Ekwador zmierza do sondaży między nadzieją a wątpliwościami

Ekwador zmierza do sondaży między nadzieją a wątpliwościami

Adriana Robrino

Główny korespondent w Ekwadorze

Ośmiu kandydatów w wyścigu prezydenckim podróżuje po całym kraju w poszukiwaniu głosów, nawet rozpoczynając działania rzecznicze, zanim Krajowa Rada Wyborcza (CNE) wyda zielone światło.

Sondaże zgodnie wskazują, że kandydatka Rewolucji Obywatelskiej, Luisa Gonzalez, jedyna kobieta ubiegająca się o prezydenturę, jest faworytką wyborów, chociaż według profesora uniwersyteckiego Omara Malloca istnieje możliwość drugiej tury 15 października.

Za nią – niekoniecznie w tej kolejności – podążają Otto Sonnenholzner, który był wiceprezydentem Lenina Moreno i złożył rezygnację w środku pandemii Covid-19, oraz Yako Perez, kandydat, który w 2021 r. zajął trzecie miejsce z poparciem ruchu tubylczego, teraz podzielonego pod względem poparcia.

Starają się również o dostęp do Pałacu Carondelet, Fernando Villavicencio, przez wielu uważany za najbardziej prorządowego kandydata w historii, Jean Tobic, który szczyci się tym, że był najemnikiem i twierdzi, że zna się na sprawach bezpieczeństwa, a także Xavier Hervas, który również był na liście do głosowania dwa lata temu.

Na końcu listy badania opinii umieszczają byłego posła i biznesmena Daniela Noboa, popieranego przez koalicję Acción Democrática Nacional, oraz Bolívara Armijosa z ruchu Amigo.

Chociaż Ekwadorczycy mają nadzieję na przezwyciężenie problemów stworzonych przez ostatnie rządy Guillermo Lasso i Lenina Moreno poprzez wybór prezydenta zdolnego odpowiedzieć na ich obawy, przeważa sceptycyzm.

Ponad połowa populacji jest nadal niezdecydowana w wyborach 20 sierpnia, powiedziała Paulina Ricalde, dyrektor Perfiles de Opinión, ekwadorskiej firmy sondażowej.

Riccaldi zaznaczył w rozmowie z Teleamazonas, że liczba niezdecydowanych uniemożliwia mu potwierdzenie, czy będzie druga tura, czy nie.

Co proponują kandydaci?

Chociaż kandydatów jest ośmiu, w praktyce zauważają obserwatorzy dwa trendy.

Według socjologa Andrésa Chiribogi ugrupowanie proponuje swoistą ciągłość, niekoniecznie w tym samym stylu i błędach popełnianych przez obecnego prezydenta Guillermo Lasso, ale będzie to jedynie zmiana w elitach władzy.

Z drugiej strony analityk ceni sobie tylko jedną kandydaturę, która proponuje zmianę paradygmatu, przełamanie tego, co zrobił Laso i powrót do „dekady, w której robiono to inaczej”, odnosząc się do kandydata Gonzaleza z Komitetu Czerwonego Krzyża.

Jednak Chiriboga wyjaśnił w wywiadzie dla programu En clave política na antenie Telesur, że propozycja ruchu correísta musi zostać wymyślona na nowo, ponieważ kontekst nie jest taki sam jak w 2007 r., kiedy do władzy doszedł Rafael Correia.

Niepewność i gospodarka są głównym zmartwieniem Ekwadorczyków, którzy odnotowali w ostatnich latach wzrost śmiertelności z powodu przemocy do najwyższych poziomów w historii i wdrażają środki sprzyjające głównie grupom biznesowym i bankierom.

Z tego powodu kandydaci na prezydenta skupiają swoje propozycje wyborcze na tych dwóch kwestiach, w tym na zbyt ogólnych, by można je było zastosować w ciągu zaledwie półtora roku urzędowania, bo kto zostanie wybrany, będzie rządził tylko do maja 2025 roku.

