Pracownicy Generalnej Dyrekcji ds. Edukacji w prowincji Holguin potępili akty ludobójstwa, które mają miejsce w Strefie Gazy, po wzroście napięć w ostatnich dniach wynikającym z konfliktu arabsko-izraelskiego.
W oświadczeniu grupy stwierdzono: „Zdecydowanie potępiamy zabijanie ludności cywilnej, wzywamy do zawieszenia broni i żądamy poszukiwania szybkiego rozwiązania w drodze negocjacji, które położą kres eskalacji przemocy i jej niezwykle niebezpiecznym konsekwencjom humanitarnym”. Kierowany przez dyrektora dr.C. Luisa Felipe Batisty Rodrigueza.
Nawiązując do tego konfliktu, który sięga ponad siedemdziesięciu lat, reżyser przypomniał słowa historycznego przywódcy rewolucji kubańskiej, Naczelnego Wodza Fidela Castro Ruza, który 45 lat temu wyraził swój odrzucenie ucisku rozpętanego na Kubie. W swoich czasach nazizm był przeciwny Hebrajczykom i porównał ten fakt do wysiedleń i ludobójstwa, które imperializm i syjonizm historycznie praktykowały przeciwko narodowi palestyńskiemu.
„Strefa Gazy była w przeszłości przedmiotem napięć geopolitycznych i konfliktów zbrojnych, a sytuacja ta sprawiła, że ludność tego regionu zdała się na międzynarodową pomoc humanitarną. Według danych ONZ pomocy potrzebuje milion ludzi” – powiedziała Carina Leyva Sanchez, W swoim przemówieniu specjalista ds. komunikacji korporacyjnej ds. edukacji Codzienne jedzenie.
Odnosząc się do złożoności konfliktu w regionie, metodolog Leonardo Cardosa przypomniał historyczne pochodzenie Palestyny, której nazwa oznaczała „miasto morskie”, położone pomiędzy Morzem Śródziemnym a doliną rzeki Jordan.
„Od czasów starożytnych region ten miał wiele nazw. Egipcjanie nazywali go Kanaan, a Hebrajczycy, Izrael i Rzymianie podzielili go na czworoboki, w tym Galileę i Judeę. Krzyżowcy nazywali go Ziemią Świętą, a w czasach starożytnych nazywano go Palestyną 135 rok Chrystusowy”.
Region ten był częścią większego imperium lub królestwa i tylko wyjątkowo tworzył niezależną jednostkę polityczną, taką jak Królestwo Jerozolimy, podczas wypraw krzyżowych, aż do utworzenia Państwa Izrael i ustanowienia Autonomii Palestyńskiej w XX wieku.
Historyczny konflikt między Izraelem a Palestyną nawiązuje do ogłoszenia przez tę ostatnią niepodległości, państwa, które od chwili swego powstania popadło w konflikt ze swoimi sąsiadami.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”