W artykule wybitne osobistości wyjaśniły, że w ciągu ostatnich 365 dni Indie, znajdujące się na szczycie bloku, próbowały zaoferować światu alternatywę dla status quo, czyli zmianę z postępu skupionego na PKB na postęp skoncentrowany na PKB. Skup się na ludziach..
Uważał, że kiedy w zeszłym roku przejmowaliśmy tę odpowiedzialność, globalny krajobraz stanął w obliczu wieloaspektowych wyzwań, takich jak ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, zbliżające się zagrożenia klimatyczne, niestabilność finansowa i akumulacja zadłużenia w krajach rozwijających się, a wszystko to w obliczu malejącego multilateralizmu.
Dodał, że w obliczu konfliktów i konkurencji ucierpiała współpraca na rzecz rozwoju, utrudniając postęp.
Modi zauważył, że jego rząd ma na celu przypomnienie światu tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli.
W rezultacie, stwierdził, musi ewoluować dialog globalny, w którym interesy nielicznych muszą ustąpić aspiracjom wielu, co wymaga fundamentalnej reformy znanego nam multilateralizmu.
Premier zauważył, że podejście Indii do G20 zostało określone jako kompleksowe, ambitne, zorientowane na działanie i zdecydowane i w tym sensie Deklaracja z New Delhi, która została jednomyślnie przyjęta, jest świadectwem zaangażowania w realizację tych zasad. .
Podkreślił, że jednym z ważnych rezultatów jest akcesja Unii Afrykańskiej w charakterze stałego członka, co odzwierciedla integrację 55 krajów tego kontynentu z forum, które obejmuje 80 proc. ludności świata.
Uznał, że to proaktywne stanowisko promuje bardziej kompleksowy dialog na temat globalnych wyzwań i możliwości.
Modi podkreślił pierwszy szczyt Globalnego Południa, zorganizowany przez Indie w dwóch edycjach, co umożliwiło włączenie obaw krajów rozwijających się do dyskursu międzynarodowego, umieszczając je w kształtowaniu globalnej narracji.
Podkreślił prezentację przez New Delhi planu działania G20 na rok 2023, którego celem jest przyspieszenie postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, poprzez przyjęcie kompleksowego podejścia do kwestii takich jak zdrowie, edukacja, równość płci i zrównoważenie środowiskowe.
Premier podkreślił, że kluczowym obszarem napędzającym ten postęp jest solidna indyjska cyfrowa infrastruktura publiczna (DPI), która jest wizytówką rewolucyjnego wpływu innowacji cyfrowych, takich jak Aadhaar, UPI i Digilocker.
Dodał, że dzięki G20 pomyślnie ukończyliśmy Repozytorium Publicznej Infrastruktury Cyfrowej, co stanowi ważny krok w globalnej współpracy technologicznej, który pomoże krajom Globalnego Południa budować i przyjmować prawa własności intelektualnej, aby uwolnić siłę wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.
Modi odniósł się także do Karty Zielonego Rozwoju, aby sprostać wyzwaniom związanym z walką z głodem i ochroną planety, a także do planu potrojenia światowej zdolności w zakresie energii odnawialnej do 2030 roku.
Podobnie równouprawnienie płci zajęło centralne miejsce w dyskusjach, co doprowadziło do utworzenia w przyszłym roku grupy roboczej zajmującej się wzmacnianiem pozycji kobiet.
Na koniec zauważył, że oddając przewodnictwo w G20 Brazylii, Indie czynią to z przekonaniem, że zbiorowe działania na rzecz ludzi, planety, pokoju i dobrobytu będą procentować przez wiele lat.
gf/lrd
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”