W rozmowach z lokalnymi mediami i wystąpieniach publicznych Luisa González potwierdziła, że ​​w celu wzmocnienia kompleksowych działań zostaną przywrócone tzw. Ministerstwo Koordynacji Bezpieczeństwa i Ministerstwo Sprawiedliwości, instytucje rozwiązane przez byłego prezydenta Moreno.

Podkreśla również potrzebę nadania godności policji krajowej, aby mogła walczyć z przestępczością dzięki lepszym płacom i warunkom, wskazując na stawienie czoła przyczynom przemocy, takim jak bezrobocie i brak perspektyw dla młodych ludzi.

Sonnenholzner ze swojej strony mówi o „współpracy z sektorem prywatnym, która umożliwia wdrażanie najlepszych praktyk”, podczas gdy Hervas proponuje reformę Ustawy Zasadniczej Sądownictwa, tak aby istniały „bezimienne” sędziowie za przestępstwa, takie jak mordercy mężczyzn.

Tymczasem Topic, którego motto brzmi: „Walcz o Ekwador bez strachu”, zauważa, że ​​zmierzy się z przestępczością „silną ręką” i są tacy, którzy porównują go do prezydenta Salwadoru Neba Boquela.

Yaco Perez zdał sobie sprawę, że aby zakończyć niepewność, konieczne jest również zwalczanie jej przyczyn, natychmiast zaproponował wykorzystanie sprzętu technologicznego ze sztuczną inteligencją, stałe patrole i reorganizację systemu więziennictwa.

Takie są intencje niektórych kandydatów w kwestii bezpieczeństwa i to jeden z głównych tematów prezydenckiej debaty, która odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia.

Przygotowania do wyznaczenia terminu wyborów

PKW przygotowuje już paczki z wydrukowanymi kartami do głosowania, ocenia plan B w obliczu opóźnień uniemożliwiających wysłanie materiałów do województw.

Przewodnicząca Krajowej Rady Wyborczej Diana Atament ostrzegła, że ​​opóźnienie dotyczy w szczególności głosowania na członków Zgromadzenia Narodowego z powodu toczących się odwołań w Trybunale ds. Sporów Wyborczych (TCE).

Na spotkaniu z prasą przewodniczący Prezydium Wyborczego wskazał, że mają alternatywę na wypadek, gdyby rozwiązanie zasobu prawnego w TCE trwało dłużej, bo daty wyborów (20 sierpnia) nie można zmienić.

Jak wyjaśnił, mogliby dołożyć środki na transport materiałów wyborczych, by dotarły do ​​najbardziej odległych miejsc, wymagających dłuższego czasu podróży, takich jak Wyspy Galapagos i niektóre rejony Amazonii.

W sumie do głosowania wezwano 13,4 miliona Ekwadorczyków. Oprócz wyboru prezydenta, wiceprezydent i 137 członków Zgromadzenia muszą wziąć udział w powszechnych konsultacjach dotyczących wydobycia ropy naftowej w Parku Narodowym Yasuní, w regionie Amazonii, jednym z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na świecie.

Ci, którzy mieszkają w gminie Quito, stolicy kraju, muszą również wydać swoje normy dotyczące działalności górniczej w Chocó Andino, rezerwacie biosfery położonym na obszarze wiejskim na północny zachód od miasta.

Choć wydają się być niezależnymi kwestiami, opinie kandydatów w tych powszechnych konsultacjach są również częścią poprzedniej debaty, zwłaszcza tej dotyczącej Yasuní.

Podczas gdy niektórzy uważają, że konieczne jest utrzymanie ropy naftowej pod ziemią i zaprzestanie czerpania dochodów ze sprzedaży tego, co wydobywa się z bloku 43 ITT Petroecuadoru, inni uważają, że lepiej byłoby kontynuować jej eksploatację przy odpowiednich środkach bezpieczeństwa, aby uniknąć katastrof ekologicznych.

20 sierpnia obywatele zabiorą głos i w razie potrzeby wrócą do urn 15 października.

Zdaniem tych, którzy rozumieją kwestie wyborcze, nic nie zostało powiedziane, a kandydaci powinni być postawieni na poziomie problemów, z jakimi boryka się kraj i które zaprzątają umysły ludności: bezpieczeństwa i gospodarki.

ARB/AVR

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *