyczącego Około 500 milionów ludzi.
Szczyt w Brukseli nie będzie koncentrować się konkretnie na porozumieniu między UE a Mercosurem (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj), ponieważ jest poświęcony stosunkom politycznym między blokiem europejskim a grupą 33 krajów CELAC.
Jednak chociaż porozumienie dotyczy tylko 4 z 33 krajów GRULAC, ten szczyt był postrzegany jako idealny scenariusz dla UE i Mercosuru, aby w końcu pokazać biały dym z porozumienia, co wydaje się teraz naciągane.
Prezydencja Hiszpanii
Hiszpania, która 1 lipca tego roku objęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, podkreśliła, że priorytetem jest zbliżenie z krajami Grupy Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów i wyraziła nadzieję, że Bruksela szczyt byłby ramą dla deklaracji.
Ale biorąc pod uwagę impas w rozmowach i bardzo realną możliwość, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia, wysoki rangą hiszpański dyplomata ostrzegł afp To spotkanie w BrukseliBędzie to szczyt polityczny, a nie negocjacyjny».
do ambasadora Gustawa BandianiegoArgentyński podsekretarz spraw zagranicznych ds. Ameryki Łacińskiej powiedział, że szczyt w Brukseli będzie dotyczył „konsultacji i dialogu politycznego, szerokich linii politycznych. O cenach nie będziemy rozmawiać”.
Ponadto wspomina: „Ktoś cztery lata temu ogłosił, że mamy porozumienie i nadal o tym rozmawiamy. Możliwe więc, że wtedy nie mieliśmy porozumienia”. Mauricio Macri.
Z tego powodu w odpowiedzi na pytanie, czego jego kraj oczekuje na tym szczycie w sprawie umowy Pandiani „Niewiele, bo szczyt nie jest miejscem negocjacji handlowych, a raczej forum politycznym” – powiedział.
Francja prosi o gwarancje
We Francji źródło z potężnego Ministerstwa Gospodarki zauważyło: „Stanowisko kraju jest jasne: czekamy na gwarancje, zwłaszcza w kwestiach środowiskowych. (…) W tej chwili nie odczuwamy dużego postępu w tej sprawie.
W czerwcu 2019 r., podczas spotkania G20 w Osace w Japonii, zaangażowane strony ogłosiły zasadniczo porozumienie, w atmosferze powszechnej ulgi po 20 latach negocjacji.
Jednak trudności nie trwały długo i proces ponownie utknął w martwym punkcie.
Pierwsze ostrzeżenie wyszło od administracji ówczesnego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaroogólnie o środowisku, aw szczególności o lasach deszczowych Amazonii.
Ponadto w 2020 roku Unia Europejska przyjęła Zielona Kartarygorystyczny i ambitny zestaw norm służących osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
W tym kontekście różne kraje europejskie wezwały Unię Europejską do zawarcia w umowie specjalnego rozdziału dotyczącego ochrony środowiska, aby zapobiec promowaniu wylesiania w Mercosur na rzecz eksportu produktów rolnych.
Po wielu marszach i kontrdemonstracjach Unia Europejska złożyła w marcu br. do Mercosuru zestaw propozycji tego dodatkowego instrumentu zobowiązań środowiskowych.
Kontrpropozycja Brazylii
Propozycja została jednak źle przyjęta, zwłaszcza przez Brazylię, ponieważ zamieniła dobrowolne cele w wiążące cele w świetle umów międzynarodowych i naraziła kraj na kary w przypadku nieprzestrzegania.
Obie strony zaplanowały spotkanie na 26 czerwca w celu omówienia kontrpropozycji Mercosuru, chociaż termin upłynął z opóźnieniem.
Brazylia ogłosiła, że finalizuje swoją kontrpropozycję, która musi jeszcze zostać omówiona z partnerami Mercosuru, zanim zostanie złożona UE.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”