Liczba ta oznacza spadek o 2,5 punktu procentowego w porównaniu z majem i czerwcem oraz spadek o 4,5 procent rok do roku, jednak według oceny agencji rządowej stopy są nadal wysokie.
Głównymi produktami, które miały wpływ na inflację, była żywność i napoje bezalkoholowe (wzrost o 0,1 proc. w ciągu miesiąca i 48 proc. w ciągu roku) oraz odzież i obuwie (wzrost o 0,9 proc. miesięcznie i 32,7 proc. rok do roku). .
Z kolei najbardziej wyraźny wzrost rok do roku odnotowano w przypadku takich produktów spożywczych, jak ryż (41,4 proc.), mięso (62,7 proc.), mleko (41,4 proc.), a także oleje jadalne i cukier – o 57,1 i 40 proc. odpowiednio. .
Inflacja ma poważny wpływ na brak bezpieczeństwa żywnościowego, który obecnie dotyka około 4,35 miliona Haitańczyków, z czego ponad milion pilnie potrzebuje pomocy.
Agencja ostrzegła, że dane opublikowane przez Krajową Komisję ds. Bezpieczeństwa Żywności oznaczają 11-procentowy spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem roku, ale są niepokojące.
Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegł w zeszłym tygodniu, że 44 procent Haitańczyków boryka się z wysokim poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego w wyniku przemocy gangów, spowolnienia gospodarczego i zjawisk pogodowych.
Agencja wyjaśniła, że nieznaczna poprawa wynika z dostępności paliwa po okresie kryzysu, co umożliwia podróżowanie po całym kraju i korzystanie z alternatywnych metod transportu towarów.
Jądrowy rezonans magnetyczny/ane
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”