Salwador znajduje się pod wodą i łamie konstytucję

Salwador znajduje się pod wodą i łamie konstytucję

Ministerstwo Środowiska i Zasobów Naturalnych (MARN) poinformowało, że „Pilar”, który przybył z Oceanu Spokojnego w pobliże wybrzeża Salwadoru i w ciągu zaledwie czterech dni zdeponował cztery procent wody, którą kraj otrzymuje co roku przed udaniem się do w czwartek nad morze.

Osuwiska, powodzie, ewakuacja rodzin i trzy ofiary śmiertelne to żniwo problemów klimatycznych, które spowodowały również straty w produkcji podstawowych artykułów spożywczych, powiedział Luis Treminio, prezes Salwadorskiej Izby Stowarzyszenia Małych i Średnich Producentów Rolnych (CAMPO).

Dyrektor wskazał, że w uprawach kukurydzy straty wyniosły 27 285 ton (9 proc.), a w uprawach fasoli 20 235 ton (14 proc.), gromadząc ponad 47 tys. ton dwóch podstawowych artykułów spożywczych dla Salwadoru.

Najwyższy Trybunał Wyborczy (TSE) potwierdził w piątek rejestrację nominacji na prezydenta i wiceprezydenta Frontu Wyzwolenia Narodowego Farabundo Martí (FMLN), Manuela Floresa i Wernera Marroquína, a także kandydatów Nuevas Ideas (NI) Nayiba Bukele i Nayiba Bukele. Felix Ulloa, w tym ostatnim przypadku, ratyfikujący sprzeczność uchwały z Konstytucją

Naczelny Sąd Wyborczy podtrzymał decyzję Izby Konstytucyjnej zezwalającą na rejestrację prezydenta jako kandydata, choć zdaniem przeciwników Konstytucja w kilku artykułach zakazuje reelekcji.

Według Claudii Ortiz, posłanki Zgromadzenia Ustawodawczego partii Vamos, bezprawność zgromadzenia powoduje, że jego orzeczenie na korzyść rządu jest nielegalne, w co wierzą także inne ugrupowania polityczne.

Przedstawiciel partii Nuestro Tiempo John Wright ocenił, że „Najwyższy Sąd Wyborczy, który nie jest w stanie przestrzegać konstytucji, nie jest w stanie zagwarantować uczciwości wyborów”.

Historia zaczęła się 1 maja 2021 r., kiedy Rada Legislacyjna usunęła sędziów z Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego i utworzyła nową Izbę. W dniu 3 września 2021 r. forum to podjęło uchwałę zezwalającą na natychmiastową reelekcję Prezydenta, mimo że Konstytucja tego zabrania.

W tym tygodniu w wiadomościach pojawiły się także oświadczenia członków ruchu robotniczego Państwowej Policji Cywilnej (MTP) na temat zagrożenia, jakie w dalszym ciągu stanowią gangi.

Alarm związku potwierdza kilkanaście tajnych raportów Krajowej Policji Cywilnej ujawnionych przez magazyn InSight Crime, z których wynika, że ​​chociaż „osłabione” po półtora roku obowiązywania stanu nadzwyczajnego, trzy główne gangi działające w Salwadorze nadal stanowią ukrytą zagrożenie.

Rial omański/funt

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *